PTSD – چگونه آن را تشخیص دهیم و گزینه هایی برای درمان

آیا شما PTSD دارید؟

اگر شاهد یا تجربه یک تجربه آسیب‌زای شدید مانند حمله، بلای طبیعی، جنگ یا تصادف رانندگی باشید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به PTSD باشید. مهم است که علائم PTSD را زود تشخیص دهید و به آنها رسیدگی کنید، بنابراین می توانید با یک تجربه آسیب زا کنار بیایید، روند بهبودی را شروع کنید و زندگی خود را به مسیر درست برگردانید.

چگونه PTSD را تشخیص دهیم؟

شایع ترین علائم PTSD شامل اضطراب و افسردگی است. با این حال، آنها به هیچ وجه تصویر کامل نیستند. همراه با اضطراب و افسردگی، ممکن است آسیب را از طریق فلاش بک و کابوس دوباره تجربه کنید، در خواب و تمرکز مشکل داشته باشید، رفتارهای تکانشی یا خود ویرانگر را تجربه کنید و به راحتی عصبانی شوید.

تعامل، گاهی اوقات علائم و نشانه های اختلال استرس پس از سانحه می تواند ظریف و به سختی قابل تشخیص باشد. این می تواند منجر به تشخیص نادرست و عدم دریافت درمان مناسب شود، در حالی که علائمی را تجربه می کنید که درک نمی کنید و به تنهایی از آن رنج می برید.

کناره گیری عاطفی و اضطراب اجتماعی به عنوان علائم کمتر آشکار PTSD

ترس شما از تماس با هر چیزی که شما را به یاد یک تروما می اندازد ممکن است در برقراری ارتباط و تعامل با مردم مشکل ایجاد کند. همچنین، احساس جدایی از دیگران، گوشه گیری اجتماعی و انزوا ممکن است نشانه ای از اختلال استرس پس از سانحه باشد.

سایر علائم غیر معمول PTSD ممکن است شامل سوء مصرف مواد مخدر و الکل، اختلالات خوردن، کاهش وزن سریع و میگرن شدید باشد.

لزومی ندارد که این علائم بلافاصله پس از زنده ماندن از تروما رخ دهند. گاهی اوقات، افراد هفته‌ها یا حتی ماه‌ها پس از یک تجربه آسیب‌زا دچار علائم PTSD می‌شوند.

درمان PTSD

هدف اصلی درمان PTSD بهبود علائم شما، آموزش مهارت های مدیریت آنها و بازگرداندن عزت نفس شماست. به احتمال زیاد ترکیبی از دارو درمانی و درمان های روانشناختی برای درمان PTSD شما استفاده خواهد شد. اکثر گزینه های درمانی PTSD از درمان شناختی-رفتاری (CBT) با هدف تغییر الگوهای فکری ناراحت کننده ای که زندگی روزمره شما را مختل می کند، نشات می گیرد.

رایج‌ترین شیوه‌های CBT که برای درمان اختلال استرس پس از سانحه استفاده می‌شود، شامل درمان طولانی‌مدت مواجهه، حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم (EMDR)، درمان پردازش شناختی، و آموزش تلقیح استرس است. درمان EMDR باید توسط فردی انجام شود که آموزش مناسبی را در این نوع درمان دیده است. این یک روش درمانی تخصصی تر است و می تواند بسیار موثر باشد.

ترومای شدید می تواند در طول زندگی با شما همراه باشد. مثل این است که مغز شما توسط این رویداد زخمی شود. مانند بسیاری از زخم هایی که تحمل می کنیم، یاد می گیریم با آنها زندگی کنیم و در نهایت آنها را نادیده می گیریم و گاهی فراموش می کنیم که آنها را داریم. درمان مناسب رویداد آسیب زا را در جایی قرار می دهد که به آن تعلق دارد… در گذشته، بنابراین در زمان حال دائماً با آن سر و کار ندارید. این به فرد اجازه می دهد تا زندگی عادی، سالم و سازنده تری داشته باشد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر