Ngozi Okonjo-Iweala: اتخاذ قیمت جهانی کربن ضروری است


نویسنده مدیر کل سازمان تجارت جهانی است.

ماه گذشته ، جامعه علمی آنچه را که اکثر ما از قبل می دانیم تأیید کرد. تغییرات آب و هوایی اینجاست. اگر از آن کاسته نشود ، دفعات و شدت تأثیرات شما فقط بدتر می شود. ما در حال حاضر شاهد از دست دادن زندگی و تأثیر آن بر ثبات اقتصاد کلان هستیم. انجام اقدامات جسورانه با معرفی قیمت جهانی کربن بسیار مهم است.

شتاب تغییرات آب و هوایی در حال افزایش است و دولت ها و شرکت ها متعهد شده اند تا سال 2050 یا زودتر از آن به انتشار خالص صفر کربن برسند. بسیاری در حال حاضر تعدادی از ابتکارات را انجام داده اند. اعضای سازمان تجارت جهانی ، از سال 2009 ، بیش از 4500 اقدام مربوط به آب و هوا ، از مالیات مستقیم تا مقررات را به طور رسمی اعلام کردند و پیامدهای تجاری آنها را مورد بحث قرار دادند.

با این حال ، ما هنوز بسیار پایین تر از آن چیزی هستیم که برای محدود کردن گرمایش زمین به 1.5 و یا 2 درجه سانتیگراد لازم است. COP26 ، کنفرانس آب و هوایی ماه آینده سازمان ملل متحد ، اراده سیاسی را برای از بین بردن شکاف آزمایش می کند.

اما همزمان با بسیج دولتها برای افزایش هزینه آلودگی در اقتصاد حتی در بخشهای پرانرژی و تجاری مانند آلومینیوم ، سیمان ، برق و فولاد ، ما نگرانی های فزاینده ای را در مورد “نشت کربن” می شنویم. این تصور این است که افزایش قیمت کربن در بازار باعث انتقال سرمایه گذاری و تولید به مکانهایی می شود که قیمت کربن در آنها کمتر یا وجود ندارد. ترس از این است که کشورهای دارای محدودیت کربن با از دست دادن شغل و صنعت متحمل ضرر شوند ، در حالی که میزان انتشار گازهای گلخانه ای جهانی بدون تغییر است زیرا تولید آلاینده به سادگی در جاهای دیگر اتفاق می افتد.

ما هنوز منتظر اثبات قطعی نشت کربن هستیم ، اما تجزیه و تحلیل قیمت های پایین کربن نشان می دهد که اگر اقتصادهای بزرگ بر اساس جاه طلبی های آب و هوایی اختلاف چشمگیری داشته باشند ، ممکن است نشتی رخ دهد. این امر منجر به درخواست “اقدامات تعدیل کربن مرزی” – تعرفه ها یا اقدامات معادل آن شده است تا اطمینان حاصل شود که رقبای خارجی مشمول هزینه های کربن مشابه تولیدکنندگان داخلی هستند.

با این حال ، به ویژه کشورهای در حال توسعه می ترسند که تعدیل مرز کربن بهانه ای برای حمایت گرایی به صادرات آنها شود ، در حالی که آنها مشکل اصلی نیستند. به عنوان مثال ، آفریقا حدود 3 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای را تشکیل می دهد. از این منظر ، مناطق فقیرنشین جهان این اقدام را ناعادلانه می دانند.

این دلیل بر قیمت گذاری کربن نیست. در همه زمینه های اقتصاد ما ، تولید و مصرف تحت تأثیر سیگنال های قیمت قرار می گیرد. متاسفانه ، کربن اغلب استثنا بوده است ، اگرچه این امر در حال تغییر است. در حقیقت ، در حال حاضر بیش از 60 طرح مختلف قیمت گذاری کربن در سطح جهان وجود دارد ، اما آنها تنها 22 درصد از کل انتشارات را پوشش می دهند.

چالش ناشی از ناسازگاری سیستم های قیمت گذاری کربن است. قیمتها از کمتر از 1 دلار برای هر تن CO2 در اوکراین تا بیش از 130 دلار برای هر تن در سوئد متغیر است. هر سیستم زیر ملی ، ملی یا منطقه ای متفاوت عمل می کند و پوشش بخشی متفاوت دارد. قیمتها اغلب با در نظر گرفتن کمیسیون استرن-استیگلیتز در زمینه قیمت گذاری کربن بسیار پایین است که برای برآوردن اهداف دمای توافقنامه پاریس بین 50 تا 100 دلار برای هر تن CO2 مورد نیاز است.

روشهای مختلفی برای قیمت گذاری کربن وجود دارد. ایده ها و رویکردهای متناقض می تواند یادگیری و نوآوری را تحریک کند. اما تکه تکه شدن باعث ایجاد اصطکاک تجاری و غیرقابل پیش بینی برای شرکتهایی می شود که به دنبال کربن زدایی هستند. بدتر از آن ، می تواند اثربخشی تلاش های جهانی برای کاهش تغییرات آب و هوایی را تضعیف کند.

سرمایه گذاری در مقیاس و سرعت مورد نیاز برای دگرگونی اقتصادهای ما طی دو تا سه دهه آینده به بهترین وجه از باز شدن بازارهای بین المللی برای کالاها و خدمات ، ورودی های متوسط ​​و مواد اولیه سود خواهد برد. فشار جهانی بزرگ برای سرمایه گذاری در کربن زدایی برق ، حمل و نقل ، تولید صنعتی و خانوارها می تواند منجر به چیزی شود که برخی آن را “تورم سبز” نامیده اند. اصطکاک تجاری این فشارها را تشدید کرده و سودآوری سرمایه گذاری سبز را کاهش می دهد.

ساده ترین راه حل ، قیمت جهانی کربن مطابق با توافقنامه پاریس است. این به دستیابی به اهداف جمعی آب و هوا کمک می کند و ثبات و انصاف را برای مشاغل فرامرزی فراهم می کند. متأسفانه هنوز به آنجا نرسیده ایم. ملاقات رهبران در گلاسکو در COP26 باید حل این مسئله را در اولویت قرار دهد.

اما در صورت عدم وجود چنین توافقی ، سازمان تجارت جهانی ، صندوق بین المللی پول ، بانک جهانی و OECD وظیفه دارند که با یکدیگر برای یافتن راه حل همکاری کنند. ما باید دانش خود را از رویکرد متدولوژیکی متداول در قیمت گذاری کربن به دولتها ارائه دهیم.

ما همچنین وظیفه داریم نیازهای کم توسعه یافته ترین و در حال توسعه کشورها را برطرف کنیم ، تا انتقال عادلانه به اقتصادها و جوامع پایدار از نظر زیست محیطی امکان پذیر باشد. پیوستن نیروها به منظور ارائه یک رویکرد مشترک برای قیمت جهانی کربن راه پیش رو است. ما آن را مدیون کره زمین و مردم آن هستیم. زمانی برای از دست دادن وجود ندارد.

Ngozi Okonjo-Iweala یکی از سخنرانان اجلاس بعدی FT Africa خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید