۹ گام برای رشد معنوی

برای افراد مختلف با ادیان مختلف، معنویت می تواند مفاهیم بسیار متفاوتی داشته باشد. با این حال، ما معمولاً موافقیم که معنویت در مورد ارتباط با روح است. این یک احساس آگاهی است که بسیار فراتر از تفکر متوسط ​​است. از مسیرهای رشد معنوی، عبادت، مراقبه و تفکر خاص است.

رشد معنوی به فرآیند تلاش برای درک معنای زندگی، مرگ و دلیل وجود اشاره دارد. جای تعجب نیست، ممکن است سالها آگاهی و تمرین طول بکشد تا به معنویت برسیم. تمرین تمام فعالیت هایی که یک شبه به یک مسیر معنوی منجر می شود، به طور خودکار شما را به مقصد نمی رساند. در واقع، هر فردی سرعت خاص خود را برای رشد معنوی دارد.

وقتی یک بحران رخ می دهد، همه ما به توانایی فراتر رفتن از خود حداقل نیاز داریم تا توانایی نگه داشتن چیزی بالاتر از خود بحران را داشته باشیم. افرادی که به طور سالم به یک دین خاص وابسته هستند معمولاً با این مفهوم آشنا هستند، اگرچه معنویت در واقع با دین متفاوت است. با این حال، کسانی که دارای دین هستند یا بدون هیچ دینی نیاز به توسعه معنویت دارند زیرا این تنها راه برای حفظ بقای انسان است، به ویژه در هنگام مواجهه با بحران های بزرگ. اگر می خواهید عنصر معنوی شخصیت خود را رشد دهید، باید عمیقاً به خودتان نگاه کنید و شروع به گوش دادن بیشتر به آن کنید.

زمانی که فردی یک مسیر معنوی منضبط را در آغوش می‌گیرد، چندین سطح از رشد را تجربه خواهد کرد. در اینجا خلاصه ای کوتاه از آن مراحل و آنچه در هر کدام باید انتظار داشت آمده است. به عقیده بسیاری از معنویت گرایان، معنویت به طور معمول به معنای پیشرفت در ۹ مرحله است:

  1. خود محوری یا اولین قدم بیداری

این اولین مرحله معنویت است که مربوط به جستجوی پر کردن خلأ پس از تحقق خود، غرایز و خواسته‌های اساسی است. همانطور که ما بزرگتر می شویم، معمولاً برخی از نیازهای لذت و همچنین سایر عادات خود خدمتی مانند غذاها، رابطه جنسی، شهرت یا مواد مخدر شروع به کاهش می کنند و هیجان هیجان خود را از دست می دهند. آنها ممکن است با تلاش برای غنی سازی خود با چیزی بالاتر از چیزهای دنیوی برای خود، شروع به فکر کردن درباره ایده معنویت کنند. متأسفانه همه آنقدر خوش شانس نیستند که این مرحله را تشخیص دهند. بدتر از آن، آنها فقط در اینجا گیر می کنند و بنابراین، نمی توانند وارد سطح بعدی رشد معنویت شوند یا هیچ یک از رشد معنوی را ایجاد کنند.

  1. مرحله باور یا ماه عسل

در این گام دوم به سوی معنویت، مردم ممکن است قدرتی را که آنها را ایجاد می کند، تصدیق کنند. متأسفانه در این مرحله ذهن آنها هنوز بی انضباط است، در حالی که آنها فقط کمی در مورد خلاقیت الهی می دانند، که می تواند بسیار خطرناک باشد. به این دلیل است که مردم ممکن است ذهن خود را به روی ایده های جدید باز کرده باشند، اما آنها را با نظم و انضباط ذهن مرتبط نمی کنند. در نتیجه، این وضعیت اغلب آنها را به سطح سوم، مرحله اول سرخوردگی، هدایت می کند.

  1. مرحله اول سرخوردگی

این مرحله زمانی است که بسیاری از افرادی که شروع به باور می کنند، همزمان شروع به تسلیم شدن می کنند و در نتیجه بدبین می شوند. این افراد شک دارند که آیا فکرشان در مورد معنویت کارساز است یا خیر. در واقع چیزی که واقعاً وجود دارد این است که بهترین زمان برای این افراد است که واقعاً از منابع معتبر معنویت واقعی را یاد بگیرند. این مرحله مانند کسی است که عاشق می شود اما ناگهان واقعیت باعث می شود که احساس او در خود فرو برود. به همین دلیل است که توجه به این نکته مهم است که معنویت ساده نیست و در واقع به نظم و انضباط زیادی نیاز دارد.

  1. مرحله تحقق

مردم به اندازه کافی خوش شانس هستند که به این مرحله می رسند زیرا متوجه می شوند که معنویت مشکلی نیست، اما هستند. با این حال، هنوز هم دام های زیادی وجود دارد. اگرچه اکنون مردم از خواندن هر چه بیشتر کتاب های معنوی، شرکت در بسیاری از سمینارهای مرتبط با معنویت، حضور در معلمان معنوی، یا حتی ایجاد جلسات تفکر به تنهایی لذت می برند، اما هنوز نمی توانند پاسخ های زیادی را در ذهن خود بیابند. تنها چند نفر می توانند خود را از این مرحله رها کنند تا به مرحله بعدی بروند.

  1. مرحله انطباق یا توافق

در این مرحله افراد شروع به ارزیابی آنچه معلمان معنوی یا کتاب ها در مورد مسیرهای معنوی مختلف می گویند، می کنند. در برخی موارد آنها باید تصمیم بگیرند که با ایده ها موافق یا مخالف باشند. آنها زمانی با برخی از ایده ها موافقت خواهند کرد که احساس کنند نکات با آنچه فکر می کنند قبلاً می دانند مطابقت دارند. در واقع برای آنها خوب است که احساس کنند نمی توانند برخی از ایده ها را قبول کنند. با این حال مهم است که گذشته خود را به خاطر بیاوریم تا ببینیم آیا واقعاً دلیل این است که آنها نمی توانند پارادایم جدید را بپذیرند.

  1. مرحله پس زدن

این مرحله زمانی است که افراد متوجه می شوند که اطلاعات جدید را بطور ریشه ای به دست می آورند. این بدان معناست که ایده‌های جدیدی که به دست می‌آورند کاملاً با آنچه تجربه کرده‌اند متفاوت است و بنابراین به هیچ وجه نمی‌توانند در سیستم اعتقادی فعلی‌شان قرار بگیرند. در نتیجه، مردم آنچه را که در مورد معنویت تصدیق کرده‌اند (معمولاً سخت) پس می‌زنند. برخی از افراد ممکن است معلمان معنوی خود را ترک کنند، در حالی که بقیه سعی می کنند معلمان قدیمی را با معلمان بهتر جایگزین کنند، که زیاد آنها را به چالش نمی کشند.

  1. مرحله روشنگری اولیه

برای همه کسانی که عقب نشینی می کنند، یک مربی یا راهنمای معنوی واقعی می تواند آنها را به تجربه اولین موفقیت واقعی خود هدایت کند. جویندگان معنویت می توانند نگاهی اجمالی به آنچه در پشت حجاب می گذرد را به طور واقعی بیابند و به مهارت های ابتدایی در تغییر جهان خود به شیوه ای بسیار واقعی دست یابند. این با شکوه است اما پر از خطر است، زیرا در این مرحله اولیه روشنگری بسیاری از افراد ممکن است معلمان یا راهنماهای خود را ترک کنند زیرا معتقدند آنچه را که به دنبال آن هستند یافته اند. این می تواند یک اشتباه بزرگ باشد که منجر به ناامیدی بزرگ شود. این مهم است که مردم متوجه شوند چیزهایی وجود دارد که هنوز به راهنمایی نیاز دارند تا بتوانند مرحله بعدی سفر خود را انجام دهند.

  1. پله دیوار یا کوه

کسانی که مسیرهای معنوی خود را دنبال می کنند ممکن است در نهایت با دیوار یا کوه خود بین اراده خود و هدف معنوی روبرو شوند. دیوار یا کوه در اینجا به موضوع اصلی، بحران یا چالش زندگی فرد اشاره دارد. فقط اگر کسی واقعاً مایل به رشد و شکوفایی باشد، در این صورت نمی‌خواهد در برابر مسائلی مانند هدیه یا لطف، هر چقدر هم که آسیب دیده و به نظر سخت به نظر برسد، مقاومت کند. عبور از این دیوار یا کوه بسیار مهم اما دشوار است. چنین رشادتی است که باعث می شود تنها تعداد کمی از افرادی که به این مرحله می رسند بتوانند از مشکل اصلی زندگی خود عبور کنند.

  1. مرحله تغییر پارادایم

پس از اینکه مردم می توانند از دیوار یا کوه عبور کنند، با وارد شدن به مرحله تغییر پارادایم، همه چیز را در نوری کاملا متفاوت می بینند. این مرحله جایی است که آنها در واقع شروع به کسب مهارت های واقعی در ساختن جهانی می کنند که می خواهند در آن زندگی کنند. آنها متوجه خواهند شد که اینجا هستند و به دلیلی وجود داشته اند. آنها احتمالاً می توانند ببینند که چگونه تمام مراحل گذشته را برای جستجوی معنویت خود پشت سر گذاشته اند که به آنها اجازه می دهد تا تمام انسانیت خود را در آغوش بگیرند.

این مرحله تغییر پارادایم جایی است که مردم می توانند متوجه شوند که معنویت فقط برای آنها یا خانواده آنها نیست، بلکه برای چیزی بزرگتر از آن است و آنها یک وظیفه و سرنوشت دارند. با موفقیت در این مرحله افراد می توانند به نقطه پایانی سفر معنوی خود برسند که هدف جستجوی معنوی نیز هست. زمانی است که مردم به افرادی کاملاً یکپارچه تبدیل می شوند که درک جدیدی برای استقبال از یک جهان کاملاً جدید دارند. زمانی است که افراد در سطحی بسیار عمیق بدون توجه به موقعیتشان می توانند شادی واقعی داشته باشند.

مهمتر از همه، رشد معنوی به احتمال زیاد فراتر از این است که فقط باور داشته باشیم، زیرا واقعاً در مورد چیزی عمیق تر، یعنی ایمان ما صحبت می کند. این ایمان است که می تواند در مواقع سختی به مردم کمک کند. زمانی که زمان ترس، استرس و عدم اطمینان وارد زندگی آنها می شود، لنگر است. بدون ایمان، مردم هرگز جایی نخواهند داشت که وقتی اوضاع زندگی آنها ناهموار یا گیر می کند، بچرخند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر