۸ روز خون رسانی داریم / ورود اتوبوس های خونگیری به روستاها – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، مصطفی جمالی روز یکشنبه ۱۸ مرداد ماه ۱۴۰۱ در نشست خبری به مناسبت روز ملی انتقال خون ابتدا گزارشی از برنامه ها و فعالیت های موسسه انتقال خون ارائه کرد و سپس به سوالات آنان پاسخ داد. روزنامه نگار

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به سالروز تاسیس سازمان انتقال خون ایران (۱۸ مرداد) گفت: سازمان انتقال خون قسمت جمهوری اسلامی سازمان های موفقی دارد.

وی افزود: موسسه انتقال خون ایران یکی از پیشرفته ترین موسسات انتقال خون در جهان است به طوری که در منطقه رتبه اول را دارد. ممکن است زن.

جمالی افزود: ایران تنها کشور اسلامی است که در کمیته خون نادر نماینده دارد.

وی با اشاره به ذخیره خونی در کشور گفت: میانگین ذخیره خونی از ۴ روز به ۸ روز افزایش یافته است. البته ما در زمینه اهدای خون مشکل داریم، بحث اهدای خون توسط بانوان و جوانان است.

جمالی افزود: در حال اصلاح سیستم سازمان انتقال خون هستیم تا کیسه های خون فیلتر می خواهیم به بالای ۵۰ درصد برسیم.

وی گفت: در ۴ استان تعیین گروه خونی توسط دستگاهی انجام می شود که برنامه دارد کم اهمیت ما در تمام استان ها تا پایان سال تمام شده است.

در صورت امکان غربالگری ضد بادی خاطرنشان کرد و افزود: این برنامه در دستور کار موسسه انتقال خون نیز قرار دارد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران افزود: با حمایت دولت و خیرین هنوز جای کار زیادی داریم.

وی با اشاره به مقوله سالمندی گفت: باید در چند سال آینده میزان خون مورد نیاز سالانه را از ۲ میلیون واحد فعلی به ۳ میلیون واحد برسانیم.

جمالی در خصوص قسم خون افزود: این برنامه مدت هاست که ادامه دارد عالیم و این یکی از عادات خوب جامعه است. اهدای خوناین زیباترین پیشکشی است که جان انسان را نجات می دهد.

وی افزود: ما یک شبکه هستیم تامین خون می دانیم که از این طریق خون مورد نیاز استان ها توزیع می شود.

جمالی افزود: شاخص اهدای خون ۲۶ در ۱۰۰۰ است که در دوران کرونا به ۲۳ رسیده است.

وی گفت: انتظار داریم در ایام محرم اهدای خون افزایش یابد و ذخیره خون در کشور افزایش یابد.

جمالی افزود: اکثر اهداکنندگان خون در کشور در گروه سنی ۳۰ تا ۴۰ سال هستند و متاسفانه جذب جوانان خوب نبوده است.

وی افزود: اهدای مستمر به اولین اهدای خون آسیب وارد کرده است و جوانان باید خون کمتری اهدا کنند.

جمالی در خصوص اتوبوس های سیار خون در کشور گفت: جمعیت قابل توجهی در روستاها داریم که توان مالی ندارند برای اهدای خون به شهرها بیایند. بنابراین اتوبوس های سیار برای این منظور بهترین هستند، هر اتوبوس ۱۰ میلیارد تومان برای تجهیز و راه اندازی هزینه دارد.

وی افزود: ما متعهد هستیم که فرصت های خوبی را برای همه فراهم کنیم و از این رو پیگیر این طرح هستیم تا از اتوبوس های سیار خون گیری در تمام استان ها استفاده کنیم.

جمالی در خصوص راه اندازی کارخانه تصفیه خون گفت: برای واردات داروهای مشتق از خون نمی توانیم به کشورهای خارجی وابسته باشیم. اما از سرنوشت کارخانه تصفیه خون اطلاعی در دست نیست و از طریق مراجع قضایی در حال پیگیری است.

وی افزود: کمتر از ۵ هزار نیرو داریم و اگر تا ۵ سال آینده بتوانیم ۱۰۰۰ نیرو جذب کنیم، مشکل کمبود نیروی انسانی در سازمان انتقال خون حل می شود.

جمالی درباره صنعت پلاسمای کشور گفت: پلاسمای سالمی داریم و به همین دلیل استانداردهای آن ایجاد شد. بنابراین فناوری پلاسما ضروری است و باید در کشور وارد شود. دانشمندان ما این پتانسیل را دارند، اما نیاز به سرمایه گذاری ده ها میلیاردی دارد. متاسفانه کسانی که از پلاسما دارو وارد کردند هستنداو به این موضوع رحم نکرد هستند.

وی افزود: بخش خصوصی باید در چارچوب استانداردها وارد این کار شود و فناوری پلاسما را در کشور وارد کند.

جمالی در خصوص بودجه و اعتبارات موسسه انتقال خون گفت: باید ۱۰۰ درصد اعتبارات موسسه افزایش یابد.