۳۰ نکته، چگونه علم زندگی ما را تغییر داده است

اگر به زندگی ۱۰۰ سال پیش نگاه کنیم و آن را با زندگی امروزی مقایسه کنیم، متوجه خواهیم شد که علم زندگی انسان را تغییر داده است. با طلوع انقلاب صنعتی در قرن هجدهم، تأثیر علم بر زندگی بشر به سرعت تغییر کرد. امروزه علم تا حد زیادی از طریق فناوری و استفاده از دانش علمی برای مقاصد عملی تأثیر عمیقی بر نحوه زندگی ما دارد.

برخی از اشکال اختراعات علمی زندگی ما را به کلی تغییر داده است. به عنوان مثال، یخچال از زمان اختراع خود نقش مهمی در حفظ سلامت عمومی ایفا کرده است. اولین خودرو، متعلق به دهه ۱۸۸۰، از پیشرفت های بسیاری در فیزیک، ریاضیات و مهندسی استفاده کرد. اولین رایانه های الکترونیکی در دهه ۱۹۴۰ از پیشرفت های همزمان در الکترونیک، فیزیک و ریاضیات پدید آمدند. امروز ما ابرکامپیوترهای پرسرعت فوق العاده با دقت ۱۰۰% داریم.

علم تأثیر زیادی بر زندگی ما دارد. این اساس بسیاری از فناوری های مدرن را فراهم می کند – ابزارها، مواد، تکنیک ها و منابع قدرتی که زندگی و کار ما را آسان تر می کند. اکتشافات دانشمندان همچنین به شکل گیری دیدگاه های ما در مورد خود و جایگاهمان در جهان کمک می کند.

تحقیقات در زمینه فناوری مواد غذایی راه های جدیدی را برای حفظ و طعم دادن به آنچه می خوریم ایجاد کرده است. تحقیقات در شیمی صنعتی طیف وسیعی از پلاستیک ها و سایر مواد مصنوعی را ایجاد کرده است که هزاران کاربرد در خانه و صنعت دارند. مواد مصنوعی به راحتی به اشکال پیچیده در می آیند و می توان از آنها برای ساخت ماشین آلات، قطعات الکتریکی، خودرو، ابزار علمی، فنی و صنعتی، اشیاء تزئینی، ظروف، مواد بسته بندی و بسیاری موارد دیگر استفاده کرد.

۱: استفاده از علم در زندگی روزمره کمک شایانی به ما در حل مشکلات، رسیدگی به امور بهداشتی، تولید و نگهداری مواد غذایی، ساخت خانه ها و تامین امکانات ارتباطی و حمل و نقل (مربوط به حمل و نقل) کرده است. ما با کمک علم اپیدمی ها و بسیاری از انواع بیماری های دیگر را کنترل کرده ایم. اکنون می دانیم که ساختار اصلی DNA و مهندسی ژنتیک تحقیقی است برای یافتن ژن درمانی صحیح و صحیح برای غلبه بر همه بیماری ها.

۲: علم مردم و زندگی، سبک زندگی، عادات غذایی، ترتیب خواب، روش های کسب درآمد، نحوه ارتباط بین مردم و فعالیت های تفریحی را تغییر داده است. انواع سیستم های موسیقی، بازی های رایانه ای، بازی های ویدئویی الکترونیکی، دی وی دی، سرگرمی های سینمایی و ارتباطی به کمک علم به درب ما آورده شده است. زندگی انسان با آنچه در ۱۰۰ سال پیش بود بسیار متفاوت بود. علم به ناشنوا گوش، به نابینا چشم و به معلول دست و پا داده است. علم به اندازه کافی، پرانرژی و مولد زندگی بشر را پیشرفت، تغییر، متمدن، ارتقاء و پیشرفت کرده است. علم پیچیدگی را به زندگی بشر آورده است.

به طور خلاصه، علم زندگی انسان را از هر نظر تغییر داده، بهبود بخشیده، بهبود بخشیده، اصلاح و اصلاح کرده است.

۳: امروزه با کمک علم می توان آنچه را که برای مردم گذشته عجیب و مرموز بود توضیح داد. علم ژنتیک درهای جدیدی را برای درک ژن و سلول انسان باز می کند.

۴: اکنون انسانها نسبت به پدران و اجداد ما انتقاد پذیرتر و کمتر ترسیده اند.

۵: دویست سال قبل از مرگ و میر کودکان بسیار بالا بود. در آن روزها از هر هشت نوزاد، هفت نوزاد قبل از اولین تولدشان می مردند. اکنون با کمک واکسن ها، داروها و سیستم مراقبت های بهداشتی مناسب امید به زندگی بهبود یافته است. اکنون مردم در مقایسه با ۲۰۰ سال پیش زندگی طولانی تر و ایمن دارند. تحقیقات بیوشیمیایی مسئول آنتی‌بیوتیک‌ها و واکسیناسیون‌هایی است که از ما در برابر بیماری‌های عفونی محافظت می‌کنند، و همچنین برای طیف وسیعی از داروهای دیگر که برای شکست دادن مشکلات خاص سلامتی استفاده می‌شوند. در نتیجه، اکثریت مردم روی کره زمین در حال حاضر طولانی تر و سالم تر از همیشه زندگی می کنند.

۶: بعد از آن و تا سن ۱۲ سالگی طعمه بیماری هایی مانند آبله، سرخک، سیاه سرفه، مخملک و دیفتری می شد. اکنون علم بر این بیماری ها پیروز شده است.

۷: در مرحله بعد دوباره یکی در معرض تهدید دائمی تب زرد، مالاریا، تیفوس، وبا، تیفوئید و آنفولانزا بود. امروزه ما واکسن‌ها و کمک‌های پزشکی برای مقابله با این مشکلات سلامتی داریم. تحقیقات بیشتر برای یافتن علل و درمان این بیماری ها و سایر بیماری ها در حال انجام است.

۸: بیماری از یک نفر به افراد دیگر سرایت می کرد. به آن اپیدمی می گویند. اکنون با کمک واکسن ها و داروها این بیماری ها را شکست داده ایم. اما هنوز علم باید تحقیقات بیشتری انجام دهد و باید با دیگر عرصه‌های بیماری مبارزه کند.

۹: زندگی نامشخص بود. به ندرت دیده می شد که فردی سی ساله را ببیند زیرا به دلیل بیماری بسیاری از مردم زودتر از سی سالگی می میرند. همین چند وقت پیش این شرایط حاکم بود.

۱۰: در زندگی روزمره باید با دوستان و اقوام مختلف، افراد مختلف رسمی و برای اهداف عمومی ارتباط برقرار کنیم. و بسیاری از افرادی که با آنها تماس گرفته می شود می توانند در فواصل بسیار دور باشند. با این حال، زمان و فاصله هر دو توسط علم فتح شده اند. چه بخواهیم ارتباط برقرار کنیم و چه سفر کنیم، هر دو به سرعت، سریع و سریع امکان پذیر است.

۱۱: این روزها احتمال ابتلای نوزادان به بیماری بسیار کم است، زیرا زایمان به طور معمول در بیمارستان ها زیر نظر تیمی از پزشکان انجام می شود. علم واکسن هایی را برای نوزادان جوان اختراع کرده است تا از آنها در برابر بیماری های زندگی آینده محافظت کند.

۱۲: جوانان نیز به موقع تحت درمان قرار می گیرند و این روزها این مرد حدود هفتاد سال عمر می کند.

۱۳: علم و روش های علمی در کشف علت بیماری و پیشگیری از آن کمک کرده است.

۱۴: وضعیت بهداشتی در گذشته اسفناک بود. اکنون سیستم های بهداشتی بهتری داریم.

۱۵: خیابان های شهر آسفالت نشده بود. سیستم زهکشی مناسبی وجود نداشت زباله و زباله های دیگر در همه جا دیده می شد. خوک ها در خیابان ها سرگردان دیده شدند. مردم از چاه های کثیف آب می گرفتند. اکنون آب معدنی فیلتر شده برای غلبه بر بیماری ها در دسترس است. مدیریت پسماند جامد امروزه مشکلی نیست، مدیریت و تخلیه آن با جدیدترین ماشین آلات و تجهیزات وظیفه کمیته های شهرداری شهر است.

۱۶: حالا تمام این نقص ها از بین رفته است. همه جا تمیزی است. ریختن زباله به خیابان ها غیرقانونی است. همانطور که قبلاً گفته شد یک سیستم زهکشی مناسب و روشهای جدید و بهبود یافته برای مدیریت پسماند جامد وجود دارد. ادارات جداگانه ای وجود دارد که در مورد وضعیت بهداشتی شهرک ها زحمت می کشند.

۱۷: یک قرن پیش برای مصارف خانه آب از چاه های بیرون در سطل حمل می شد. گاهی اوقات برای سلامت انسان مضر بود. علاوه بر این، برای نیازهای روزانه ناکافی بود. اما در حال حاضر فیلترهای آب تبدیل به یک چیز رایج شده اند.

۱۸: اکنون آب کافی در شهرها وجود دارد. به عنوان مثال، لس آنجلس از طریق لوله های رودخانه کلرادو، که ۳۴۰ مایل دورتر است، آب دریافت می کند. این آب پس از انجام فرآیند صحیح تصفیه آب به لس آنجلس عرضه می شود.

۱۹: با کمک علم در غذای ما نیز تغییر ایجاد می شود. ما انواع غذاها را دریافت می کنیم. در گذشته غذا قابل نگهداری نبود. اما اکنون روش های انجماد سریع امکان نگهداری را فراهم کرده است. با توجه به فناوری های مدرن مانند کم آبی و استریلیزاسیون احتمال مسمومیت غذایی وجود ندارد. ما انواع میوه ها، گوشت ها و سبزیجات را دریافت می کنیم. حتی آن دسته از میوه ها و سبزیجاتی که خارج از فصل هستند.

۲۰: نه تنها عادات غذایی ما تغییر کرده است، بلکه در خانه هایمان نیز پیشرفت هایی به وجود آمده است. وسایل حمل و نقل نیز دستخوش پیشرفت و تغییر بزرگی شده است.

۲۱: علم نیز نگرش ما را تغییر داده است. خرافات کنار گذاشته شده اند، زیرا هیچ مبنای علمی برای آنها وجود ندارد. اکنون مردم از رعد و برق ابر نمی ترسند.

۲۲: اکنون مردم دیگر باور نمی کنند که بیماری ها توسط ارواح شیطانی ایجاد می شود.

۲۳: طالع بینی و فال در مقایسه با ۱۰۰ سال پیش محبوبیت خود را از دست داده اند. اکنون هیچ کس از گربه سیاه، آینه شکسته و عدد ۱۳ نمی ترسد. زیرا علم ثابت کرده است که این نوع ترس ها غیر علمی و غیر منطقی هستند.

۲۴: علم تصورات نادرست دیرینه مردم را تغییر داده است که توسط حقایق علمی پشتیبانی نمی شود.

۲۵: تحقیق در زمینه علم و فناوری مردم را روشن فکر و جهان وطن کرده است، زیرا دانشمند دوست ندارد در مسیر شکسته سفر کند و همیشه سعی می کند چیزهای جدید، اکتشافات جدید، اکتشافات جدید و اختراعات جدید را دریابد.

۲۶: علم تجهیزات پزشکی نیز آورده است که به نجات جان انسان کمک می کند. دستگاه دیالیز کلیه به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا از بیماری‌های کلیوی که زمانی منجر به مرگ می‌شدند زنده بمانند، و دریچه‌های مصنوعی به مبتلایان به بیماری عروق کرونر قلب اجازه می‌دهد به زندگی فعال بازگردند. از دهه ۱۹۸۰، لیزر در درمان سنگ های دردناک کلیه مورد استفاده قرار گرفت. لیزر زمانی استفاده می شود که سنگ کلیه پس از چند روز نتواند از بدن عبور کند، روشی سریع و کم درد برای شکستن سنگ فراهم می کند و اجازه می دهد سنگ ها به راحتی از بدن عبور کنند. این تکنیک لیتوتریپسی نام دارد.

۲۷: جراحی آرتروسکوپی تکنیکی است که از فیبر نوری برای بررسی مفاصل پیچیده مانند زانو، شانه، مچ پا و مچ دست برای ارزیابی آسیب استفاده می‌کند. این یک عمل کم تهاجمی برای ترمیم مفصل آسیب دیده است. جراح مفصل را با “آرتروسکوپی” معاینه می کند و در عین حال از طریق یک برش کوچک ترمیم می کند.

۲۸: ۲۰۰ سال پیش هیچ کس حتی نمی داند که اعضای بدن انسان را می توان جایگزین یا پیوند کرد. اکنون پیوند کلیه به طور گسترده برای نجات جان انسان ها در سراسر جهان استفاده می شود. دکتر. کریستین برنارد ابتدا روش پیوند قلب را اختراع کرد. این روزها از تکنیک های پیوند چشم برای دیدن دوباره این دنیای زیبا برای کسانی که چشمان خود را از دست داده اند استفاده می شود. اینها همه از برکات علم است.

۲۹: امواج فرکانس فوق‌العاده (UHF) برای مصارف مختلفی از جمله تلویزیون، تلفن‌های همراه، رادیوهای ایمنی عمومی، رادیوهای تجاری، ارتباطات هواپیماهای نظامی، رادار نظامی، تلفن‌های بی‌سیم، مانیتورهای کودک و غیره طراحی شده‌اند. بنابراین، چه کسی در حال تماشای تلویزیون هوایی، صحبت با تلفن همراه، اعزام پلیس/آتش نشانی/آمبولانس به موقعیت اضطراری که در حال تجربه آن است، یا داشتن فضای ملی توسط هواپیماهای نظامی محافظت شده باشد، همه آنها از علم بهره می برند. اجازه استفاده از امواج UHF را می دهد. حتی برای درمان برخی از بیماری ها نیز استفاده می شود.

۳۰: برای ارتباط، اکنون تلفن های سیمی ثابت، دستگاه های تلفن بی سیم متحرک، تلفن های بی سیم، تلفن های همراه، بی سیم، ویدئو کنفرانس، اینترنت، اینترنت باند پهن، ایمیل، شبکه های اجتماعی، ارتباطات ماهواره ای و بسیاری از راه های ارتباطی دیگر را داریم. اینها همه از برکات علم است. امروزه ما بهتر از آنچه در سراسر جهان به دلیل کانال های تلویزیونی ماهواره ای اتفاق می افتد آگاه هستیم. فواید و مزایای علم برای زندگی انسان بی پایان است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر