۱۰۰۰ جاذبه طبیعی، تاریخی و فرهنگی گلستان شناسایی نشده است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، رحمان فرمانی در پیامی با گرامیداشت روز موزه و هفته میراث‌فرهنگی اظهار کرد: ۱۸ ماه می مصادف با ۲۸ اردیبهشت از سوی کمیته بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم) در تقویم جهانی به‌عنوان روز جهانی موزه نام‌گذاری شده است.

وی افزود: هدف از گرامیداشت روز جهانی موزه‌ها، تشویق افراد و جوامع محلی به آگاهی افزایی درباره اهمیت میراث‌فرهنگی در زندگی، هویت و اجتماع آن‌هاست.

فرمانی با اشاره به اینکه با گسترش آگاهی‌ها درباره تنوع و آسیب‌پذیری میراث‌فرهنگی در جهان و اهمیت تلاش برای حفظ و نگهداری از آن‌ها تمرکز بیشتری وجود دارد، خاطرنشان کرد: استان گلستان که تا قرن هفتم موسوم به ایالات گرگان بوده و از قرن هفتم تا چهاردم ایالت استرآباد نامیده شد و سابقه تمدن در آن با توجه به کاوش‌های باستان‌شناسی به حدود هفت هزار سال قبل برمی‌گردد، در حقیقت یکی از قدیمی‌ترین ایالت‌ها در شمال ایران بوده است.

وی با تاکید براینکه گلستان با توجه به غنای تاریخی بسیار بالا و تنوع اقوام، با عنوان رنگین‌کمان اقوام شناخته‌شده، یادآور شد: این استان با داشتن ۱۴ شهرستان از بیش از دو هزار و ۵۰۰ جاذبه طبیعی، تاریخی و فرهنگی برخوردار است که تا کنون یک هزار و ۵۰۰ اثر آن شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: بیش از ۹۹۰ از جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی این استام در فهرست آثار جهانی و ملی به ثبت رسیده است، که باید برای حفاظت و پاسداری آن تلاش کرد.