یکی از خریداران عمده گندم اوکراین واردات خود را لغو کرد


یکی از خریداران عمده گندم اوکراین واردات خود را لغو کرد

رویترز در گزارشی اعلام کرد مصر سفارش واردات ۲۴۰ هزار تن گندم از اوکراین را که قرار بود در ماه های فوریه و مارس تحویل داده شود، اما به دلیل جنگ در اوکراین ارسال نشده بود، لغو کرده است.

– اخبار مالی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، رویترز در گزارشی اعلام کرد که مصر سفارش واردات ۲۴۰ هزار تن گندم از اوکراین را که قرار بود در ماه های فوریه و مارس تحویل داده شود، اما به دلیل جنگ در اوکراین ارسال نشده بود، لغو کرده است.

در عین حال، کیف آماده است صادرات غلات از دریای سیاه را پس از توافق با مسکو از سر بگیرد.

رویترز به نقل از منابع خود گفت آژانس واردات مصر این هفته تعهدات قراردادی به تامین کنندگان را رد کرد و افزود که مشخص نیست آیا این قرارداد قبل یا بعد از توافق بین المللی بین روسیه و اوکراین لغو شده است.

هشدار اوکراین درباره افزایش قیمت جهانی گندم پس از ممنوعیت صادرات هند، قیمت جهانی گندم افزایش یافت

مصر، یکی از بزرگترین واردکنندگان گندم در جهان، پس از دریافت نکردن محموله از اوکراین، غلات را از جای دیگری خریداری کرد.

طبق گزارش رسانه ها، این کشور در ماه ژوئن بیش از یک میلیون تن گندم از رومانی، بلغارستان، فرانسه و روسیه خریداری کرده است. بلومبرگ گزارش می دهد که مصر اکنون بیش از هفت ماه ذخایر گندم دارد.

مسکو و کیف جمعه گذشته توافق کردند که صادرات غلات از طریق دریای سیاه را از سر بگیرند و انتظار می‌رود اولین کشتی ظرف چند روز آینده را ترک کند. تخمین زده می شود که ۲۰ میلیون تن غلات در انتظار بارگیری و انتقال از بنادر اوکراین است.

این توافق مورد استقبال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد قرار گرفت و آن را “منبع امید و صلح” خواند و به طور گسترده به عنوان یک پیشرفت دیپلماتیک برای کاهش بحران جهانی غذا توصیف شد.

صادرات محصول اصلی غلات اوکراین، ذرت، بیش از ۱۵ درصد از عرضه جهانی را تشکیل می دهد. بزرگترین خریدار این محصولات اتحادیه اروپا است که عمدتاً از آنها به عنوان خوراک دام استفاده می کند.

اوکراین ۱۰ درصد از صادرات جهانی گندم در سال ۲۰۲۱ را به خود اختصاص داده است و مشتریان اصلی آن مصر و اندونزی بودند. این کشور اروپای شرقی پس از ایالات متحده، کانادا، روسیه و اتحادیه اروپا رتبه پنجم را در بین صادرکنندگان گندم جهان دارد.

بر اساس گزارش روزنامه Ukrainska Pravda، اوکراین تنها ۳ درصد از گندم جهان را تولید می کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=304984