گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه آمریکا با رئیس جمهور آذربایجان – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا و وزیر امور خارجه آمریکا با رئیس جمهوری آذربایجان تلفنی گفتگو کردند.

اخبار گفتگوی «آنتونی چشمک“، با “الهام علی” وزیر امور خارجه آمریکا اف“؛ رئیس جمهور آذربایجانN.D قیمتسخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد.

پرگانا وی با انتشار بیانیه ای در این رابطه گفت: «آنتونی آره چشمک وزیر امور خارجه با عاج الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان سخنرانی کرد. وزیر چشمک وی از اقدامات مثبت آذربایجان و ارمنستان برای دستیابی به توافق صلح پایدار از جمله گفتگوهای زنده اخیر وزیران امور خارجه و رهبران دو کشور قدردانی کرد.

بیانیه سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ادامه داد: «وزیر چشمک وی از آزادی ۱۷ اسیر جنگی آذربایجانی در ارمنستان در ۴ اکتبر و رئیس جمهور علی استقبال کرد اف وی خواستار ادامه برداشتن گام های مشخص برای حمایت از روند صلح شد.

بر این اساس قیمتدر این گفتگوی تلفنی چشمک وی بر حمایت آمریکا از مسائل دوجانبه در روابط جمهوری آذربایجان و ارمنستان از جمله تعیین مرزهای مشخص، خطوط حمل و نقل، بازیابی و شناسایی مفقودین، بازگشت بازداشت شدگان و سایر موضوعات تاکید کرد.

وزیر امور در گفتگوی تلفنی با الهام علی وزیر امور خارجه آمریکا افبر اهمیت بحث در مورد حقوق و امنیت برای ساکنان قره باغ و لزوم تمرکز بر آتش بس و توافق از طریق مذاکره به عنوان تنها راه دستیابی به صلح پایدار تاکید کرد.

با وجود بازپس گیری منطقه قره باغ از ارمنستان، تحرکات نظامی آذربایجان پروژه بزرگتری برای منطقه قفقاز است. علی اف در آخرین اظهارات خود درباره قره باغ و دالان زنگزور دو مشکل ملی آذربایجان معرفی می شود. همچنین باکو در موقعیتی بی سابقه اعلام کرد که مرزهای سال ۱۹۱۹ (ویلیام تامسون) را به رسمیت می شناسد! این اظهارات به این معنی است که آذربایجان قصد دارد جنوب ارمنستان را اشغال کند و مرز ایران و ارمنستان (دروازه اروپا) را بشکند.

به گزارش مهر، در بحبوحه تشدید بحران میان جمهوری آذربایجان و ایروان، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ماه گذشته به ایروان سفر کرد و در جریان برنامه ها و اهداف استراتژیک واشنگتن در منطقه قفقاز جنوبی قرار گرفت. اولین هدف آمریکایی ها از مشارکت فعال در درگیری های منطقه قفقاز، گسترش دامنه نفوذ ناتو در منطقه است. پس از اقامت در گرجستان، سازمان پیمان آتلانتیک جنوبی به دنبال ایجاد جایگاهی در باکو و ایروان است. بی شک بی توجهی روسیه به قرارداد نظامی-امنیتی با ارمنستان و شکست این کشور در جنگ قره باغ دلیل محکمی برای تمایل حاکمان این کشور به روی آوردن به غرب خواهد بود.
از
یکی دیگر از اهداف حضور آمریکا در منطقه قفقاز تکمیل کریدور انرژی از دریای خزر تا جنوب اروپا است. بدون شک منابع هیدروکربنی منطقه می تواند تا حدودی از فشار روسیه بر قاره اروپا بکاهد. اما هدف سوم واشنگتن از افزایش مداخله در امور منطقه، ایجاد پایگاه هایی در مرزهای شمالی ایران و مرزهای جنوبی روسیه است تا بتواند بر فعالیت های نظامی-امنیتی در منطقه نظارت داشته باشد. دو کشور به پایگاهی برای مداخله در امور داخلی تهران- مسکو نیاز دارند.