گفتگوی تلفنی بایدن با نخست وزیر عراق


به گزارش تجارت نیوز، منابع و رسانه های خبری اعلام کردند که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در پی تحولات اخیر در بغداد با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق گفت و گو کرد.

به گزارش ایرنا، بایدن در تماس تلفنی با نخست وزیر عراق مدعی حمایت واشنگتن از حاکمیت و استقلال عراق بر اساس توافقنامه چارچوب راهبردی بین دو کشور شد.

رئیس جمهور آمریکا در این گفت وگوی تلفنی بدون اشاره به دخالت واشنگتن در امور داخلی عراق، از نقش الکاظمی در حل تنش های اخیر تقدیر و حمایت کرد و از رهبران این کشور خواست تا نقشه راه و خروج از شرایط کنونی را ایجاد کنند. بن بست سیاسی تبدیل به یک گفتگوی ملی شد

ناآرامی های اخیر در عراق پس از آن رخ داد که مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر عراق، خروج دائمی خود از عرصه سیاسی را اعلام کرد که منجر به ناآرامی در بغداد و به ویژه در منطقه سبز شد.

پس از اعلام استعفای صدر از امور سیاسی در عراق، معترضان طرفدار صدر به کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد یورش بردند، اما منابع خبری عراقی بعدا اعلام کردند که ارتش

نیروهای امنیتی کشور کنترل کاخ ریاست جمهوری را به دست گرفتند و نیروهای طرفدار صدر منطقه را ترک کردند.

دوشنبه شب، چارچوب هماهنگی گروه های شیعه عراق از جنبش صدر خواست تا به میز مذاکره بازگردد.

در بیانیه این گروه عراقی آمده است: ما خواهان بازگشت این جنبش به میز گفتگو هستیم.

در این چارچوب آمده است: وقتی نهادهای دولتی هدف قرار می گیرند و در آستانه سقوط قرار می گیرند، بی طرفی غیرممکن است.

در ادامه این بیانیه آمده است: نهادهای دولتی و امنیتی برای حفاظت از نهادهای دولتی و مراکز دولتی و خصوصی اقدام کنند.

این طرح از همه عراقی ها می خواست که از خیانت دوری کنند، عقل و زبان گفت و گو را بر موضوعات دیگر ترجیح دهند و از هرج و مرج و خونریزی در امان باشند.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، تیز دوشنبه شب گفت که نیروهای امنیتی مسئول حفاظت از جان معترضان هستند.

الکاظمی به نیروهای امنیتی دستور داد از استفاده از مهمات و تیراندازی به سمت معترضان خودداری کنند و نیروهای امنیتی مسئول حفاظت از معترضان هستند و با هرگونه تخلف در این زمینه برخورد خواهد شد.

وی همچنین اعلام کرد که عاملان حوادث جاری در منطقه سبز بغداد و منشا تیراندازی به معترضان باید شناسایی و مجازات شوند.