گفتگوی بن سلمان و پوتین درباره اوکراین – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تلفنی گفتگو کردند.

کرملین روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این تماس تلفنی به مناسبت نودمین سالگرد تأسیس پادشاهی عربستان سعودی انجام شده و گسترش همکاری‌های اقتصادی و بازار نفت از مهم‌ترین موضوعات بوده است. گفتگو بین دو طرف همکاری در چارچوب سازمان همکاری شانگهای نیز از دیگر محورهای گفتگوی بن سلمان و پوتین اعلام شده است.

بر اساس بیانیه کرملین، بن سلمان با اشاره به نقش فزاینده سازمان همکاری شانگهای در امور بین المللی، آمادگی ریاض را برای مشارکت فعال و موثر در این سازمان اعلام کرد. دو طرف همچنین قیمت نفت و توافقات مبادله اسیران جنگی در اوکراین را بررسی کردند.

به گفته دفتر ریاست جمهوری روسیه، بن سلمان به پوتین قول داده است که اوایل پاییز امسال به همراه هیئتی ارشد از ریاض در کنفرانس هفته انرژی روسیه در مسکو شرکت خواهد کرد.

پس از میانجیگری موفقیت آمیز عربستان سعودی بین روسیه و اوکراین برای تبادل اسرا و ورود آنها به ریاض، وزیر خارجه آمریکا از پذیرش این روند توسط کشورش خبر داد و از ریاض تشکر کرد.

بر اساس این گزارش، آنتونی بلینکن در واکنش به تبادل اسرا با میانجیگری عربستان سعودی بین روسیه و اوکراین گفت که کشورش از تبادل اسرا بین اوکراین و روسیه از جمله دو شهروند آمریکایی که در حین خدمت اسیر شده اند، استقبال می کند. ارتش اوکراین

پیشتر وزارت امور خارجه عربستان سعودی در بیانیه ای اعلام کرد: روسیه ۱۰ اسیر جنگی خارجی در اوکراین شامل ۵ انگلیسی، دو آمریکایی و سه شهروند سوئد، کرواسی و مراکش را آزاد کرد. جنگ با وساطت عربستان سعودی و هواپیمای حامل اسرا در عربستان فرود آمد.

این وزارتخانه افزود: مقامات سعودی این زندانیان را بازداشت و از روسیه به عربستان سعودی منتقل کردند و سعی کردند بازگشت آنها را به کشور تسهیل کنند.