گزارش جدید آژانس از ایران شهریور


به گزارش تجارت نیوز، وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در دهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری گزارشی از آخرین تحولات سیاسی و بین المللی و دستاوردهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ارائه کرد. – دوره یکساله دولت سیزدهم و پاسخگویی به سوالات اعضای مجلس خبرگان.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان با اشاره به تغییر کمی و کیفی بازیگران در فضای بین الملل و رشد بازیگران دولتی و غیردولتی در این فضا، اظهار کرد: تمام تلاش آمریکا برای خلق جدید است. نظام سیاسی و امنیتی منطقه وجود ندارد، جمهوری اسلامی ایران شکست خورده است و هیچ طرفی نمی تواند جایگاه و نقش مهم جمهوری اسلامی ایران را در هیچ نظام سیاسی امنیتی منطقه ای نادیده بگیرد.

امیرعبداللهیان با ناپایدار دانستن وضعیت کنونی فضای بین الملل و ماهیت بی ثبات و متغیر نظام بین الملل و کانون های متعدد بحران در مناطق مختلف جغرافیایی جهان، تاکید کرد: در چنین شرایطی جمهوری اسلامی ایران یکی است. . یک کشتی آرام در یک اقیانوس جهانی متلاطم.

چارلز میچل: از توافق ایران خارج نخواهیم شد

رئیس شورای اروپا اعلام کرد: با وجود علائم منفی در خصوص پیشنهاد اتحادیه اروپا، از توافق هسته ای با ایران دست نخواهیم کشید.

شبکه تلویزیونی «الجزیره» امروز در پیامی توئیتری به نقل از چارلز میشل رئیس شورای اروپا نوشت: با وجود نشانه های منفی در خصوص پیشنهاد اتحادیه اروپا، از توافق هسته ای با ایران خارج نخواهیم شد.

چارلز میچل: از توافق ایران خارج نخواهیم شد

رئیس شورای اروپا در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص عملیات ویژه روسیه در اوکراین مدعی شد که تحریم های مسکو با هدف فشار بر این کشور برای توقف جنگ علیه اوکراین است. ماه های آینده برای اتحادیه اروپا سخت خواهد بود و بسیاری از شرکت ها به دلیل قیمت انرژی متحمل ضرر شده اند.

لازم به ذکر است که مذاکرات رفع تحریم ها در دولت سیزدهم از اوایل دی ماه سال گذشته در شهر وین آغاز شد اما در اسفندماه به دلیل جدی نبودن واشنگتن مذاکرات به بن بست خورد.

پس از یک وقفه چند ماهه و سفر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، دور جدید مذاکرات در روزهای ۷ و ۸ ژوئیه در دوحه قطر برگزار شد.

طرف های اروپایی و غربی به ویژه آمریکا پیش از این مدعی شده بودند که متن توافق نهایی شده است، اما تیم مذاکره کننده کشورمان اعلام کرد که هنوز بر سر برخی موضوعات به توافق نرسیده است. توافقی که واشنگتن به طور یکجانبه در سال ۲۰۱۵ از آن خارج شد.

جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند که ثبات تضمینی برای لغو تحریم هاست، باید توافق حاصل شود.

گزارش جدید آژانس در مورد ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی جدید ادعاهای خود را درباره «نگرانی‌های باقی‌مانده» تکرار کرد و مدعی شد که ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران در حال حاضر ۱۹ برابر بیشتر از حد تعیین‌شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ است.

فارس نوشت، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که توسط این آژانس دیده شده است، ذخایر ایران تا ۲۱ اوت (۳۰ اوت) ۳۹۴۰ کیلوگرم برآورد شده است که در مقایسه با آژانس ۱۳۱.۶ کیلوگرم افزایش داشته است. آخرین گزارش فصلی.

رویترز همچنین گزارش داد که گزارش سه ماهه آژانس در روز چهارشنبه نشان داد که “ذخایر اورانیوم ایران تا ۶۰ درصد غنی شده، نزدیک به درجه تسلیحات، بسیار بالاتر از مقداری است که در صورت غنی سازی بیشتر برای یک بمب هسته ای کافی است.”

رویترز مدعی شد که این خبرگزاری در گزارشی به کشورهای عضو گفته است که “هگزافلوراید اورانیوم ایران تخمین زده می شود حاوی اورانیوم غنی شده ۶۰ درصد به صورت گازی باشد. با احتساب سانتریفیوژها، ۱۲.۵ کیلوگرم کمتر از آخرین گزارش سه ماهه آژانس منتشر شده در ۳۰ می است. افزایش یافته و به ۵۵.۶ کیلوگرم رسیده است.

بر اساس این گزارش، همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مانند موارد قبلی گزارش دیگری منتشر کرد که در آن مدعی شد: «ایران هنوز پاسخ‌های موثقی درباره منشاء ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت که اکثر آن‌ها هستند، ارائه نکرده است. به نظر می رسد قدیمی است و آژانس در حال حاضر استعلام هایی در حال انجام است، اما ارسال نشده است.”

این گزارش با تکرار ادعاهای قبلی می افزاید: مدیرکل بیشتر نگران است که ایران در مورد مسائل دفاعی باقی مانده گزارش شده در این مدت با آژانس ارتباطی نداشته و هیچ پیشرفتی در حل این مسائل حاصل نشده است.

در گزارش دوم آمده است: «آژانس در موقعیتی نیست که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است».

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در ژوئن سال جاری با تصویب قطعنامه ای تهران را به عدم همکاری با این نهاد بین المللی در خصوص کشف «مواد هسته ای اعلام نشده» در «چند نقطه اعلام نشده در ایران» متهم کرد. این آژانس مدعی است که ایران مواد هسته‌ای خود را برخلاف تعهداتش تحت توافقنامه پادمان NPT اعلام نکرده است.

در واکنش به این قطعنامه، ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت چندین دوربین امنیتی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران را متوقف کرده است. در بیانیه ای که در آن زمان توسط سازمان انرژی اتمی منتشر شد، آمده است: جمهوری اسلامی ایران همکاری های گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است، متاسفانه آژانس این همکاری را از روی حسن نیت ندانسته است. ایران نه به عنوان همکاری قدردانی بلکه به عنوان یک تعهد ایران به همین دلیل تصمیم گرفته شد که عملکرد دوربین های فوق امنیتی دستگاه اندازه گیری بر روی خط سطح OLEM غنا و فلومتر این آژانس که دارای به دستور مقامات مربوطه صادر شده است.

آژانس انرژی اتمی همچنین در این بیانیه خاطرنشان کرد: البته بیش از ۸۰ درصد دوربین های موجود این سازمان دوربین های امنیتی هستند و این دوربین ها تا زمانی که امکان دارد به کار خود ادامه می دهند.

دور جدید مذاکرات لغو تحریم‌های ایران پس از پنج ماه وقفه در ۱۳ اوت در وین آغاز شد و در ۲۶ مرداد با فرار هیئت‌های شرکت‌کننده، ادعاهای تازه آژانس هسته‌ای علیه ایران پایان یافت. دور مذاکرات پس از آن سازماندهی شد که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال تایمز مدعی شد که بسته پیشنهادی جدیدی را با اقدامات به‌روز شده در مورد لغو برجام روی میز گذاشته است. تحریم ها و گام های هسته ای ایران

جمهوری اسلامی ایران در ۲۴ آگوست اعلام کرد که پاسخ ها و دیدگاه های خود را به پیشنهادات اتحادیه اروپا ارائه کرده و منتظر پاسخ از سوی ایالات متحده است. آمریکا نیز در دوم سپتامبر پاسخ خود به ایران را اعلام کرد.

خواسته های اصلی جمهوری اسلامی ایران برای رفع تحریم ها راستی آزمایی لغو تحریم ها، تضمین پایداری برجام و رفع ادعاهای پادمانی آژانس هسته ای است، با تاکید بر اینکه تنها توافق دوجانبه در مورد بازگشت، که در ازای برخی تحریم ها، منافع مالی ملموسی را نصیب ملت ایران خواهد کرد با هم بودن را منطقی می داند و می پذیرد.