کلسیم موجود در شیر – مزایا و مضرات مصرف کلسیم در شیر

محصولات لبنی به ویژه آنهایی که با شیر گاو تهیه می شوند بخش مهمی از یک رژیم غذایی متعادل هستند. شیر برای رشد مناسب استخوان ها، دندان ها و ماهیچه های کودکان در حال رشد بسیار مهم است. کلسیم موجود در شیر با کمک آنزیم های خاصی که در شیر وجود دارد به راحتی توسط جریان خون جذب می شود و بنابراین فواید آن را به همراه دارد.

شیر خالص سرشار از کلسیم و سایر مواد معدنی مهم و مفید است. افرادی که در روستا زندگی می کنند نسبت به مردم ساکن در شهرها سالم تر هستند و عمر طولانی تری دارند زیرا گروه قبلی شیر را به شکل خالص مصرف می کنند. طبیعت تمام مواد مغذی مهم شیر را برای هضم صحیح آن گنجانده است. حتی شیر بدون چربی که از مخلوط کردن آب با شیر تهیه می شود از شیری که از کارتن می نوشیم مفیدتر است.

دلیل اینکه افرادی مثل ما که به طور منظم شیر می نوشند و همچنان کمبود کلسیم دارند، فرآیند پاستوریزه شدن است. شیر پاستوریزه نه تنها کلسیم کمی دارد بلکه هضم آن نیز دشوار است. بنابراین کلسیم موجود در شیر توسط جریان خون جذب نمی شود. علاوه بر این، شکر و نمک سرعت از دست دادن کلسیم از طریق ادرار را افزایش می دهد.

کلسیم موجود در شیر نیز زمانی که با فسفر موجود در بسیاری از غذاهای غنی از پروتئین ترکیب شود، بی فایده می شود. قهوه و چای هر چقدر هم که شیر به آنها اضافه شود، عوامل شناخته شده ای در از دست دادن کلسیم از طریق ادرار هستند. یکی دیگر از معایب را می توان در زمینه سنگ کلیه مشاهده کرد که به دلیل سطح بالای کلسیم در کلیه ها ایجاد می شود. این سطح بالا دلیل رژیم غذایی پر پروتئین و میزان جذب پایین کلسیم در خون است.

اینها برخی از مضرات کلسیم شیر است. با این حال، حتی یک منبع کلسیم بهتر از شیر خالص وجود ندارد، به خصوص برای کودکان و نوجوانان. کلسیم برای رشد ماهیچه ها و استخوان ها و برای پیشگیری از پوکی استخوان در زنان و بیماری های دژنراتیو مانند آلزایمر، پارکینسون و سرطان در سنین بالا حیاتی است. این بیماری‌ها تا دیروقت مورد توجه قرار نمی‌گیرند و در آن زمان درمان آن‌ها یا حتی تسکین موقت مشکل است.

برای دریافت مقادیر کافی کلسیم، همه ما باید مکمل های غنی از کلسیم را به طور منظم مصرف کنیم. این مکمل ها هیچ عارضه جانبی ندارند و فواید زیادی برای سلامتی دارند. به خصوص آنهایی که با کلسیم مرجانی ساخته شده اند و راحت تر از سایرین جذب می شوند و از بسیاری از بیماری ها از جمله افسردگی در زنان، سنگ کلیه، گرفتگی عضلات، PMS و سردردهای مکرر پیشگیری می کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر