کتاب زندگینامه «استاد احمد سمیعی» تالیف شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، غلامعلی حداد عادل عصر چهارشنبه در ارتباط تصویری با مراسم بزرگداشت احمد سمیعی گیلانی (پدر ویراستاری نوین ایران) در تالار مرکزی رشت اظهار کرد: از آنجایی که استاد سمیعی تأثیر به سزایی بر ادبیات ایران دارند خوب است کتابی درباره شخصیت ایشان نگاشته شود.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی کشور با اشاره به پیشنهادات خود درباره فصل‌های کتاب استاد سمیعی، بیان کرد: بررسی دوران تحصیل، زادگاه و بررسی گرایشات سیاسی وی می‌تواند از جمله فصل‌های کتاب زندگینامه استاد سمیعی باشد.

وی با بیان اینکه علت گرایش و همچنین جدایی استاد سمیعی از حزب توده در کتاب پیشنهادی مذکور بررسی شود، افزود: مشاغل و مسئولیت‌های استاد سمیعی در طول دوران زندگی نیز می‌تواند از دیگر فصل‌های پیشنهادی این کتاب باشد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی کشور تصریح کرد: فعالیت‌های علمی استاد سمیعی قبل از انقلاب زیر نظر ساواک بود اما پس از پیروزی انقلاب، درب تمام مؤسسات علمی به روی ایشان باز شد و در مراکز متعددی فعالیت کردند.

وی با بیان اینکه در کتاب زندگینامه استاد سمیعی کتاب‌ها، ترجمه و مقالات وی نیز باید بررسی شود، عنوان کرد: نثر سمیعی در عین سادگی، فاخر و با محتوا است و در حوزه ترجمه نیز هنرهای زیادی دارد.

عادل با اشاره به شخصیت اخلاقی استاد سمیع، تصریح کرد: استاد سمیعی مقید، بی کینه، خیرخواه، پرکار، مقید به قانون و مهربان است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی کشور با اشاره به اینکه سمیعی فردی مقید به اسلام و قرآن است، گفت: استاد سمیعی با قرآن آشنایی دارد و علاقمند به تفکر است و اگر چه مترجم بود اما هر اثری را ترجمه نمی‌کرد.