چگونه با غذا رابطه متعادل تری داشته باشیم

غذا بلای جان بسیاری از مردم است. ما نمی توانیم با آن زندگی کنیم و نمی توانیم بدون آن زندگی کنیم. بسیاری از ما از روی عادت غذا می خوریم نه از روی ضرورت. ساعت به ما می گوید که وقت غذا خوردن است، یا از نظر اجتماعی غذا خوردن را با ملاقات دوستان ترکیب می کنیم، یا استرس داریم یا تنها هستیم و برای راحتی غذا می خوریم.

به عنوان یک فرد، رابطه ما با غذا از زمانی که نوزاد هستیم شروع می شود. بسیاری از نوزادان در زمان های خاصی تغذیه می شوند، حتی برخی از آنها بیدار می شوند تا بتوانند تغذیه شوند. هنگامی که کودک رشد می کند اغلب به او چیزی خوراکی داده می شود که اگر گریه می کند آرام شود، آرام شود و به این ترتیب یاد می گیرد که چگونه بر حسب نیاز غذا بخورد. بسیاری از مواد غذایی به عنوان خوراکی در نظر گرفته می شوند. اینها معمولاً زیر پرچم شیرین و شیرینی بیسکویت، کیک، تافی، شکلات قرار می گیرند. بچه ها معمولاً برای رفتار خوب با این چیزها پاداش می گیرند و یاد می گیرند که مکرراً از این اقلام انتظار داشته باشند و پول جیب خود را برای آنها خرج کنند.

سایر مواد غذایی به عنوان راه حل سریع استفاده می شوند. زمان صرف غذا اغلب اوقات شتابزده است، به طوری که بسیاری از کودکان و بزرگسالان به دلیل فعالیت های دیگر، زمان محدودی برای نشستن و صرف غذا در عصرها در اختیار دارند. بسیاری از خانواده ها به طور جداگانه غذا می خورند و خانه های کمتر و کمتری دارند حتی میز ناهارخوری. مردم اغلب در مقابل تلویزیون یا در اتاق خواب خود در حالی که با رایانه کار می کنند غذا می خورند. شام یا غذای آماده سوپرمارکتی به عنوان یک پاسخ راحت برای مشکل یافتن یک غذای آماده سریع استفاده می شود.

با گذشت زمان مشخص شده است که عادات بد غذایی دلیل بسیاری از مشکلات فیزیکی و رفتاری است. تکیه بیش از حد به وعده‌های غذایی مملو از چربی، شکر، نمک و مواد نگهدارنده شیمیایی یا مملو از مواد اولیه بی‌کیفیت، در نهایت بر سلامت و رفاه عمومی تأثیر می‌گذارد. چاقی، دیابت، بیماری قلبی تنها برخی از نمونه‌های بارز آن هستند، اما بیماری‌های پوستی، استرس، بی‌خوابی، مشکلات رفتاری نیز می‌توانند با رژیم غذایی نامناسب تشدید شوند.

بنابراین اجازه دهید به چند روش ساده برای بازگرداندن کنترل بر آنچه در بدن خود و بدن جوانان خود وارد می کنیم نگاه کنیم.

– سعی کنید برای وعده های غذایی هفته پیش رو برنامه ریزی کنید. این بدان معنی است که فروشگاه هفتگی مواد غذایی سازماندهی شده و کارآمدتر می شود. با قرار دادن برنامه بر روی درب یخچال، همه می دانند که هر شب چه چیزی برای خوردن وجود دارد. حتی اگر در شب‌های مختلف وعده‌های غذایی متفاوتی خورده شود، حداقل برنامه غذایی مشخص است و اولین نفر می‌تواند شروع به تهیه شام ​​کند.

– ممکن است وقتی همه چیز در فصل مناسب است، دسته ای بپزید تا فریزر با غذاهای خوب و سالم پر شود.

– بچه ها را در آشپزی مشارکت دهید. به این ترتیب آنها یاد می گیرند که چگونه سبزیجات و وعده های غذایی را تهیه کنند و از آنچه در آن دخیل هستند قدردانی می کنند. آن را سرگرم کننده کنید.

– تا حد امکان با هم غذا بخورید. وعده های غذایی خانوادگی بیشتر از غذا است. آنها زمان مهمی برای برقراری ارتباط با یکدیگر هستند، متوجه می شوند که آیا فردی افسرده یا ناراحت است و فرصتی برای بحث درباره مسائل و ایجاد روابط فراهم می کند.

جایگزین هایی برای شکر پیدا کنید. بدن ما هورمونی به نام گرلین تولید می کند که روی مغز کار می کند و باعث می شود حتی در زمانی که سیر هستیم هوس خوردن غذاهای پرکالری داشته باشیم. درک اینکه این اتفاق می افتد ما را قادر می سازد تا یاد بگیریم در برابر میل به پرخوری مقاومت کنیم.

غذا جزء ضروری زندگی است. کمی برنامه‌ریزی رو به جلو می‌تواند انجام آن را به یک کار طاقت فرسا تبدیل کند و به بخشی لذت‌بخش‌تر از زندگی خانوادگی تبدیل شود. این یک راه مثبت برای آموزش فرزندانمان به داشتن رابطه سالم تر با غذا و همچنین خوردن است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر