چه کسانی می توانند خودرو وارد کنند؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، سیدرضا فاطمی امین درباره واردات خودرو و انحصاری که ممکن است در این بخش ایجاد شود و مقررات وزارت امنیت در این زمینه گفت: آیین نامه واردات خودرو منتشر شده است.

به گزارش ایلانا فاطمی، امین گفت: تمامی علاقمندان به واردات خودرو می توانند نسبت به ثبت نام اقدام و وارد فرآیند شوند.

فاطمی امین درباره اینکه آیا استیضاح وی به دلیل تغییر سابقه وی منتفی است، گفت: خیر، جلسه استیضاح منتفی نیست، سه شنبه هفته آینده برگزار می شود و امیدواریم نمایندگان راضی باشند. ما پاسخ ها را ارائه می دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا برخی از نمایندگان وزارت صمت به دنبال سهم خواهی در موضوع استیضاح هستند، گفت: حالا آنها را کنار بگذاریم.

سیدرضا فاطمی امین درباره واردات خودرو و انحصاری که ممکن است در این بخش ایجاد شود و مقررات وزارت امنیت در این زمینه گفت: آیین نامه واردات خودرو منتشر شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه انحصار واردات خودرو از ابتدا منتفی بوده است، افزود: چرا اکنون نگران انحصار در بازار خودرو هستیم؟ چون می ترسیم عده ای سود زیادی ببرند، چنین نکته ای عموما مردود است.

از طرفی قاعده روشن است و می گوید خودروهایی که عرضه می شوند باید در بورس کالا عرضه شوند. در این صورت سود مشخصی را در نظر می گیریم. در صورتی که سود واردکننده بیش از سود مورد انتظار باشد، مابقی به عنوان سود تجاری به دولت بازگردانده می شود. در واقع برای واردات خودرو کرایه خاصی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: تمامی علاقه مندان به واردات خودرو می توانند اقدام کنند و وارد فرآیند شوند، یعنی مزیت خاصی در واردات وجود ندارد و محدودیتی جز محدودیت های فنی در هنگام درخواست «واردات خودرو» وجود ندارد، بنابراین رانتی وجود ندارد. ایجاد شده