چه کسانی مشمول مالیات بر عایدی سرمایه هستند؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، طرح مالیات بر عایدی سرمایه تبدیل به قانون خواهد شد. هدف از تصویب این قانون کنترل فعالیت های سفته بازی است که از اواخر سال ۲۰۱۵ در چهار بازار – املاک، خودرو، طلا و ارز تشدید شده است.

اما مالیات دهندگان این پایه مالیاتی جدید چه کسانی هستند؟ سازمان امور مالیاتی در صورت تصویب و اجرای نهایی این قانون به سراغ چه کسانی خواهند رفت؟

سیاوش غیبی پور کارشناس امور مالیاتی به تجارت نیوز گفت: در قانون مالیات بر عایدی سرمایه فاصله بین خرید و فروش مهم است. در نظر گرفتن زمان بیشتر از خرید تا فروش، این عدم اطمینان و در نتیجه کاهش مالیات ها کاهش می یابد.

وی در توضیح نحوه محاسبه این مالیات جدید می گوید: در هر معامله ای بین قیمت خرید و فروش تفاوت وجود دارد که بخشی از این تفاوت قیمت تورم و مابقی مشمول مالیات است. بنابراین، انتظار می‌رود خریداران تشویق شوند که دارایی‌های بیشتری را در اختیار داشته باشند و این حرکت منجر به بازیابی مالیات از معامله‌گران سرمایه‌گذاری در این چهار بازار شود.

مالیات بر عایدی سرمایه چه اشکالی دارد؟

هر زمان که طرح مالیات بر ارزش افزوده قانون شود، کارگزاران سازمان معاملات مالیاتی به سراغ مودیان جدید می روند. بر اساس این خبر، این قانون می تواند به زودی تصویب شود، یعنی اولین زمان اجرایی شدن این قانون در سال ۱۴۰۲ خواهد بود.

اما این قانون مانند سایر قوانین مالیاتی خالی از اشکال و ایراد نیست، غیبی پور می گوید: اگرچه این قانون مترقی تر از قانون مالیات خانه های خالی و مستغلات و خودروهای گران است، اما مهم ترین مشکل این است که وجود دارد. هنوز یک پایگاه داده جامع است. خیر

وی در تشریح این مشکل می گوید: برآوردهای سازمان امور مالیاتی حاکی از آن است که بیش از ۵۰ درصد مردم مبادلات بانکی خود را در این بازارها انجام می دهند که البته حجم این تراکنش ها مشخص نیست.

غیبی پور ادامه می دهد: در بازار طلا و ارز هنوز جزییات درصد زیادی از معاملات ثبت نشده است، دولت هنوز مقررات پایانه فروشگاهی را برای اشخاص حقیقی اجرا نکرده است. اگرچه همه چیز در بازار املاک ثبت می شود، اما مرسوم است که در اکثر قراردادها به مبلغ واقعی معامله اشاره نمی شود.

اجرای مالیات بر عایدی سرمایه چه تاثیری دارد؟

افزایش درآمد مالیاتی دولت در سه سال گذشته با بدتر شدن مشکلات اقتصادی، دولت می خواهد درآمد مالیاتی را بیش از گذشته افزایش دهد.

جلوه عینی این روند، تشدید شدید مالیات از سال جاری از کارمندان حقوق بگیر، صاحبان مشاغل، صاحبان خانه ها، خودروهای گران قیمت و لوکس، افراد مشهور و صاحبان حساب های تجاری است.

اما این رویکرد جدید چقدر به حل مشکلات مالی دولت به ویژه کسری بودجه کمک می کند؟

کامران ندری، کارشناس اقتصادی ضمن ارزیابی رفتار مالیاتی جدید دولت می گوید: در سال های گذشته دولت به درآمدهای نفتی تکیه زیادی داشت که نتیجه آن تصمیمات اشتباه بود که به فعالیت های اقتصادی یارانه می داد. تمرین.

وی می افزاید: اینکه دولت تصمیم به توقف اجرای این سیاست گرفته بد نیست، اما مشکل این است که اقتصاد ایران انحصاری و غیررقابتی است که نتیجه آن بار مالیاتی بر دوش مصرف کنندگان و خریداران است.

به قول کامران ندری، کارشناس اقتصادی، می توان پیش بینی کرد که دولت می تواند درآمد مالیاتی خود را افزایش دهد، اما در عمل گرهی از مشکلات و هزینه و بار مالیات های اخذ شده را در عمل باز نمی کند. بر دوش خریداران و مصرف کنندگان نهایی خواهد بود.