چراغ سبز اردوغان به پوتین برای ساخت قطب گاز در ترکیه – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «رجب خالص اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه گفت که ترکیه و روسیه در حال کار بر روی ایجاد یک آن هستند مرکز گاز ساخت ترکیه، کار می کنند.

اردوغان در این رابطه گفت: پس از دیدار با آقای ولادیمیر پوتین، در حال حاضر وزارت انرژی ما در حال انجام بازرسی های همه جانبه با شرکای روسی است. مرکز گازی است. بر اساس برآوردهای اولیه، ترکیه ممکن است مکان مناسبی برای این پروژه باشد.

زودتر، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با رجب دیدار کرد. خالص اردوغان، همتای ترک خود، پیشنهاد ایجاد این کشور را داد مرکز قاضی پیشنهاد توزیع گاز روسیه به کشورهای دیگر را داده است. سخنگوی کرملین در مورد پیشنهاد پوتین برای ساخت مرکز قاضی به زبان ترکی گفت: روسای جمهور روسیه و ترکیه خواستار بررسی فوری و دقیق این موضوع شده اند.

پسکوف وی افزود: واکنش طرف ترکیه ای به این پیشنهاد مثبت است.

هفته گذشته «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ابراز عقیده کرد که پس از اتمام طرح ساخت مرکز گاز ترکیه و اروپا گاز روسیه را خریداری خواهند کرد. رئیس جمهور روسیه به خبرنگاران گفت: “هاب گاز یک پروژه کاملاً محقق شده در ترکیه است رویایی و ما می توانیم نسبتاً سریع این کار را انجام دهیم و افراد به اندازه کافی مایل به انجام معامله هستند. بدون شک در مورد آن.”

رهبر روسیه افزود: من شک ندارم که بسیاری از خریداران گاز در اروپا خواهند بود. خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد در این زمستان و آینده. من مطمئن هستم که قراردادها امضا خواهد شد.»

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی هفته گذشته خود در مجمع هفته انرژی روسیه پیشنهاد ایجاد بزرگترین هفته انرژی تا کنون را ارائه کرد. مرکز گاز اروپا به ترکیه صادر شد. به گفته پوتین، زمانی که انتقال حجم گاز دیگر صورت نمی گیرد متحرک امکان پخش جریانی، خط لوله وجود ندارد مرکز گاز ترکیه می تواند یک گزینه باشد. وی گفت: برای این منظور احداث یک سیستم خط لوله دیگر گاز و الف مرکز باید در ترکیه باشد که از طریق آن گاز به کشورهای ثالث و عمدتاً به کشورهای اروپایی منتقل شود. این موضوع در حال مذاکره است سر روسای جمهور روسیه و ترکیه نیز در ۱۳ اکتبر در آستانه گفتگو کردند.

رئیس جمهور روسیه همچنین به خبرنگاران گفت: همیشه کسی برای خرید گاز طبیعی وجود دارد. رئیس جمهور روسیه در پاسخ به سوال برقراری مذاکرات مرکز چگونه گاز در روسیه پیشرفت کرده است و خریداران بالقوه مایل به خرید گاز از طریق آن هستند مرکز وی گفت: همیشه کسی برای خرید گاز وجود دارد و تقاضای زیادی برای این محصول در سراسر جهان وجود دارد.