پیش بینی بورس دوشنبه / شاخص نزولی باقی می ماند؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، شاخص کل بورس از امروز روند نزولی را آغاز کرد و با افزایش خط فروش مواجه شد. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز ۱۱ مهر ۱۴۰۱ با افت بیش از ۲۶ هزار واحدی به افت خود ادامه داد. با افت ۲۷ هزار و ۵۷ واحدی بورس، یک میلیون و ۳۲۸ هزار واحد در تابلوی بورس تهران ثبت شد. همین شاخص وزنی نیز با افت ۲.۳ درصدی به محدوده ۳۸۶ هزار واحد بازگشت. تابلوهای بورس برای شاخص هم وزن رقمی را ۳۸۶ هزار واحد اعلام کردند که در هفته های اخیر بی سابقه بوده است.

امید ناامید شد؟

امروز بازار سهام بدتر شد و سهامداران اغلب برای فروش صف می کشیدند. بسیاری از فعالان بازار سرمایه معتقدند در این شرایط و به دلیل عدم ثبات مالی، خروج از بورس منطقی است. اما گروهی دیگر از کارشناسان می گویند در این شرایط ورود به بورس ضروری است زیرا قیمت سهام به اندازه کافی کاهش یافته و ارزش آنها بیش از حد است.

اما سهامداران عادی این بازار فکر می کنند که سرمایه گذاران بازار سرمایه بیش از دو سال است که متحمل ضرر شده اند و اکنون در تلاش هستند تا با زیان از بازار خارج شوند. البته متخصصان حقوقی زیاد خرید نمی کنند و گاهی در فروش با سهامداران همسو می شوند.

در هر صورت زیان در بورس باعث شد بسیاری از سرمایه گذاران بازار را ترک کنند و این خروجی ها ممکن است برگردد. این کاهش متوالی شاخص امکان حرکت شاخص به کانال پایین تری را می دهد و به معنای سوزاندن امید و اطمینان سهامداران بورس است. البته این سوختگی ناشی از عملکرد دولت سیزدهم است و اگر این دولت رویکرد خود را تغییر ندهد ممکن است این بازار بیشتر سقوط کند و به اقتصاد کشور ضربه بزند.

یک روز تلخ در بورس

شاخص کل بورس در شش ماهه نخست سال رکورد شش ساله را شکست. آخرین باری که بازدهی بازار سهام منفی بود در سال ۱۳۹۵ بود و امسال نیز بورس با وعده‌های مسئولان دولتی رکود خود را شکست.

از سال ۱۴۰۱ ۶ ماه معادل ۱۸۶ می گذرد و طبق آمار ۱۱۹ روز کاری داشتیم که ۶۲ روز یعنی ۵۲ روز شاخص کل بورس روند نزولی و ۵۷ روز معادل ۴۸ درصد داشت. یک روند مثبت میانگین نوسانات روزانه شاخص کل بورس در این دوره ۶ ماهه ۰.۶ درصد بوده است.