پیشنهاد پیکانی برای پایان دادن به حسرت ۷ ساله لیگ برتر والیبال / سایپا و ارومیه به فکر شکستن طلسم باستان


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، سی و ششمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان برتر باشگاه های ایران از روز چهارشنبه ۱۵ مهرماه آغاز می شود تا این مسابقات ۲۸ روز زودتر از سال گذشته برگزار شود و از شدت رقابت ها کاسته شود. تا حدی

لیگ برتر مردان در سال ۱۴۰۱ با حضور ۱۴ تیم پاس گرگان، نیان الکترونیک خراسان، سایپا تهران، رایاب میلا مریوان، شهداب یزد، هورسان رامسر، مس رفسنجان، فولاد سیرجان ایرانی، لبنیات هرج آمل، ایفا سرام آردا پسند اصفهان، پیکان شهرداری تهران ارومیه و شهرداری گنبد از گروه ابتدایی شروع می کنند.

در مرحله مقدماتی مسابقات، تیم ها به صورت رفت و برگشت به رقابت می پردازند و پس از آن هشت تیم برتر به پلی آف راه پیدا می کنند. پلی آف لیگ برتر مردان بر اساس دو برد از سه بازی برگزار می شود.

در لیگ برتر ۱۴۰۱ مسابقات مرحله گروهی پس از ۲۶ هفته به پایان می رسد و علاوه بر صعود ۸ تیم برتر به مرحله پلی آف، تیم های رتبه های یازدهم تا چهاردهم مرحله مقدماتی در پلی آف ویژه برای تعیین دو حذفی به مصاف هم می روند. . تیم

در دیدارهای مرحله نخست مرحله پلی آف لیگ برتر والیبال امسال، هشت تیم برتر مرحله مقدماتی به مصاف هم می روند و تیم هایی که از سه بازی دو برد را کسب کنند، راهی مرحله بعد خواهند شد. در این مرحله تیم اول با هشتم، دوم با هفتم، سوم با ششم و چهارم با پنجم به رقابت می پردازند.

در مرحله دوم پلی آف، برندگان مرحله اول در سه دیدار به مصاف یکدیگر می روند تا تیم هایی که در دو دیدار پیروز شوند به جمع چهار تیم برتر راه پیدا کنند. در نهایت فینال این مسابقات در یک مسابقه برگزار می شود و هیچ مسابقه رده بندی برگزار نمی شود تا دو بازنده نیمه نهایی به مقام سوم مشترک بسنده کنند.

تاریخچه لیگ برتر والیبال

اولین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه های ایران در سال ۱۳۵۴ با نام «جام پاسدار» با حضور ۱۲ تیم برگزار شد.

محمود چاچی، عزیز پرتوی، قاسم توکلی، منوچهار اخستین، حمید شلتوکچی، امیر حیدری، ودود گوغانی، نادر پاکرو و صادق امیری بازیکنان تیم داخانا در این مسابقات بودند.

این مسابقات با همین نام و مدت در سال ۱۳۵۵ با ۱۲ تیم و در فصل ۵۷-۱۳۵۶ با ۱۰ تیم برگزار شد و تیم استقلال تهران با هدایت فاروق فخرالدینی در هر دو دوره عنوان قهرمانی را از آن خود کرد.

مصطفی ذوقی، احمد پورکاسیان، مهدی صابرپور، رسول آوازی، حسن شمشیری، محسن نخعی، علی طزرونی، مجید ارقی و رضا کافییی بازیکنان تیم استقلال تهران در این دو تورنمنت بودند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و حمله عراق به کشورمان (جنگ تحمیلی)، لیگ برتر والیبال ایران به مدت ۱۲ سال وجود نداشت تا اینکه چهارمین دوره این مسابقات در سال ۱۳۶۹ به صورت دوره ای با حضور ۱۰ تیم برگزار شد.

تیم بنیاد شهید با هدایت مهدی صابرپور و حسین پورتمدمی در از سرگیری مسابقات به مقام قهرمانی دست یافتند و در سال ۱۳۷۰ نیز برای دومین بار عنوان قهرمانی را از آن خود کردند.

از سال ۱۳۶۹ که مسابقات پس از ۱۲ سال وقفه از سر گرفته شد، لیگ برتر والیبال تا امروز بدون وقفه ادامه دارد. این مسابقات بین سال های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ (پنج دوره) با حضور هشت تیم برگزار شد. لیگ برتر ۲۰۰۹ به دلیل شیوع کرونا تکمیل نشد.

از نظر تعداد تیم های شرکت کننده کمترین تعداد مربوط به دوره دوازدهم یعنی سال ۱۳۷۷ بود که مسابقات با حضور هفت تیم برگزار شد و بیشترین تعداد تیم ها مربوط به دوره هجدهم در سال ۱۳۸۳ بود که مسابقات برگزار شد. برگزار شد. سپس ۱۸ تیم بودند.

پیکان همچنان مغرورترین است

تیم والیبال پیکان با ۱۲ قهرمانی پرافتخارترین تیم حاضر در لیگ برتر والیبال ایران است. این تیم شش نایب قهرمانی و چهار مدال برنز در این مسابقات دارد. تیم والیبال پیکان عنوان سوم جهان و عنوان باشگاهی آسیا را دارد. پیکن امیدوار است با کسب سیزدهمین قهرمانی در سال ۱۴۰۱ به تلاش هفت ساله خود برای بازپس گیری عنوان قهرمانی پایان دهد.

نماینده مازندران (بانک، بیم، کاله و لبنیات حرج) دومین تیم پرافتخار لیگ برتر والیبال است. نمایندگان این استان در این مسابقات موفق به کسب ۹ مدال شامل دو مدال طلا، یک نقره و ۶ مدال سوم شده اند. تیم بانک سرمایه همچنین سه عنوان قهرمانی لیگ برتر را در پرونده خود دارد، در جام باشگاه های جهان در سال ۲۰۱۷ به عنوان قهرمان آسیا شرکت کرد و به همراه نماینده آرژانتین در رده هفتم جهان قرار گرفت.

نماینده ورامین که در سال ۹۱ با نام متین ورامین برای اولین بار در لیگ برتر والیبال شرکت کرد و به مدال نقره دست یافت، در سال ۹۲ قهرمان لیگ برتر والیبال مردان شد. همچنین در سال ۹۷ نماینده این شهر به نام شهرداری ورمین برای دومین بار قهرمان ایران شد. ورامینی امسال در لیگ برتر والیبال مردان ایران حتی یک نماینده ندارد.

تیم فولاد سیرجان با حضور مجدد در لیگ برتر در سال ۲۰۱۸ پس از سال ها در سال ۱۳۷۸ به مقام قهرمانی رسید و در سال ۲۰۲۱ به عنوان نماینده ایران در باشگاه مردان آسیا حضور یافت و قهرمان شد و سهمیه جهان را به دست آورد. این تیم سال گذشته به همراه سپاهان مقام سوم مشترک این دوره از مسابقات را کسب کرد.

شهداب یزد، مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر مردان که اولین حضور خود در لیگ برتر را در سال ۲۰۱۸ انجام داد، امیدوار است در سال ۱۴۰۱ و برای چهارمین بار در این مسابقات سکوی قهرمانی را به دست آورد. صنم، استقلال، فجرسپاه با چهار قهرمانی و بنیاد شهید با دو قهرمانی و بانک ملی، آبگین قزوین و دخانیات با یک عنوان از تیم های مطرح لیگ برتر مردان هستند که سال هاست در این مسابقات شرکت نکرده اند. البته باشگاه دخانیات امسال تیمی در لیگ دسته یک مردان است.

تیم سایپا با کسب هفت نایب قهرمانی و دو مقام سومی در لیگ برتر والیبال یکی دیگر از باشگاه های با سابقه والیبال ایران است. شهرهای ارومیه و تبریز نیز در لیگ برتر والیبال افتخاراتی کسب کرده اند. نماینده ارومیه با کسب سه عنوان نایب قهرمانی و هشت مقام سومی و نماینده تبریز یک مدال نقره و چهار مقام سومی را کسب کردند. موقعیت های بعدی شهرداری های سایپا و ارومیه علیرغم حضور چندین ساله در لیگ برتر والیبال مردان، همچنان در پی کسب مدال طلا و عنوان قهرمانی این مسابقات هستند و امیدوارند در سال ۱۴۰۱ به تلاش خود پایان دهند.

۱۴ تیم قهرمان در ۳۵ دوره لیگ برتر

در سی و پنج دوره لیگ برتر مردان ایران که یکی از آن ها به دلیل بحران کرونا تکمیل نشد (سال ۱۳۷۷)، ۱۴ تیم بر سکوی اول و عنوان قهرمانی ایستاده اند.

دخانیات تهران (۱۳۵۴)، استقلال تهران (۱۳۵۵ و ۱۳۵۶)، بنیاد شهید تهران (۱۳۶۹ و ۱۳۷۰)، بانک ملی ایران (۱۳۷۱)، آبگینه قزوین (۱۳۷۲)، فجر سپاه تهران (۱۳۷۳ و ۱۳۷۴)، پیکان تهران (۱۳۷۵). ) ). تا ۱۳۷۸، ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ و ۱۳۹۳، صنم تهران (۱۳۷۹ تا ۱۳۸۲)، کله مازندران (۱۳۹۰ و ۱۳۹۱)، متین ورمین (۱۳۹۲)، بانک سرمایه (۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶)، شهرداری ورامین، ۱۳۹۵، ۱۳۹۵. اس. (۱۳۹۷) ۱۳۹۹) و شهداب یزد (۱۴۰۰). لیگ برتر ۲۰۱۸ به دلیل شیوع کرونا تکمیل نشد.

لیگ برتر ۱۴۰۰ در یک نگاه

سی و پنجمین دوره مسابقات قهرمانی “سردار دلها” تیم برتر باشگاه مردان ایران از روز یکشنبه دوم آبان ماه ۱۴۰۰ آغاز شد. فولاد سیرجان ایرانی، شهرداری ارومیه، فولاد مبارکه سپاهان، لبنیات هرج آمل، سایپا تهران، شهرداری ورامین، شهداب یزد، شهرداری گنبد، هورسان رامسر، تهران پیکان، پاس گرگان، مس رفسنجان، ملت یاب مریوان و آذربایجان ارومیه ۴ منطقه بودند که رقابت کرد. .

دور مقدماتی این مسابقات از ۲ آبان تا ۲۴ بهمن به مدت ۲۶ هفته و با انجام ۱۸۲ مسابقه به صورت رفت و برگشت و با حضور ۸ تیم فولاد مبارکه سپاهان اصفهان، لبنیات هرز آمل، مقاومت شهداب یزد، تهران پیکن، شاهداری به طول انجامید. ارومیه، میس رفسنجان، فولاد سیرجان ایرانی و پاس گرگان با کسب رتبه های اول تا هشتم جدول راهی مرحله پلی آف شدند.

مرحله یک چهارم نهایی لیگ برتر مردان از ۱۲ تا ۱۵ اسفندماه با برگزاری ۸ دیدار بین فولاد مبارکه سپاهان اصفهان، مقاومت شهداب یزد، پیکان تهران و فولاد سیرجان ایرانی برگزار شد. به نیمه نهایی

مرحله نیمه نهایی این مسابقات در روزهای ۱۳ و ۲۵ اسفندماه با برگزاری چهار دیدار برگزار شد و دو تیم پیکان تهران و مقاومت شهداب یزد به فینال راه یافتند.

جام سردار دلها سی و پنجمین دوره مسابقات قهرمانی باشگاه های برتر مردان ایران که از روز یکشنبه ۱۱ آبان ماه آغاز شده بود، عصر دوشنبه ۲ اسفندماه با عنوان تیم مقاومت شهداب یزد پس از برگزاری ۱۹۶ مسابقه به پایان رسید. پیکان تهران نایب قهرمان شد و فولاد مبارکه سپاهان و فولاد سیرجان ایرانی نیز سومین عنوان مشترک خود را کسب کردند.

تیم های لبنیات هراز عامل، شهرداری ارومیه، مس رفسنجان و پاس گرگان عنوان پنجمی مشترک مسابقات را کسب کردند و راهیان نور مریوان، شهرداری گنبد، شهرداری ورامین، هورسان رامسر، سایپا تهران و آذر باطری ارومیه حضور داشتند. آنها به ترتیب رتبه های نهم تا چهاردهم را کسب کردند.

کمیته نظام اطلاعات فدراسیون والیبال پس از پایان مسابقات اسامی برترین های سی و پنجمین دوره مسابقات لیگ برتر مردان را اعلام کرد و امین اسماعیل نژاد از تیم مقاومت شهداب یزد عنوان ارزشمندترین بازیکن را از آن خود کرد.

در ادامه لیست هشت نفره تیم رویایی جام سی و پنجم آمده است.

با ارزش ترین بازیکن: امین اسماعیل نژاد از مقاومت شهداب یزد

بهترین مدافع میانی: رضا عابدینی از مقاومت شهداب یزد و مهدی جلوه از فولاد سیرجان ایرانی

بهترین پاور فوروارد: پوریا فیاضی از پیکان و مجتبی میرزاجانپور از مبارکه سپاهان فولاد اصفهان.

بهترین لیبرو: محمدرضا حضرت پور از تیم پیکان

بهترین پاسور: محمد طاهر واردی از تیم پیکان

بهترین پاس قطر: امین اسماعیل نژاد از مقاومت شهداب یزد

انتهای پیام/