پیش‌بینی وزارت کشاورزی آمریکا از تولید ۱۶میلیون‌تنی ۲ غله مهم ایران طی سال جاری


پیش‌بینی وزارت کشاورزی آمریکا از تولید ۱۶میلیون‌تنی ۲ غله مهم ایران طی سال جاری

وزارت کشاورزی آمریکا با پیش‌بینی تولید ۱۶میلیون‌تنی دو غله مهم ایران طی سال جاری از افزایش ذخایر و کاهش واردات گندم ایران در این سال خبر داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، وزارت کشاورزی آمریکا در جدیدترین گزارش خود موسوم به «غلات: بازارها و تجارت جهانی» پیش‌بینی کرده است تولید گندم ایران در سال جاری با رشد ۱۰درصدی نسبت به سال قبل مواجه شود و به ۱۳٫۲ میلیون تن برسد. بر اساس برآورد این نهاد دولتی آمریکا، تولید گندم ایران در سال پیش ۱۲ میلیون تن بوده است.

درحالی پیش‌بینی شده است تولید گندم ایران طی سال ۲۰۲۲ رشد ۱۰درصدی داشته باشد که انتظار می‌رود تولید جهانی گندم طی این سال ۰٫۶ درصد کاهش یابد و به ۷۷۵ میلیون تن برسد.

وزارت کشاورزی آمریکا همچنین انتظار دارد ذخایر گندم ایران طی سال ۲۰۲۲ افزایش ۹درصدی نسبت به سال قبل داشته باشد و به ۴٫۶۸ میلیون تن در پایان سال ۲۰۲۲ برسد.

* کاهش ۲۴درصدی وابستگی ایران به گندم وارداتی

این گزارش پیش‌بینی کرده است واردات گندم ایران طی سال جاری و با افزایش تولید داخل کاهش ۲۴درصدی داشته باشد و از ۷٫۲ میلیون تن در سال قبل به ۵٫۵ میلیون تن در سال جاری برسد.

جو یک غله مهم دیگر است که تولید آن در سال ۲۰۲۲ افزایش ۱۱درصدی خواهد یافت و به ۳ میلیون تن خواهد رسید. تولید جوی ایران در سال پیش بالغ بر ۲٫۷ میلیون تن اعلام شده است.

با وجود رشد تولید داخل، پیش‌بینی شده است واردات جوی ایران طی امسال رشد ۱۳درصدی داشته باشد و از ۲٫۲ میلیون تن در سال قبل به ۲٫۵ میلیون تن طی امسال برسد.

انتهای پیام/+

منبع : تسنیم  

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

لینک کوتاه : https://pulbank.ir/?p=302104