پرسشنامه شکل بدن – حفظ اختلالات خوردن در رادار

پرسشنامه شکل بدن (BSQ) ابزاری برای ارزیابی رفتار و ذهنیت افرادی است که ممکن است مستعد ابتلا به اختلالات خوردن مانند پرخوری عصبی و بی اشتهایی عصبی باشند. اولین بار در سال ۱۹۸۶ توسط PJ Cooper، MJ Taylor، Z. Cooper و C.G. Fairburn در مقاله ای که در مجله بین المللی اختلالات خوردن منتشر شد، معرفی شد. بسیاری از روانشناسان، روانپزشکان و متخصصان اختلالات خوردن دریافته اند که BSQ در اندازه گیری سطح وزن و شکل افراد بسیار مؤثر است، به ویژه هنگامی که در کنار سایر معیارهای رضایت از بدن و تصویر بدنی استفاده می شود.

پرسشنامه شکل بدن معمولاً شامل ۳۴ سؤال است که از ۱ تا ۶ امتیاز می گیرند و همچنین در نسخه های کوتاه تر با تنها ۱۶ سؤال اصلی موجود است. BSQ روانشناسی بیماران را با سؤالاتی از قبیل: “آیا بی حوصلگی باعث شده است به این فکر کنید که چه شکلی هستید؟” و “آیا بودن با یک زن لاغر باعث شد که نسبت به ظاهرتان خودآگاه باشید؟” اگرچه آنها بی ضرر به نظر می رسند، اما زمانی که نگرانی در مورد اختلال خوردن بالقوه وجود دارد، پاسخ به این سؤالات می تواند کاملاً ساده باشد. سوال دیگری که کمی عمیق تر می شود این است: “آیا خوردن حتی مقدار کمی غذا باعث چاق شدن شما می شود؟” و “آیا فکر کردن به ظاهر شما در توانایی تمرکز شما (مثلاً هنگام تماشای تلویزیون، مطالعه، گوش دادن به مکالمات) اختلال ایجاد کرد؟”

اگرچه این سؤالات اولیه ممکن است نشان دهنده یک اختلال خوردن باشد، اما لزوماً به کسی که قربانی آن است اشاره نمی کند. بسیاری از سوالات اولیه BSQ می تواند به سادگی بازتابی از حساسیت های عادی یا کمی بیش از حد به تصویر بدن باشد. با این حال، بسیاری از سؤالات آشکار در مورد اختلال خوردن یا روان پریشی عمده وجود دارد. سوالاتی مانند “آیا برای اینکه احساس کنید لاغر شده اید بیرون ریختید؟” و “آیا برای احساس لاغری ملین مصرف کرده اید؟” هسته اصلی پرسشنامه رضایت از بدن است. اینها سوالاتی هستند که در واقع می توانند جان یک نفر را نجات دهند.

شاید اگر به معلمان و کسانی که با جوانان کار می کنند علائم اختلالات خوردن آموزش داده می شد و حتی برای BSQ دسترسی و آموزش داده می شد، میزان بروز آفازی و پرخوری عصبی کاهش می یافت. به عنوان یک ابزار ارزیابی، BSQ اولین گام مثبت در تشخیص اختلال خوردن یا هشدار دادن به پزشکان در مورد احتمال ابتلای فردی به اختلال خوردن است.

اگر این ابزار در دستان مناسب باشد، می‌توان جوانانی را که در معرض خطر ابتلا به اختلالات خوردن هستند، شناسایی کرد و در نتیجه آسیب‌های طولانی‌مدتی را که اغلب رخ می‌دهد محدود کرد. حداقل می‌توان به معلمان و کسانی که با جوانان کار می‌کنند نسخه مختصر BSQ و همچنین آموزش‌های گسترده در ارزیابی رفتار و شناسایی علائم یا احتمال اختلالات خوردن داده شود. وقتی یک جو تیمی وجود داشته باشد و متخصصان برای مبارزه با اختلالات خوردن با یکدیگر همکاری کنند، می توان گام های بزرگی در شناسایی زودهنگام بیماران برداشت. با استفاده از پرسشنامه رضایت از بدن به عنوان یک جزء کلیدی، می توان زندگی را نجات داد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر