پایان فرضیه زمستان سخت اروپا – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، قیمت عمده فروشی گاز طبیعی در اروپا روز دوشنبه منفی شد. به عبارت دیگر، تامین‌کنندگان گاز حاضر بودند حدود ۱۶ یورو در ساعت بپردازند، زمانی که قیمت برای هر کسی که می‌توانست یک مگاوات ساعت گاز با خود حمل کند، به صفر رسید، مقداری گاز تقریباً معادل مصرف متوسط ​​ماهانه یک خانوار. بریتانیایی

به گزارش ایران جب، این یک نقطه عطف در بازار بود که تا پایان مردادماه شاهد رکورد قیمت بیش از ۳۰۰ یورو در هر مگاوات ساعت گاز بود.

از زمانی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه تصمیم به توقف عرضه گاز به بازار اروپا از طریق خط لوله نورد استریم ۱ گرفت، در پایان اوت گذشته، قیمت گاز در اروپا برخلاف انتظارات به شدت کاهش یافت. .

اگرچه بلافاصله پس از اعلام این تصمیم، قیمت هر مگاوات گاز از حدود ۱۷۰ یورو به ۲۰۰ یورو افزایش یافت، اما در روزهای اخیر این نرخ به ۱۰۰ یورو بازگشته است که نزدیک به قیمت های قبل از مداخله نظامی روسیه است. حمله به اوکراین و آغاز سال ۲۰۲۲. .

در همین حال، معاملات آتی گاز برای نوامبر ۲۰۲۳ نیز از رکورد ۳۰۰ یورو شکسته و به ۱۴۰ یورو کاهش یافته است.

این کاهش قیمت در زمانی اتفاق می‌افتد که انبارهای ذخیره‌سازی گاز طبیعی مایع اروپا در حال پر شدن هستند، در حالی که محموله‌های جدید همچنان در بنادر کشورهای عضو اتحادیه اروپا لنگر انداخته‌اند.

علاوه بر این کارشناسان بر این باورند که علاوه بر مخارج ملایم پاییزی، روند صرفه جویی در بنگاه ها و خانوارها نیز عامل دیگری در کاهش قیمت بنزین است.

اما آنها هشدار می دهند که با وجود نگرانی های جدی در مورد وقوع بحران انرژی در زمستان ۲۰۲۲، زنگ خطر زمستان سال آینده به صدا درآمده است، زمانی که تابستان آینده امکان پر کردن انبارها وجود نخواهد داشت. کمبود گاز روسیه و از هم اکنون تا سال آینده اروپایی ها باید تلاش کنند تا بر نگرانی های موجود غلبه کنند.