پاسخ به سوالات داوطلبان کنکور در مورد انتخاب رشته


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس، از ۱۷ تا ۲۰ تیرماه تعداد یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۲۰ داوطلب در ۵ گروه آزمایشی مختلف کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کردند.

نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۱ در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است و داوطلبان می توانند با وارد کردن شناسنامه یا اطلاعات داوطلب، کارنامه آزمون را از اینجا بررسی کنند.

۱ میلیون و ۱۵۷ هزار نفر از مجموع داوطلبان شرکت کننده در کنکور مجاز به انتخاب رشته و رشته به همراه آزمون شدند.

این داوطلبان باید از زمان و نحوه انتخاب رشته آگاهی کامل داشته باشند.

* جزئیات انتخاب رشته

فارس: داوطلبان چه زمانی می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند؟

اضافه کردن عباس: سامانه ویژه نامه و انتخاب منطقه مجازی برای انتخاب محدوده پیک سنج از پنجشنبه ۲۲ مرداد ماه در سایت موسسه سنجش اجرا می شود.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته از روز جمعه ۲۳ مرداد ماه در سایت سندش سانستا در دسترس خواهد بود.

مهلت انتخاب رشته از دوشنبه ۲۶ مرداد آغاز و تا شنبه ۲۲ مرداد ادامه دارد.

فارس: سامانه انتخاب رشته مجازی چیست؟

پورعباس: سامانه انتخاب رشته مجازی سازمان سنجش آموزش کشور از ۲۲ مردادماه از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد و داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن سهمیه گروه آزمون، کمتر از ۲۰ هزار تومان هزینه کنند. ، درصد و رتبه نامزد. لیست رشته ها و دانشگاه های روزانه، شبانه، دولتی، آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس و غیرانتفاعی با آخرین اطلاعات سال های اخیر برای انتخاب رشته خود.

البته جدای از این سامانه، داوطلبان باید بدانند که مدارس و مراکز مشاوره تحصیلی و برخی از دانشگاه ها نیز با کمک سازمان سنجش امکان مشاوره با هزینه کم را فراهم می کنند.

به احتمال زیاد بنیاد شهید، امور شهید و کمیته امداد نیز به داوطلبان کنکور مشاوره خواهند داد.

فارس: برخی از داوطلبان در کنکور ثبت نام نکردند و اکنون تصمیم به ثبت نام برای ادامه تحصیل در رشته بدون آزمون (با سابقه تحصیلی) گرفته اند. این نامزدها باید چه کار کنند؟

اضافه کردن عباس: داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده اند می توانند از ۲۷ مردادماه از طریق سایت موسسه سنجش نسبت به ثبت نام در رشته های بدون آزمون اقدام کنند.

این مهلت تا ۲۳ مرداد می باشد.

فارس: داوطلبانی که در آزمون سراسری ثبت نام کرده اند اما غایب هستند چطور؟

اضافه کردن عباس: در صورتی که این داوطلبان تمایل به ادامه تحصیل در رشته بدون آزمون داشته باشند، نیازی به ثبت نام مجدد در این رشته ندارند و می توانند ۱۵۰ رشته محل را از دفترچه راهنمای انتخاب رشته که پذیرش آنها بر اساس سوابق تحصیلی است انتخاب کنند. (بدون آزمایش).

فارس: داوطلبان دانشگاه های پیام نور، غیرانتفاعی یا آزاد اسلامی چه باید بکنند؟

پورعباس: داوطلبانی که هنگام ثبت نام برای پذیرش در دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی اعلام علاقه نکرده اند می توانند در این مرحله سود هر یک از این رشته ها را به صورت جداگانه به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. سامانه پرداخت آنلاین سنسه سانسها برای انتخاب رشته های مرتبط با این دانشگاه ها.

داوطلبانی که مایل به پذیرش در دانشگاه فرهنگیان شهید راج و تربیت معلم تهران هستند، در صورتی که در این مرحله مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم باشند، می توانند با پرداخت هزینه های مربوط به بهره اقدام کنند. رشته های این دانشگاه ها به مبلغ ۲۰۰ هزار ریال از طریق سامانه پرداخت اینترنتی موسسه سنجش نیز می توانند رشته های مربوط به این دانشگاه ها را انتخاب کنند.

داوطلبان علاقه مند به انتخاب رشته های تحصیلی واحدهای دانشگاه آزاد از تاریخ ۱۸ مردادماه پس از اعلام نتیجه اولیه آزمون به درگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش، پذیرش و امور مقاطع تحصیلی دانشگاه آزاد مراجعه کنند. و نحوه انتخاب رشته این دانشگاه..

به گزارش فارس، ظرفیت پذیرش کنکور سراسری ۱۴۰۱ حدود ۵۰۳ هزار نفر است که از این تعداد ۱۶۷ هزار نفر از طریق رشته با آزمون و ۳۳۶ هزار نفر از طریق رشته فقط با سوابق تحصیلی و نتیجه نهایی پذیرفته شده اند. کنکور سراسری ۱۴۰۱ هفته آخر شهریور ماه اعلام می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید