وقتی ماهواره باعث بلوغ زودرس می شود/ نمی گذارم پسرم «پارتی» را ببیند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


سارا روستاپور این مجری و تهیه کننده حوزه کودک درباره فعالیت های این روزهای خود به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر فصل سوم «مهدکودک پویا» را با محوریت آموزش پیش دبستانی برای شبکه کودک می سازیم.

وی افزود: این برنامه به دلیل نیاز خردسالان است. قسمت این یک برنامه مهم است و مهم این است که بعد از کرونا که خیلی از بچه ها نتوانستند به مهدکودک بروند، به آموزش و پرورش مراجعه کنند و این ابتکار سعی کرد این نیاز را در این مدت برطرف کند.

روستاپور وی درباره این برنامه توضیح داد: برنامه مجری ندارد، یک گوینده دارد که متأسفانه یک وکیل گویندگی را بر عهده دارد و من هم کار را تهیه و کارگردانی می کنم.

وقتی ماهواره باعث بلوغ زودرس می شود/ من پسرم

تلویزیون همچنان در بین کودکان محبوب است

وی درباره برنامه های کودک تلویزیون که همچنان مورد توجه بینندگان است، گفت: سری اول پربیننده ترین برنامه شبکه کودک شد و طبق نظرسنجی صداوسیما حدود ۶۴ درصد مخاطب داشت. شبکه پویا همچنان محبوب است زیرا خانواده ها معتقدند فرزندشان می تواند با خیال راحت برنامه را دنبال کند. کارشناسان این شبکه تحصیلکرده هستند و در تمامی مراحل مراقبت و نظارت وجود دارد.

این مجری و تهیه کننده برنامه کودک با اشاره به فضای متزلزل در شبکه های ماهواره ای گفت: الان رسانه ها و رسانه ها آنقدر گسترده شده اند و گروه ها و شبکه های مختلف مشغول کار هستند که برای بچه ها باید محتوا باشد. صلح و مواظب باشید شبکه های ماهواره ای فارسی زبان در حال ضربه زدن به این منطقه هستند و در انیمیشن ها و مطالبی که پخش می کنند از کلمات نامناسب استفاده می کنند. اصلا ممیزی وجود ندارد و حتی در بعضی کارتون ها روابط دختر و پسر و خیلی مسائل دیگر را به گونه ای برجسته می کنند که کودکان در فرهنگ ما حساس خواهد بود

کودکانی که زود به بلوغ می رسند

این مجری تلویزیون تصریح کرد: بچه ها وقتی جملات بزرگسالی را می شنوند یا می بینند با مشکلاتی مواجه می شوند که برای سنشان زود است و بعد اگر نتوانند تحلیل و پردازش کنند اولین چیزی که برایشان اتفاق می افتد بلوغ زودرس است. عباراتی که گاهی برنامه پلتفرم را در فضای مجازی همراهی می کند در و حتی اگر برای برنامه باشد کودک نه، اما بچه ها در فضای مجازی آنها را می بینند و می شوند. یا دوبله برخی انیمیشن ها و چون دوبله زیرزمینی است به این فکر نمی کنند که از چه دیالوگ هایی برای بچه استفاده کنند.

وقتی ماهواره باعث بلوغ زودرس می شود/ من پسرم

روستاپور اشاره به تبلیغات بیش از حد و زیان آور وی در این شبکه ها گفت: در این شبکه دو کارتون روی آنتن می برند و ۱۰ آگهی ربات، عروسک و کالاهای مصرفی دارند. و اتفاقا یکی از مهمترین مشکلات نظارتی شبکه های پویا تبلیغات و تجارت ما آن را نداریم، در حال حاضر فقط تبلیغ کتاب داریم.

وی با اشاره به پلتفرم ها و انیمیشن های آنها یادآور شد: پلتفرم ها انیمیشن هایی را پخش می کنند که با وجود نظارت بر آنها، اما یک نکته این است که برخی از آنها آهنگ های بزرگسالان مانند قسمت دارند. محسن ابراهیم زاده یا خواننده های دیگر مانده اند.

من بچه ام را رها نمی کنممهمانی – جشن“نگاه کن

این مجری که خود کودک است درباره برنامه های عروسکی این سکو نیز بیان کرد: این پلتفرم مجموعه عروسک های کودک ندارد و آثار پخش یا مخابره شده برای بزرگسالان است. یه چیزی شبیه اونمهمانی – جشن» ایرج طهماسب یکی از تهیه کنندگان افسانه ای برنامه های کودک که حالا برای بچه های دهه ۶۰ و با آن نوستالژی برنامه می سازد یا مرضیه برومون که خودش گفته مجموعه اش برای بچه ها نیست. من پسرم را رها نمی کنممهمانی – جشنرجوع کنید به “چون واژگان موجود برای بزرگسالان است.

وی افزود: این برنامه ها قطعا نمی تواند از تلویزیون پخش شود زیرا همه اقشار جامعه می نشینند تلویزیون تماشا می کنند. تلویزیون باید محتوای متناسب با همه این موارد داشته باشد مرحله پخش شود و اگر این مراقبت صورت نگیرد، خود خانواده ها اولین کسانی هستند که شکایت می کنند، خود خانواده ها این مراقبت را می خواهند.

روستاپور وی با اشاره به این هشدارها گفت: در برنامه کودکی که پخش کردیم اگر جمله اشتباهی گفته می شد خانواده ها تماس می گرفتند و تذکر می دادند. مثلاً یک بار چند سال پیش تماس گرفتند که چرا از یک قطعه بزرگسال برای برنامه کودک استفاده شده است. به محض اینکه برنامه یا برنامه خوب شد زنگ می زنند و می گویند بچه شان بعد از دیدن برنامه علاقه مند به مسواک زدن یا خوردن صبحانه شده است.