وضعیت نهمین روز گیلانغرب و آبادان / نبرد ۴۲ سال پیش چگونه بود؟


به گزارش گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، در روز نهم جنگ، ۱۷ مهر ۱۳۵۹، آبادان به شدت گلوله باران شد و حملات ارتش عراق به این شهر شدت گرفت و بر اثر آتش توپخانه و بمباران دشمن، آبادان متحمل خسارات جانی و مالی زیادی شد. هر نیم ساعت شهر مورد بمباران و حمله زمینی قرار می گیرد.

در محور سوسنگرد به دنبال ورود عراقی ها به شهر در روز گذشته، شهر خلوت و پیشروی دشمن به سمت حمیدیه ادامه داشت.

در محور اندیمش نیروهای دشمن در پشت کرخه تجدید قوا کردند. بعد از غروب، عراقی ها در این محور پیشروی کردند. شهرداری اندیمشک ساعت ۱۶:۴۵ اعلام کرد: نیروهای دشمن در منطقه شروع به پیشروی کرده و به ۱۰ کیلومتری شهر نزدیک می شوند.

مقاومت مردمی در غرب گیلان

در محور غرب گیلان نیروهای داخلی شکست سنگینی بر دشمن وارد کرده و آنها را مجبور به عقب نشینی کردند. مردم گیلان غرب با بستن سنگرهای شهر با کمک برادران پاسدار و نیروهای نظامی تعداد زیادی تانک دشمن را منهدم کردند و بسیاری از تانک ها و خودروهای آنها را به اسارت گرفتند. پس از این مبارزه شجاعانه و فرار نیروهای دشمن، ۸۰ سرباز و خدمه تانک تسلیم نیروهای داخلی شدند.

در محور خرمشهر به غیر از گلوله باران، نیروهای دشمن برای پیشروی به سمت شهر تلاش بیشتری کردند و از جهات مختلف به شهر نزدیک شدند. شهر مرتباً از توپ خارج می شود. نیروهای دشمن به سمت پاسگاه پیشروی کرده اند. حدود ۲۰ تانک در سمت راست حومه شهر مستقر هستند. دشمن از قطب نه نیز در حال پیشروی است و بسیاری از خودی ها شهید یا اسیر می شوند.

حمله بزرگ به خرمشهر

در واقع پس از تغییر اهداف نظامی عراق از اشغال کامل و سریع خوزستان به اشغال بخشی از آن، در روز نهم فرماندهان عراقی واحدهای تهاجمی خود را در سه محور بندر (محور غرب)، دوربند (دوربند) مستقر کردند. . محور مرکزی) و پلیس راه (محور شمال).

محور بندر (محور غرب)

اطلاع رسانی برادران اطلاعات سپاه به فرمانده سپاه از جمله پیشروی و استقرار نیروهای عراقی در ساحل اروندرود. برادر جهان آرا به چند دسته از پسرها دستور می دهد که در گمرک شرکت کنند و از او دفاع کنند. برادری پسرها را به اداره بندر می برد و به آنها دستور می دهد که برای مقابله با ورود نیروهای عراقی که ممکن است چند ساعت دیگر به گمرک حمله کنند، آماده باشند.

بعد از سه چهار ساعت نه خبری از عراقی ها آمد و نه آب و غذا رسید، هرچند درگیری با سلاح های دوربرد ادامه داشت. در غروب آفتاب، یک فلاسک آب جیره بندی می شود. بچه ها تشنه اند در شب، چهار نفر مراقب و ۲ نفر استراحت می کنند.

محور جاده اهواز – خرمشهر (محور شمالی)

در پی شکست سنگین تکاوران عراقی در روز هفتم مهرماه ۵۹ در محور ساختمان های پیش ساخته، لشکر ۳ زرهی عراق حمله جدیدی را با یگان های زرهی در مجاورت این محور ترتیب داد.

به گزارش ستاد اروند، از ساعت ۲۱ همان روز، گلوله باران شدید پادگان مستحکم و اطراف آن تا ۸ مهر ادامه داشت. دشمن نیروهای خود را از شمال و از مسیر کمربندی به سمت خرمشهر حرکت داد.

ستاد اروند با اعلام استقرار کامل ۴۵ دستگاه تانک دشمن در پشت سدی در ۵ کیلومتری پادگان قلعه، هشدار داد که تنها پشتیبانی هوایی می تواند جلوی پیشروی عراق را بگیرد.

پلیس اهواز همچنین اعلام کرد: از ساعت ۵ بامداد ۱۷ مهرماه خرمشهر در تیررس نیروهای عراقی قرار دارد و نیروهای دشمن در حوالی جاده پلیس مستقر هستند.

منبع:

۱- مهدی انصاری، حسین یکتا، «حمله شسرعی». مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.
۲- در نبرد طولانی خرمشهر، جمعی از نویسندگان، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید