واکنش گروه‌های عراقی به سخنان مقتدی صدر برای ادامه تحصن‌های هوادارانش – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه سومریه، بیانیه مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر عراق، خواستار ادامه تحصن و انحلال مجلس از طرفدارانش شد. انتخابات زودهنگام با واکنش شخصیت های مختلف عراقی مواجه شد.

بر اساس این گزارش، نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون در پیامی توئیتری نوشت: «مذاکرات جدی که امیدواریم از طریق آن اختلافات حل شود و اوضاع به مسیر درست خود بازگردد. به قانون اساسی بازگردید و به نهادهای قانونی احترام بگذارید. “

حیدر العبادی، رئیس ائتلاف النصر نیز در صفحه توئیتر خود نوشت: من از سخنان مقتدی صدر حمایت می کنم، زیرا او با طرح ما برای حل بحران از بسیاری جهات همسو است.

از سوی دیگر، ترکی العاطبی، یکی از رهبران جبهه حقوقی دولت نیز گفت که انحلال پارلمان بحران عراق را حل نمی کند.

وی افزود: عراق از جهات مختلف با شرایط سخت و دشواری مواجه است و انحلال مجلس فعلی بحران را حل نمی کند، اما می تواند به بحران بزرگ تری منجر شود، به ویژه اینکه با دولتی روبه رو هستیم که در حال ترویج حکمرانی است. به دلیل خطاهای زیاد، همه گروه ها نمی توانند تغییر کنند در اسرع وقت پشتیبانی می شود.

«ایاد علاوی» نخست وزیر سابق و رئیس حزب ائتلاف ملی عراق برگزاری انتخابات زودهنگام را راه حلی برای بحران کنونی در این کشور دانست.

لازم به ذکر است که مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر عراق چهارشنبه شب با بیان اینکه حنور تصمیمی برای شرکت در انتخابات نگرفته است، افزود: حرف زدن فایده ای ندارد، به ویژه اینکه ملت آزادانه اظهار نظر کرده است. خود به خود.” .

رهبران جنبش مذکور با بیان اینکه ما هرگز خونریزی را نمی پذیریم افزودند: من حاضرم در راه اصلاح و حفاظت از کشور و ملت شهید شوم. معترضان باید به نشستن خود ادامه دهند.

وی افزود: من از طریق این جریان اصلاحات را آغاز کرده ام و این جریان خود را فراتر از اصلاحات نمی داند.

مقتدی سدار در ادامه گفت که خواهان انحلال مجلس فعلی و برگزاری انتخابات زودهنگام است.

صدر با اعلام اینکه به اعتصاب غذا تا برآورده نشدن مطالبات معترضان برای اصلاحات ادامه خواهد داد، گفت: من طالب قدرت نیستم و هیچ خواسته و خواسته شخصی ندارم، اما پیرو اصلاحات خود و آنچه در عراق در حال رخ دادن است. مورد نیست. مبارزه برای قدرت.