واکنش سازمان ملل به آزادی دو محکوم امنیتی و قدردانی از «رئیسی» – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آه تو بی‌سی‌نیوز ادعا می‌کند که یک ایرانی-آمریکایی ۸۵ ساله که برای آژانس کودکان سازمان ملل کار می‌کرد و در سال ۲۰۱۶ در ایران بازداشت شده بود، اجازه خروج برای درمان پزشکی در خارج از کشور را پیدا کرد.

استفان این خبر را داد دوجاریکسخنگوی سازمان ملل با اعلام خبر آزادی باکار نمازی افزود: آنتونیو گوترشدبیرکل سازمان ملل متحد از تحقق این درخواست پس از درخواست «ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران تشکر می‌کند.

دوجاریک وی گفت: دبیرکل از اینکه سیامک نمازی فرزند باقر نمازی از بازداشت آزاد شده خوشحال است.

همچنین “نگهبان توپچی“، وکیل بن بین المللی دیده بان حقوق بشر که به پرونده نمازی رسیدگی می کند، در توئیتی نوشت: «برای اولین بار در هفت سال گذشته، خوشحالم که اعلام کنم سیامک نمازی یک شب را در خانه با پدر و مادرش در تهران می گذراند. ممنوعیت سفر باقر نمازی لغو شد. البته تا زمانی که آنها به آمریکا برنگردند و آرزوی دیرینه خود را برآورده نکنند، آرام نخواهیم گرفت.»

باقر نمازی، نماینده سابق یونیسف، با اتهامات امنیتی در سال ۲۰۱۶ و زیرا در ایران به اتهام همکاری با آمریکا دستگیر شد. اگرچه هر دو نمازی به اتهام جاسوسی به ۱۰ سال زندان محکوم شدند، اما ایران در سال ۲۰۱۸ به دلایل بشردوستانه به باکر نمازی مرخصی استعلاجی اعطا کرد و پس از آن حکم وی کاهش یافت، اگرچه باکر نمازی تاکنون اجازه خروج داشته است. کشور ایران نداشت. با این حال سیامک نمازی همچنان در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان است.

سخنگوی سازمان ملل همچنین با قدردانی از همکاری مقامات ایرانی گفت: سازمان ملل متحد به تعامل با مقامات ایرانی در مورد تعدادی از موضوعات مهم از جمله وضعیت منطقه، توسعه پایدار و ارتقا و حمایت از حقوق بشر ادامه خواهد داد.