واریکوسل – مشکل کیسه بیضه: علائم، علل و درمان

واریکوسل وضعیتی است که در آن وریدهای گشاد شده یا گشاد شده در کیسه بیضه باعث پر شدن رگ‌ها از خون می‌شود و در نتیجه مشکلی دردناک و ناخوشایند ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. واریکوسل در ۲۵ درصد مردان بین ۱۳ تا ۳۰ سال رخ می دهد. اگرچه علت قطعی آن هنوز شناخته نشده است، عوامل رژیم غذایی، ژنتیک و سبک زندگی نقش مهمی در این بیماری دارند. اگر فکر می کنید ممکن است واریکوسل داشته باشید، بدون معطلی با متخصص مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

علائم

طولی نمی کشد، در بسیاری از موارد، مردان متوجه می شوند که دچار واریکوسل شده اند. علائم عبارتند از:

وریدهای بزرگ شده قابل مشاهده در کیسه بیضه

· توده ها در بیضه ها

· تورم موضعی

کشیدن، درد دردناک

کوچک شدن بیضه ها

ناباروری

غیر معمول است که واریکوسل مورد توجه قرار نگیرد، اما اگر باروری مشکلی باشد، ممکن است ارزش بررسی با یک پزشک را داشته باشد، زیرا واریکوسل وجود ندارد. واریکوسل شایع ترین علت ناباروری مردان است و از نظر اندازه، تحرک و تعداد کلی اسپرم ها را تحت تأثیر قرار می دهد. استفاده منظم از یک ماده ضد ماده موضعی مانند کرم سلامت آلت تناسلی با کیفیت خوب می تواند به تسکین و خنک کردن این وضعیت دردناک کمک کند.

علل

واریکوسل به سادگی یک سیاهرگ واریسی است که در کیسه بیضه ایجاد می شود. سیاهرگ ها بخشی از سیستم قلبی عروقی هستند اما عملکرد متفاوتی نسبت به رگ های خونی دارند. در حالی که رگ‌های خونی خون اکسیژن‌دار را به بافت‌ها می‌رسانند، سیاهرگ‌ها حاوی دریچه‌های یک طرفه هستند که خون بدون اکسیژن را از بافت‌ها دور کرده و به قلب بازمی‌گردانند.

اگر وریدها آسیب ببینند، خون نمی تواند به سرعت حرکت کند و باعث انبساط سیاهرگ می شود. در حالی که وریدهای واریسی معمولاً در اواخر زندگی اتفاق می‌افتند، وضعیت واریکوسل در مردان نوجوان شایع‌تر است. بیش از ۷۰ درصد مردان مبتلا به واریکوسل دارای نقص دریچه های یک طرفه در رگ های خود هستند.

هر چیزی که گردش خون را در بیضه ها کاهش می دهد ممکن است به زهکشی ضعیف کمک کند، مانند لباس های تنگ، چاقی، چربی خون بالا، غدد لنفاوی متورم یا آسیب فیزیکی. تومورهای بدخیم که باعث کاهش جریان خون به بیضه ها می شوند نیز ممکن است یک عامل باشند.

درمان ها

جراحی اولین درمان واریکوسل است. برداشتن واریکوسل ساده، سریع و کارآمد است. با این حال، مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از مردانی که برای واریکوسل تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، عود می‌کنند و در صورت نیاز به چندین بار جراحی، آسیب به بافت‌های موضعی می‌تواند دائمی باشد.

محققان مرکز بیماری های متابولیک و غدد درون ریز ایتالیا، مزایای جراحی را در مردان نابارور مبتلا به واریکوسل مورد مطالعه قرار دادند. در حالی که مردان مبتلا به ناباروری بیش از یک دوره ۱۲ ماهه بهبود چندانی را پس از جراحی تجربه نکردند، مردانی که بیش از ۲۴ ماه ناباروری داشتند درصد بیشتری از بهبود را مشاهده کردند. امروزه درمان بیماری واریکوسل با میکروسرجری نسبت به روش‌های جراحی قبلی از میزان موفقیت بالاتری برخوردار است. حمایت از کفایت وریدی در سراسر بدن با تغذیه، شیوه زندگی و داروهای گیاهی نیز ممکن است کمک کند.

در یک مطالعه مشخص شد که عصاره شاه بلوط به اندازه مدر درمانی و جوراب های فشاری در درمان رگ های واریسی موثر است. گوتو کولا، زغال اخته و جارو قصابی دیگر گیاهانی هستند که به بهبود میکروسیرکولاسیون، کاهش التهاب وریدها و حمایت از کفایت وریدی معروف هستند. ویتامین C، E و امگا ۳ نیز ممکن است به عنوان پشتیبان گردش خون و رقیق کننده طبیعی خون عمل کنند.

کرم های سلامت آلت تناسلی

کرم های سلامت مردانه محصولات طبیعی هستند که می توانند روی آلت تناسلی و ناحیه کیسه بیضه استفاده شوند. کرم‌های سلامت آلت تناسلی حاوی ویتامین‌ها و اسیدهای آمینه مفید برای بافت‌های آلت تناسلی و سلامت تناسلی، روشی عالی برای حمایت از علائم واریکوسل و همچنین کاهش خطر هستند. فرمول های تخصصی (اکثر متخصصان روغن Man1Man را توصیه می کنند) حاوی ویتامین C برای تقویت دیواره سیاهرگ ها، ویتامین E برای رقیق شدن خون و جلوگیری از ایجاد اسکار، و اسید آلفا لیپوئیک برای محافظت از عملکرد اعصاب قبل و بعد از جراحی است. اغلب روی رگ ها بمالید و گردش خون را تقویت کنید و مواد مغذی مهم را مستقیماً در دسترس بافت های محلی قرار دهید. از مصرف دو روز قبل از جراحی واریکوسل برای کاهش خطر افزایش خونریزی خودداری کنید و پس از جراحی برای حمایت از بهبود بافت، استفاده را از سر بگیرید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر