وابستگی کامل به زیرساخت ها بسیار خطرناک است


یازدهمین رزمایش سراسری سنجش آمادگی مولدهای برق اضطراری مراکز حساس، حساس و مهم کشور با حضور رؤسا و نمایندگان سازمان‌های پدافند غیرعامل کشور در مرکز پایش صنعت برق توانیر برگزار شد.

به گزارش ایسنا، سردار غلامرضا جلالی با تاکید بر اهمیت مدیریت مصرف برق گفت: متاسفانه در دولت گذشته رشد مصرف برق از رشد توسعه صنعت تولید برق پیشی گرفت و اقدامات لازم برای جبران آن انجام نشد. برای آن.

وی خستگی شبکه های تولید و توزیع برق را یکی از چالش های صنعت و عامل بروز حوادث دانست و گفت: برق یکی از زیرساخت هایی است که می تواند با چالش موسوم به «وابستگی متقابل زیرساخت ها» مواجه شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با در نظر گرفتن راهکارهای لازم راه حلی برای این معضل یافت به گونه ای که وابستگی زیرساختی مناسب باشد چرا که وابستگی کامل به زیرساخت ها بسیار خطرناک است.

جلالی درباره اقدامات کاهش وابستگی متقابل در زیرساخت ها تصریح کرد: اولین نکته در کاهش میزان وابستگی این است که نیاز به حد قابل قبولی برسد. به طوری که می توان کمبود را با یک مدیریت مصرف با روشی دیگر جبران کرد. در غیر این صورت، خطر قطع سرویس را داریم.

وی با بیان اینکه وظیفه حفاظت غیرعامل تضمین کار دستگاه های خدمات رسان در کشور است، یادآور شد: تجهیز نیروگاه ها به سوخت مایع و پرکردن این مخازن در فصل سرما و استفاده از ژنراتورهای اضطراری از جمله موارد است. به طور کلی، آمادگی، تداوم عملیات، مدیریت وابستگی و تاب آوری عواملی هستند که باید به طور جدی برای اطمینان از عملکرد زیرساخت های برق کشور مورد توجه قرار گیرند.

جلالی در حوزه امنیت، تهدیدات سایبری را یکی از تهدیدات جدی حوزه برق دانست و تصریح کرد: از این رو ایمن سازی و ایمن سازی زیرساخت های حوزه برق رویکردی جدی و مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: بر اساس ابلاغیه رئیس جمهور و مصوبه مرکز ملی فضای مجازی، زیرساخت ملی صنعت برق زیرساخت های حیاتی و حیاتی در استان ها محسوب می شود که نیازمند استفاده از سامانه های آمریکایی در این زیرساخت است. ممنوع است. زیرا اکثر تجهیزات امنیت سایبری این بخش در حال حاضر در داخل کشور تولید و آزمایش می شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین بر لزوم اتخاذ سازوکارهای لازم برای استقرار نیروهای متخصص و آموزش دیده و تیم پاسخگویی و پشتیبانی حوادث سایبری (CERT) تاکید کرد. با توجه به اهمیت عملکرد زیرساخت.

جلالی تاکید کرد: شبکه های اتوماسیون اداری و شبکه های کنترل صنعتی نباید در هیچ کجای زیرساخت های حیاتی، بحرانی و بحرانی به هم متصل شوند. زیرا با توجه به اینکه امنیت سیستم های IT نسبت به OT (کنترل صنعتی) کمتر است، از این طریق می توان به منطقه کنترل صنعتی نفوذ کرد.