هواشناسی ایران ۳۱/۰۴/۱۴۰۱; شدت فعالیت سامانه بارشی در برخی مناطق/هشدار انجمن آب و هوا به کشاورزان


هواشناسی ایران ۳۱/۰۴/۱۴۰۱; شدت فعالیت سامانه بارشی در برخی مناطق/هشدار انجمن آب و هوا به کشاورزان

سازمان هواشناسی از تشدید سامانه بارشی در استان های ساحلی دریای خزر خبر داد و برای کشاورزان این منطقه هشدار زرد صادر کرد.

– اخبار مالی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، بر اساس تحلیل نقشه های سینوپتیک و آتی سازمان هواشناسی کشور طی ۲۴ ساعت آینده در شرق گیلان، شمال شرق استان گیلان ابری و رگبار پراکنده به ویژه در بعدازظهر پیش بینی می شود. در استان های مازندران، گلستان، هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود. باد شدیدی می‌وزد.

فردا شنبه در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، سواحل شمالی دریای خزر، البرز و خراسان شمالی بارش باران و گاهی رعد و برق همراه با گذر امواج میانه جوی از سمت شمال کشور پیش بینی می شود.

همچنین شمال هرمزگان، جنوب کرمان و سیستان و جنوب شرق بلوچستان و فارس رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید ادامه خواهد داشت. یکشنبه هفته آینده بارش ها در مناطق مذکور با شدت بیشتری ادامه خواهد داشت.

طبق اعلامیه سازمان هواشناسی در استان های دامنه جنوبی البرز از جمله زنجان، قزوین و البرز این وضعیت در روزهای یکشنبه و دوشنبه ادامه خواهد داشت، افزایش ابر گاهی همراه با رعد و برق، وزش باد شدید و افزایش گرد و خاک پیش بینی می شود.

روز سه شنبه بارش ها در سواحل شمالی دریای خزر کاهش یافت، اما در جنوب شرق بارش ها افزایش یافت و در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس، جنوب و شرق کرمان بارش شدید همراه با رعد و برق خواهد بود. و بادهای شدید

توضیحات سیستم: شدت فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: اوایل جمعه ۱۳۰۱/۰۴/۳۱

زمان پایان: اواخر یکشنبه ۰۵/۰۲/۱۳۰۱

نوع خطر: باران همراه با رعد و برق همراه با وزش باد و کاهش نسبی دما

حوزه نفوذ:

جمعه ۳۱/۰۴/۱۴۰۱: گیلان، مازندران، گلستان.

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۱: گیلان، مازندران، گلستان.

یکشنبه ۰۵/۰۲/۱۴۰۱: گیلان، مازندران، گلستان.

تأثیر ریسک: از بین رفتن صنعت و محصولات کشاورزی.

توصیه ها: از کثیف شدن مزارع با باز کردن خروجی شالیزارها در مرحله رسیدن، بستن خروجی از شالیزارهای تحت فرآوری شده برای به حداکثر رساندن بارندگی، تسریع در برداشت جلوگیری کنید. شالیزارهای رسیده قبل از شروع بارندگی (تعداد اولیه)، از هرگونه حشره کش و محلول پاشی تا بهبود شرایط آب و هوایی بخصوص در باغات مرکبات، نیمی از تغذیه طبیعی استخرهای پرورش به دلیل ابری و بارندگی، عدم آبیاری خودداری شود. مناطق سویا و پنبه دیم، پایش میدانی پنبه پس از بارندگی و کنترل بیماری های قارچی.

شرح سامانه اول: ورود سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی همراه با رگبار و رعد و برق.

نوع خطر: رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید و تگرگ در مناطق مستعد

حوزه نفوذ:

جمعه ۳۱/۰۴/۱۴۰۱: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، جنوب شرقی فارس و ارتفاعات و دامنه های استان های گیلان و مازندران.

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۱: جنوب کرمان، هرمزگان، سیستان و نیمه جنوبی بلوچستان، جنوب شرقی فارس و رشته کوه های استان های گیلان، مازندران و گلستان.

یکشنبه ۰۵/۰۲/۱۴۰۱: هرمزگان، جنوب کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس، ارتفاعات و رشته کوه های استان های گیلان، مازندران و گلستان، شمال اردبیل و آذربایجان شرقی و استان آذربایجان غربی.

اثرات خطر: احتمال رعد و برق، پتانسیل سیل جاده و رواناب محلی و محدود آب، پتانسیل افزایش ناگهانی سطح آب های سطحی فصلی، پتانسیل ریشه کن کردن درختان قدیمی، احتمال سقوط اجسام و پتانسیل تاخیر در پرواز.

توصیه: هنگام بالا رفتن از سربالایی مراقب باشید، ماشین خود را در اطراف درختان پوسیده و ساختمان های متروکه پارک نکنید، از ایستادن در بستر رودخانه ها خودداری کنید و هنگام راه رفتن در کنار جاده مراقب باشید.

توضیحات سیستم دوم: گردگیر

نوع خطر: افزایش و نفوذ گرد و غبار و باد شدید

حوزه نفوذ:

جمعه ۳۱/۰۴/۱۴۰۱: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان.

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۱: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان.

یکشنبه ۰۵/۰۲/۱۴۰۱: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شمال شرق اصفهان، جنوب و شرق سمنان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، شمال بوشهر.

اثرات خطر: کاهش کیفیت هوا، کاهش دید، امکان سقوط اجسام از ارتفاع، احتمال آسیب به سازه های موقت و احتمال قطع درختان کهنسال، امکان اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و غبار.

توصیه: عدم حضور افراد در فضاهای باز به ویژه اقشار آسیب پذیر، نظارت بر شاخص آلایندگی توسط دستگاه های ذیربط و تصمیم گیری طبق ضوابط، توقف و پارک خودروها در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه ساخته و سازه های موقت با علائم تبلیغاتی قوی و سرپوشیده. گلخانه ها

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=304649