هواشناسی ایران ۰۵/۱۲/۱۴۰۱; هشدار وقوع سیل در ۸ استان


هواشناسی ایران ۰۵/۱۲/۱۴۰۱; هشدار وقوع سیل در ۸ استان

سازمان هواشناسی نسبت به تداوم بارندگی های موسمی هشدار داد و احتمال وقوع سیلاب ناگهانی در ۸ ایالت و طوفان گرد و خاک در ۹ ایالت را اعلام کرد.

– اخبار مالی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، امروز بر اساس پیش بینی کلی نقشه های همدیدی و آینده نگر سازمان هواشناسی در استان های اردبیل، گیلان، استان مازندران، ارتفاعات البرز مرکزی، چهارمحال و برخی نقاط ارتفاعات زاگرس مرکزی در استان های بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان و سیستان و بلوچستان. بعد از ظهر به خصوص ابری، بارش پراکنده، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش بینی می شود. در سایر نقاط کشور هوای آرام و آرام پیش بینی می شود.

فردا پنجشنبه بارش ها در جنوب کشور کاهش می یابد و وضعیت در شمال کشور ادامه دارد. روز جمعه در بیشتر مناطق کشور جوی پایدار و آرام حاکم خواهد بود.

طبق اعلامیه سازمان هواشناسی در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده امواج جوی در حد متوسط ​​از کمربند شمالی کشور و دامنه های زاگرس مرکزی در استان های همدان، مکارزی، قم، در شرق لرستان، در برخی مناطق واقع در استان های البرز و تهران، … در شمال غرب، سواحل شمالی، خراسان شمالی، دامنه‌های جنوبی البرز در قزوین، از غرب اصفهان، چهارمحال، بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد ابرنکی، بارش شدید باران، وزش باد شدید و گاهی رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

در این مدت کاهش نسبی دما برای سواحل شمالی کشور پیش بینی می شود.

* شرح سامانه اول: ادامه رگبارهای موسمی و فعالیت سامانه بارشی

نوع خطر: باران موضعی و رعد و برق، وزش باد شدید و گرد و غبار در مناطق احتمال وقوع.

حوزه نفوذ:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲: جنوب سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، خوزستان، شمال غرب کهگیلویه و بویراحمد، غرب چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات استان تهران و البرز، ارتفاعات غرب مازندران.

پنجشنبه ۱۳/۰۵/۱۴۰۱: کهگیلویه و بویراحمد.

اثرات خطر: جاری شدن آب و سیل جاده، طغیان فصلی رودخانه، رعد و برق، خسارت ناشی از وزش بادهای شدید موقت با خیزش موقت گرد و غبار و کاهش دید و انسداد ناوگان ترافیکی.

توصیه: از تردد پرهیز کنید و در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی بمانید، عشایر را جابجا نکنید، به ارتفاعات نروید، در بستر رودخانه ها چادر نزنید، در جاده ها قرار نگیرید، خودروها را در کنار درختان پوسیده پارک نکنید، پرواز نکنید. در هواپیماهای سبک و آمادگی دستگاه های اجرایی مانند هلیکوپتر، نیروهای امدادی، اداره راه، شهرداری ها، وزارت نیرو و غیره برای مقابله با بحران.

*توضیحات سیستم دوم: وزش باد و گرد و غبار

نوع خطر: تجمع گرد و غبار و نفوذ گرد و غبار، وزش باد شدید در مناطق مستعد طوفان گرد و غبار

حوزه نفوذ:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان شرقی، سمنان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی.

پنجشنبه ۱۳/۰۵/۱۴۰۱: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق کرمان، شرق یزد، سمنان جنوبی، قم، خوزستان

تاثیر ریسک: افزایش گرد و غبار، کاهش شدید دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال قطع درختان کهنسال، احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنعت کشاورزی، احتمال تاخیر یا لغو پرواز.

توصیه ها: پرهیز از فعالیت در فضای باز، پرهیز از بیرون رفتن در هنگام حوادث گرد و غبار، تشکیل دستگاه های اجرایی ذیربط مانند تیم های امداد و نجات، دانشگاه های علوم پزشکی، استانداری ها و غیره، پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و توقف در کنار لاشه خودروها. درختان و ساختمان های جزئی.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=305065