هواشناسی ایران ۰۵/۰۹/۱۴۰۱; هشدار قرمز سازمان هواشناسی برای ۸ استان/فعالیت سامانه موسمی تشدید شد


هواشناسی ایران ۰۵/۰۹/۱۴۰۱; فعالیت سیستم هشدار قرمز/باران موسمی Met Office برای ۸ ایالت تشدید شده است

سازمان هواشناسی با صدور اخطاریه تراز قرمز برای ۸ استان از ادامه، گسترش و تشدید فعالیت سامانه موسمی در کشور خبر داد و طغیان رودخانه ها و طغیان گسترده را اعلام کرد.

– اخبار مالی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، بر اساس نقشه های همدیدی و پیش بینی کلی آینده نگاری سازمان هواشناسی امروز و فردا کرمان، فارس، بوشهر، هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویار احمد، اصفهان، یزد، سمنان، حمدان، مرکزی، اردبیل، گیلان، مازندران، استان های غربی. ، زنجان، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی و خراسان رضوی در ارتفاعات، بارش شدید باران، وزش باد شدید و رعد و برق در برخی مناطق و مناطق غبارآلود با احتمال رگبار تگرگ پیش بینی می شود. هشدارهای لازم برای مناطقی که بارندگی دارند صادر شده است.

وزش باد موقتی شدید همراه با باران، رعد و برق و گرد و خاک در استان‌های چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویار احمد، شرق خوزستان، غرب فارس، بخش‌هایی از بوشهر، ارتفاعات هرمزگان و ارتفاعات البرز مرکزی در روز سه‌شنبه و ارتفاعات البرز مرکزی و ارتفاعات هرمزگان در روز چهارشنبه و هرمزگان وزش باد شدید همراه با بارش باران و رعدوبرق و گرد و خاک رخ می‌دهد. پنج شنبه.

توضیحات سیستم: تداوم، گسترش و شدت فعالیت سیستم موسمی

نوع خطر: مناطق مستعد رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید (به ویژه بعد از ظهر)، تگرگ، رعد و برق و طوفان موقت گرد و غبار.
حوزه نفوذ:

یکشنبه ۰۵/۰۹/۱۴۰۱: نیمه جنوبی و نیمه شرقی خوزستان، نیمه غربی و نیمه جنوبی کرمان، مرکز و جنوب سیستان و بلوچستان، شمال هرمزگان، نیمه غربی و نیمه جنوبی فارس و نیمه شرقی بوشهر.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۰: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویار احمد، چهارمحال و بختیاری، غرب و مرکز کرمان، شرق خوزستان.

پیامدهای خطر: سیل، طغیان رودخانه، سیلاب گسترده، آبگرفتگی منازل در مناطق آسیب پذیر، اختلال در رفت و آمد، کاهش دید، تخریب احتمالی پل و مسدود شدن جاده، آسیب به صنعت کشاورزی و ریشه کن کردن درختان و تیرهای برق.

توصیه: ایجاد دستگاه های امدادی و اجرایی مانند فرمانداری ها، شهرداری ها، راهداری ها، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کشاورزی و غیره برای مقابله با آسیب های احتمالی، تخلیه هموطنان از مناطق آسیب دیده مانند بستر رودخانه ها و آبراه ها، پاکسازی کانال ها و آبراه ها. بازگشایی پل‌ها و تمیز کردن شهرت خانه‌ها، پرهیز از تردد و توقف در کنار جاده‌ها و جمع‌آوری ابزار و وسایل اطراف رودخانه‌ها، پرهیز از سفر به مناطق حادثه‌خیز، عدم جابجایی عشایر و جمع‌آوری احشام در کنار رودخانه‌ها.

شرح سامانه اول: رشد ابرهای همرفتی و فعالیت سامانه بارشی
نوع خطر: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در نقاطی تگرگ

حوزه نفوذ:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۹: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، گیلان، اردبیل، لرستان، حمدان، قم، جنوب یزد، نیمه شمالی خراسان رضوی.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۰: آذربایجان شرقی، مازندران، اردبیل، نیمه شمالی خراسان رضوی، البرز، قزوین، تهران، گلستان، گیلان، سمنان.

سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۱: شمال شرق آذربایجان شرقی، اردبیل، خوزستان، اصفهان، خراسان شمالی، تهران، سمنان، البرز.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲: دامنه ها و ارتفاعات خراسان شمالی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، تهران، البرز و سمنان.

تأثیر خطر: احتمال رعد و برق، احتمال وقوع سیلاب جاده ها و رواناب موضعی و محدود، پتانسیل افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی، پتانسیل ریشه کن کردن درختان قدیمی، احتمال سقوط اجسام و تاخیر در پرواز.

توصیه: هنگام بالا رفتن از سربالایی مراقب باشید، خودروی خود را در اطراف درختان پوسیده و ساختمان های نیمه ساخته پارک نکنید، از ایستادن در بستر رودخانه ها خودداری کنید و هنگام راه رفتن در کنار جاده مراقب باشید.

شرح سامانه: تداوم و گسترش بارش های موسمی و فعالیت سامانه بارشی

نوع خطر: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و تگرگ در مناطق مستعد، تجمع گرد و غبار در مناطق مستعد.
حوزه نفوذ:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۹: نیمه غربی اصفهان، نیمه غربی یزد، فارس، هرمزگان، بوشهر، کهگیلویه و بویار احمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، نیمه شرقی لرستان، نیمه شرقی حمدان، مرکزی، زنجان، البرز، قزوین، تهران، خراسان. در شمال، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات مازندران و سمنان.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۰: هرمزگان، کرمان، نیمه شرقی خوزستان، شمال خراسان رضوی، رشته کوه و ارتفاعات البرز، قزوین، تهران و مازندران.

سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۱: سیستان و نیمه جنوبی بلوچستان، نیمه غربی و جنوب کرمان، فارس، بوشهر، کهگیلویه و بویار احمد، چهارمحال و بختیاری، غرب یزد، غرب و جنوب اصفهان، مازندران، دامنه ها و ارتفاعات تهران، البرز و سمنان. غرب، شرق و شمال هرمزگان و شرق خوزستان.

اثرات خطر: جاری شدن آب و سیل جاده، طغیان فصلی رودخانه، رعد و برق، خسارت ناشی از بادهای شدید موقتی همراه با افزایش موقت گرد و غبار و کاهش دید و اختلال در ناوگان ترافیکی.

توصیه: از تردد پرهیز کنید و در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی بمانید، عشایر را جابجا نکنید، به ارتفاعات نروید، در بستر رودخانه ها چادر نزنید، در جاده ها قرار نگیرید، خودروها را در کنار درختان پوسیده پارک نکنید، پرواز نکنید. در هواپیماهای سبک و آمادگی دستگاه های اجرایی مانند بالگرد، نیروهای امدادی، اداره راه، شهرداری ها، وزارت نیرو و غیره برای مقابله با بحران.

توضیحات سیستم: باد و گرد و غبار

نوع خطر: افزایش گرد و غبار و ورود گرد و غبار، وزش باد شدید در مناطق مستعد طوفان گرد و غبار

حوزه نفوذ:

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۹: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، شرق خراسان رضوی و جنوب، شرق سمنان.

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۰: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی.

سه شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۱: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، شرق و جنوب خراسان رضوی، شرق و جنوب سمنان.

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۲: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، شرق کرمان، شرق و جنوب سمنان.

تاثیر ریسک: افزایش گرد و غبار، کاهش شدید دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال قطع درختان کهنسال، احتمال آسیب دیدن تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنعت کشاورزی، احتمال تاخیر یا لغو پرواز.

توصیه ها: پرهیز از فعالیت در فضای باز، پرهیز از بیرون رفتن در هنگام حوادث گرد و غبار، تشکیل دستگاه های اجرایی ذیربط مانند تیم های امداد و نجات، دانشگاه های علوم پزشکی، استانداری ها و غیره، پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک و توقف خودروها در کنار لاشه خودروها. درختان و ساختمان های جزئی.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=304942