هواشناسی ایران ۰۵/۰۸/۱۴۰۱; هشدار بارش شدید باران در ۲۲ ایالت / فعالیت “موسمی” در کشور


هواشناسی ایران ۰۵/۰۸/۱۴۰۱; هشدار بارش شدید باران در ۲۲ ایالت/فعالیت بارش های موسمی در کشور ادامه دارد

سازمان هواشناسی با اشاره به فعال شدن سامانه مونسون در کشور طی ۵ روز آینده نسبت به بارش شدید باران و خطرات ناشی از آن در ۲۲ استان کشور هشدار داده است.

– اخبار مالی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، بر اساس نقشه های همدیدی و آینده نگر سازمان هواشناسی طی سه روز آینده عبور متناوب امواج تراز میانی جوی بر روی کمربند شمالی و ادامه فعال شدن سامانه موسمی در نیمه جنوبی کشور موجب ناپایداری جوی خواهد شد. بر این اساس امروز در گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، استان خراسان شمالی، دامنه های جنوبی البرز و برخی مناطق شمال غرب کشور رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید خواهد بود. ، و جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس. ، کرمان، جنوب و غرب یزد، بوشهر، خوزستان، کهگیلویه و بویار احمد، نیمه شمالی فارس، جنوب اصفهان و کرمان.

فردا در آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، دامنه های جنوبی البرز در زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش باران گاهی رعد و برق و وزش باد شدید خواهد بود.

در این روز بارش در جنوب شرق کاهش می یابد و در استان های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، شرق خوزستان، غرب اصفهان، شرق مرکزی، قم، همدان و لرستان به صورت رگبار و رعد و برق ادامه خواهد داشت. . . بارش در کهگیلویه و بویار احمد، ارتفاعات البرز مرکزی، جنوب ارتفاعات کرمان، شمال فارس و جنوب اصفهان شدید است.

روز دوشنبه بارندگی در نواحی شمالی کاهش یافت و تنها در استان مازندران قابل توجه بود. در این روز با تقویت سامانه موسمی، بارش ها در دامنه ها و ارتفاعات زاگرس واقع در جنوب کرمان، شمال هرمزگان، فارس و کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و شرق خوزستان ادامه و تشدید می شود. در بخش هایی از فارس و جنوب کرمان. بارش خفیف باران در روز سه شنبه در این مناطق ادامه خواهد داشت و روز چهارشنبه بارندگی های منفرد در مناطق شمالی کشور رخ می دهد و در روز پنجشنبه جوی پایدار بر اکثر نقاط کشور حاکم می شود.

توضیحات سامانه: تداوم و گسترش رگبارهای موسمی و فعالیت سامانه بارشی

نوع خطر: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و تگرگ در مناطق مستعد، تجمع گرد و غبار در مناطق مستعد.

حوزه نفوذ:

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۸: ارتفاعات در کرمان، فارس، کهگیلویه و بویار احمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، بوشهر، غرب یزد، غرب و جنوب اصفهان، لرستان، زنجان، حمدان، مرکزی، قزوین، خراسان شمالی، مازندران، گلستان و مراتع، جنوب آذربایجان شرقی، غرب کردستان، تهران، البرز، ارتفاعات سمنان.

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۹: اردبیل، گیلان، مازندران، فارس، کهگیلویه و بویار احمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، نیمه شرقی لرستان، شرق و جنوب خوزستان، مرکزی، قم، البرز، تهران، زنجان، قزوین و غیره. آذربایجان شمالی. شرق، بوشهر، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، غرب یزد، نیمه غربی اصفهان.

اثرات خطر: جاری شدن آب و سیل جاده، طغیان فصلی رودخانه، رعد و برق، خسارت ناشی از بادهای شدید موقتی همراه با خیزش موقت گرد و غبار و کاهش دید و اختلال در ناوگان ترافیکی.

توصیه: از تردد پرهیز کنید و در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی بمانید، عشایر را جابه جا نکنید، به ارتفاعات نروید، در بستر رودخانه ها چادر نزنید، در جاده ها قرار نگیرید، خودروها را در کنار درختان پوسیده پارک نکنید، پرواز نکنید. در هواپیماهای سبک و آمادگی دستگاه های اجرایی مانند بالگرد، نیروهای امدادی، اداره راه، شهرداری ها، وزارت نیرو و غیره برای مقابله با بحران.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای

لینک کوتاه: https://pulbank.ir/?p=304916