همگرایی راهبردی یا راهبردی مصر و قطر – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانخبرگزاری مهر-گروه بین بین المللی: با توجه به رویدادهای جهانی، به ویژه شیوع ویروس کرونا و متعاقب آن جنگ در اوکراین و تأثیر آن بر اقتصاد آشفته مصر، مقامات مصری سعی کردند راه شیخ را طی کنند. نشستن و در این بین، قطر به دلیل وضعیت اقتصادی خود توجه سیاستمداران قاهره را به خود جلب کرده است و روندهای اخیر نشان می دهد که یخ بین دو کشور در حال آب شدن است.

تاریخچه روابط دو کشور

روابط سرد بین دو کشور سابقه طولانی داشت. از زمان جمال عبدالناصر، دو کشور همواره در تضاد بوده اند. در آن زمان قطر سعی کرد نشست سران عرب در قاهره را تحریم کند و عبدالناصر در پاسخ گفت: دو نخل و یک چادر مصر را تحریم می کنند. حتی در دوره انور سادات نیز روابط بین احزاب سرد بود. انور سادات در پاسخ به اعتراض قطر به امضای کمپ دیوید، به قطری ها حمله کرد و آنها را سرزمین کوچکی خواند که مدعی این کشور هستند. پیروزی رابطه مصر و قطر در زمان حسنی مبارک وضعیت بهتری نداشتند. روابط قاهره و دوحه به دلیل حمایت شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر وقت قطر از حماس و روابط قطر با ایران ضعیف بود.

با این حال روابط گرمی بین احزاب در دوره کوتاه حکومت محمد مرسی برقرار شد و مرسی یک ماه پس از قدرت گرفتن به قطر رفت. در این مدت کوتاه، مقامات دو کشور بازدیدهای زیادی داشتند. قطر از شاخه های مختلف اخوان المسلمین در منطقه حمایت کرد. سقوط مرسی به عنوان یکی از اعضای اخوان، خصومت قطر با طرح کودتا بود.

آغاز اختلافات جدی بین دوحه و قاهره

در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳، محمد مرسی از ریاست جمهوری مصر برکنار شد و این رویداد آغاز یک شکاف جدی بین دوحه و قاهره بود. دولت پس از مرسی در مصر، قطر را مقصر دانست. او معتقد بود که دوحه به پناهگاه رهبران اخوان المسلمین تبدیل شده است و الجزیره در حال گسترش خیانت علیه مصر است.

همانطور که گفته شد، این اختلافات ادامه یافت. مصر به همراه عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی پس از سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا به عربستان سعودی در سال ۲۰۱۷، به دلیل حمایت دوحه، روابط خود را با قطر بهبود بخشیدند. گروه تروریست را قطع کنید. قطر این را مدعی است که به شدت تکذیب شد

بحران در روابط به مدت چهار سال ادامه داشت تا اینکه پس از رفع محاصره قطر و نشست، روابط دوحه و قاهره بهبود یافت.آمد(رهبران عربستان سعودی و قطر) که در تاریخ ۵ ژانویه ۲۰۲۱ در ریاض و دوحه با هدف آشتی و بازگرداندن روابط عادی قطر با چهار کشور (عربستان، بحرین، امارات و مصر) برگزار شد. با این حال، عادی سازی روابط دوحه و قاهره بسیار دیرتر از حد انتظار اتفاق افتاد.

یخ روابط کم کم آب می شود

عمر در ژوئن سال گذشته الشربینی به عنوان سفیر فوق دکتر فوق العاده مصر کار خود را در قطر آغاز کرد و روابط دو کشور را به سطح سفارت رساند. دوحه اقدام قاهره را بی پاسخ نگذاشت و در اوت سال گذشته سالم مبارک ال شفیع وی به عنوان سفیر جدید قطر عازم قاهره شد و مأموریت خود را آغاز کرد.

تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در ژوئن گذشته به قاهره سفر کرد و در این سفر دو طرف روابط دوجانبه، راه های تقویت و توسعه این روابط را در زمینه های مختلف به ویژه سرمایه گذاری، انرژی، دفاعی، فرهنگی و ورزشی بررسی کردند. سرمایه گذاری پنج میلیارد دلاری قطر در مصر نیز در این سفر مورد ارزیابی قرار گرفت.

سپس چند روز پیش هواپیمای حامل عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر در فرودگاه بین المللی حمد پایتخت قطر فرود آمد. این اولین سفر است السیسی او از سال ۲۰۱۴ در قطر بود.

چشم سبک روابط دوحه و قاهره

علیرغم اقداماتی که هر دو کشور برای عادی سازی و بهبود روابط انجام داده اند، به نظر می رسد بین سیاست های کلان مصر و قطر، به ویژه سیاست های منطقه ای آنها تفاوت های اساسی اساسی وجود دارد. قاهره و دوحه تقریباً در همه مسائل منطقه ای با یکدیگر اختلاف دارند. سیاست های قطر در نوار غزه به نفع مصر نیست. در لیبی، دوحه از دولت ائتلافی و قاهره از خلافت حمایت می کنند حفتر است در سوریه، اگرچه مصر از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب حمایت می کند، اما نظر قطر برعکس است. مصر از سیاست های قطر در قاره آفریقا استقبال نمی کند.

در واقع به دلیل این تضادها نمی توان انتظار روابط استراتژیک دو کشور را داشت، اما آنچه در دوحه است. غرور اتفاقی که می افتد را می توان یک تاکتیک دانست. واضح است که توسعه روابط بین احزاب بیش از هر چیز دیگری حول محور اقتصاد می چرخد ​​و تفاوت در دیدگاه های سیاسی آنها همچنان وجود دارد. در واقع به دلیل این تضادها نمی توان انتظار روابط استراتژیک دو کشور را داشت، اما آنچه در دوحه است. غرور اتفاقی که می افتد را می توان یک تاکتیک دانست. واضح است که توسعه روابط بین احزاب بیش از هر چیز دیگری حول محور اقتصاد می چرخد ​​و تفاوت در دیدگاه های سیاسی آنها همچنان وجود دارد.

اقتصاد مصر که عمدتاً به سرمایه گذاری خارجی وابسته است، به شدت تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفت و جنگ در اوکراین وضعیت مالی مصر را بدتر کرد.

عبدالفتاح طبق معمول السیسی رئیس جمهور مصر سعی کرد با کمک شیخ وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد نشستن برطرف کردن

در واقع هدف السیسی جذب سرمایه گذار از کشورهای حوزه خلیج فارس اینکه رئیس جمهور مصر راه قطر را در پیش گرفته است نیز در این مسیر مشهود است. هر دو کشور یادداشت تفاهم اقتصادی امضا کردند هستند از این طریق می توانند تنش های موجود را کاهش دهند و امنیت و ثبات نسبی برقرار کنند و همچنین منافع تجاری به دست آورند.

تقویت و توسعه روابط بین مصر و قطر اقتصاد مصر با کمک سرمایه گذاری های قطری در کنار سایر کشورهای حوزه خلیج فارس از منحنی خطرناک کنونی عبور خواهد کرد.

البته دلیلی برای برگشتن السیسی سیاست همگرایی با قطر نیز باید در امور ایالات متحده باشد پیدا کردن بعد از آمدن سر کار بایدن افرادی مثل آمریکا السیسی او دیگر از حمایت بی دریغ ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا برخوردار نبود و به همین دلیل سیاست متفاوتی را در پیش گرفت. به گفته کارشناسان، دلیل اصلی پایان تنش زدایی با قطر عامل اقتصادی است چرا که قطر یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس برای تامین نیازهای اقتصادی مصر است.

حدود ۳۵۰۰۰۰ مصری در قطر کار می کنند و سالانه صدها میلیون دلار به این کشور می فرستند، پولی که مصر به شدت به آن نیاز دارد، به ویژه اکنون که جنگ در اوکراین به اقتصاد این کشور آسیب وارد کرده است.

از سوی دیگر، شرکت‌های قطری در تلاش برای بهبود روابط بین دو کشور، به دنبال افزایش سرمایه‌گذاری در مصر خواهند بود، زیرا قطر پترولیوم در سال ۲۰۱۹ اقدام به تاسیس یک شرکت پالایشگاهی در مصر با سرمایه ۴.۴ میلیارد دلار کرد. اکنون به گفته کارشناسان با حل بحران قطر، راه برای رشد بالقوه این سرمایه گذاری ها باز شده است.