هشدار یمن به غارت کنندگان ثروت این کشور – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المسیره، کمیته عالی اقتصادی یمن در بیانیه ای اعلام کرد که مطابق با اجرای دستور مهدی المشاط، رئیس شورای عالی سیاسی این کشور، مکاتبات نهایی را انجام داده است. آنها به همراه شرکت ها و طرف هایی که منابع حیاتی یمن را غارت می کنند، اعلام کرده اند تا مهلت تعیین شده در این زمینه، غارت منابع یمن را متوقف کنند.

کمیته عالی اقتصادی یمن تاکید کرد که این مکاتبات به عنوان یک فرآیند قانونی بر اساس قانون اساسی یمن و بر اساس حفاظت از منابع ملی و قطعنامه های مربوطه مجمع عمومی سازمان ملل انجام شده است.

این شورا همچنین به شرکت ها و طرف های دریافت کننده این نامه ها و مکاتبات نسبت به نادیده گرفتن ضرب الاجل تعیین شده توسط دولت صنعا برای جلوگیری از غارت منابع یمن هشدار داد.

پیشتر یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن با صدور هشداری صریح به شرکت‌های کشتیرانی که برای کشورهای دشمن فعالیت می‌کنند، گفت: شرکت‌های سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی، دریایی، نفتی و غیره که در سراسر خاک جمهوری یمن فعالیت می‌کنند، از هرگونه حادثه به دور باشند. ایمن باشید، به هشدارها و دستورات ما گوش فرا دهید و از آبهای ساحلی و اقتصادی یمن دوری کنید، زیرا هر حادثه ای عواقبی برای آنها به همراه خواهد داشت.

یحیی سریع به شرکت‌های نفتی فعال در امارات و عربستان هشدار داده است تا با شرایط خود سازگار شوند و تا زمانی که کشورهای متجاوز آمریکایی-سعودی با آتش‌بس موافقت کنند، این کشورها را به عنوان پولی برای مردم یمن ترک کنند تا از ثروت نفتی خود استفاده کنند. اگر کارمندان دولت یمن حقوق خود را رعایت نکنند، این هشدار همچنان معتبر است.

لازم به ذکر است که آتش بس در یمن که از دوم آوریل با نظارت سازمان ملل به مدت ۲ ماه برقرار و سپس دو بار تمدید شد، روز یکشنبه (دوم مهرماه) پایان یافت. چهارشنبه گذشته «هانس گروندبرگ» نماینده سازمان ملل در امور یمن در جریان سفر خود به صنعا با مقامات انصارالله دیدار کرد. این تور بدون اعلام نتیجه خاصی به پایان رسید.