هزینه تکان دهنده تحصیل در سال تحصیلی جدید – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، سال تحصیلی جدید پس از دو سال وقفه به دلیل شیوع ویروس کرونا، امسال به صورت حضوری برگزار می شود.

به گزارش همشهری، دو روز مانده به شروع مجدد مدارس، اکثر خانواده ها مشغول آماده سازی فرزندان خود برای ورود به سال تحصیلی جدید هستند. شروع سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ پس از ۲ سال غیبت در کلاس ها شور و هیجان خاصی را در بین دانش آموزان و تب عجیبی را در بین خانواده ها ایجاد کرده است.

همه این هیجانات علاوه بر هزینه های سرسام آور آماده سازی کودکان برای مدرسه نیز قابل توجه است. خانواده ها معتقدند در هر مقطع تحصیلی، خانواده باید بودجه کافی برای تحصیل فرزندان خود در نظر بگیرد و همین موضوع شرایط را برای خانواده های ۱ تا ۳ فرزند کمی متفاوت می کند.

هزینه ثبت نام هر دانش آموز در مدارس دولتی در مقاطع مختلف ابتدایی، متوسطه و متوسطه بین ۷۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان متغیر است. این در حالی است که آموزش و پرورش بارها اعلام کرده است که اخذ شهریه در مدارس دولتی غیرقانونی است و نباید باری بر دوش خانواده ها باشد. اما این بحث ها در مدارس خریداری نمی شود. مینا کشفی مادر ۲ دانش آموز مقطع ابتدایی در منطقه ۱۱ تهران است. او می گوید برای ثبت نام فرزندانش در مدارس دولتی حدود ۲ میلیون تومان به عنوان کمک به عملیات مدرسه تعهد کرده است. هزینه ها باید سالانه پرداخت شود، در غیر این صورت مدرسه از ارائه گزارش های میان ترم و پایان ترم خودداری خواهد کرد.

پرداخت هزینه ثبت نام که اکنون تحت عنوان مشارکت رایج است با پول کتاب و برنامه های اضافی و غیره متفاوت است. البته در این مرحله اگر بخواهیم هزینه مدارس غیرانتفاعی را ذکر کنیم، منظور این است که در مدارس غیرانتفاعی صرف نظر از هزینه تحصیل دانش آموزان مقطع ابتدایی، دروس اضافی و … فقط در قسمت شهریه، ۸ میلیون تا ۲۰ میلیون تومان نمرات مدرسه و بسته به اعتبار برای خانواده ها هزینه دارد.

ایمان خدابنده پدر دو دانش آموز دبستانی است. وی همچنین از اخذ شهریه آموزش و پرورش در مدارس دولتی به نام مشارکت مردمی گلایه کرده و بارها این سوال را پیگیری کرده است اما توپ آموزش و پرورش در زمین مدرسه و در زمین مدارس است! آموزش و پرورش می گوید دریافت این هزینه ها غیرقانونی است، در حالی که مدارس می گویند بودجه ای برای اداره مدارس ندارند و آموزش و پرورش آنها را موظف می کند که هزینه های مدرسه از جمله آب، برق، گاز، تلفن و غیره را از والدین و مدارس بپردازند. ماهیت مشارکت عمومی دریافت کردن! مشکلی که به هر نحوی تنها افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. خانواده های زیادی را می شناسم که به دلیل این اختلاف و عدم پرداخت شهریه تحصیل فرزندان خود را رها کرده اند.

بحث داغ سرویس مدرسه

بعد از ثبت نام مدارس نوبت به سرویس مدارس می رسد. قبل از کرونا سرویس مدارس برای هر دانش آموز بر اساس فاصله مدرسه تا منزل از ۲ میلیون تومان تا ۴ میلیون محاسبه می شد. البته گاهی این نرخ ها برای خانواده ها گران بود اما به دلیل اجبار چاره ای جز پرداخت نداشتند، به ویژه خانواده هایی که پدر و مادر هر دو کارمند بودند و دانش آموزانشان چاره ای جز رفت و آمد به مدرسه نداشتند. اما امسال به گفته خانواده ها هزینه سرویس مدارس سر به فلک کشیده است. اگرچه سامانه سپند برای قانونی و مقرون به صرفه‌تر کردن آن برای خانواده‌ها اتخاذ می‌شود، اما منجر به افزایش شکایات خانواده‌ها شده است.

علیرضا حسینی پدر دانش آموز مقطع متوسطه اول استان ۶ با اعلام همین مسیر می گوید هزینه سرویس مدارس اعلام شده از سوی مدرسه و اپلیکیشن ویژه آن به ما حدود ۲۰ میلیون تومان است. نظام آموزشی حدود ۱۶ میلیون تومان. البته این رقم در مدارس غیرانتفاعی کمی بیشتر است و به گفته خانواده ها، درس خواندن برای دانش آموزان یک امر تجملی شده است.

خانواده ها باید بین یک سرویس مدرسه قابل اعتماد و شخصی که خودشان انتخاب می کنند یکی را انتخاب کنند. عزیز جعفری ساکن نازی آباد تهران و مدرسه پسرش در ری است. بنابراین ارائه سرویس مدارس یکی از اولویت های وی است: «هزینه سرویس مدارس بر اساس سامانه سپند، حتی برای مسافت کوتاه ۵ یا ۱۰ دقیقه ای، معادل ۷ تا ۹ میلیون تومان و هر چه مسیر طولانی تر باشد. این ارقام افزایش می یابد و به ۲۰ میلیون تومان می رسد در این سیستم پیمانکاران انتخاب می شوند و تعداد فرزندان نیز مشخص می شود؛ یعنی همه چیز ساماندهی و منظم است اما فقط اعداد و ارقام با دخل و خرج ما نمی خواند. در نتیجه ما یک سرویس مدرسه داریم که تعداد زیادی دانش آموز را می پذیرد و هزینه کمتری می گیرد. باید انتخاب کنید.

در مناطق پایین تر، وضعیت مشابه است. دلیل اینکه راننده سرویس مدرسه تاخیر زیاد در ترافیک جاده ها و سکونتگاه های قدیمی است. یکی از این رانندگان که سال هاست در مدارس لشگر ۱۰ مشغول به کار است، می گوید: امسال نرخ سرویس مدارس برای هر خانواده تقریباً یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و در برخی مناطق تا ۲ میلیون تومان است. جدا از همه هزینه ها خیلی گران نیست البته به این نکته هم اشاره می کند که اکثر خانواده ها به دلیل شرایط شغلی مجبور به پذیرش این نرخ ها هستند.

لباس مدرسه و داستان هزار شب

جدای از ثبت نام کودکان در مدرسه، تهیه فرم های مدرسه که سال هاست اجباری شده و هزینه های گزافی را به خانواده ها تحمیل می کند، داستان های شنیدنی زیادی دارد. تهیه لباس فرم مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی از ۳۵۰ هزار تومان در مقطع ابتدایی شروع و تا ۵۵۰ هزار تومان در مقطع متوسطه ادامه دارد.

علیرضا مجتهدی پدر ۳ دختر است. یکی از دخترانش در دبستان درس می خواند و ۲۸۰ هزار تومان برای لباس فرم مدرسه به تیلور پرداخت. او همچنین حدود ۵۵۰ هزار تومان برای شهریه مدارس دیگر دخترانش در مقطع متوسطه اول و سوم پرداخت کرده است. جنس و کیفیت لباس هایی که هر ساله به بهانه تغییر رنگ و تغییر قسمت باید دوباره خریداری شود مورد قبول خانواده ها نیست.

۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان لوازم التحریر

ایده خانواده های رها شده از ثبت نام مدارس، آنچه امروز در بازار واقعا داغ است و گرمای این بازار به دلیل برپایی نمایشگاه ها، لوازم التحریر برای دانش آموزان افزایش یافته است. بسته ای با ارزان ترین اقلام برای خانواده ها بدون احتساب کیف حداقل ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد. البته این رقم و تعداد برای هر دانش آموز است و اگر خانواده ای بیش از یک دانش آموز داشته باشد با توجه به سطح تحصیلات متفاوت است. جمیله محمدی مادر ۲ دانش آموز در مقطع ابتدایی و متوسطه است.

می گویند برای دخترم که امسال وارد کلاس چهارم می شود، ۵۵۰ هزار تومان هزینه کرده ایم تا یک پک ساده در ابتدای سال تحصیلی تهیه کنیم. بسته ای که لوازم التحریر لوکس و غیر ایرانی ندارد، به غیر از خرید یک کیف ۸۰۰ هزار تومانی، برای این دانشجو حدود ۱ هزار و ۴۰۰ هزار تومان کیف و لوازم التحریر خریدم. البته هزینه پسر بزرگم که در مقطع متوسطه تحصیل می کند قابل مقایسه نیست. هزینه های بالای تحصیل کودکان در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاربردی بودن بیشتر دروس، هزینه تحصیل را برای خانواده ها افزایش داده است. برای شروع سال تحصیلی جدید، خانواده بدون توجه به لیست نیازهای آموزشی که بعد از رزومه تحصیلی ارائه می شود، ۸۰۰ هزار تومان برای خرید مداد طراحی و وسایل طراحی خاص هزینه کرده اند.

مادر فاطمه که پسرش در یک مدرسه نمونه دولتی در رشته عکاسی تحصیل می کند، می گوید برای امسال یک دوربین به قیمت ۴۵ میلیون روپیه به اضافه شهریه مدرسه ۳ میلیون تومان و سرویس مدرسه از ۸ میلیون تومان خریده است. تومان و همه این هزینه ها هزینه های جداگانه ای هستند که به محض شروع مدرسه باید برای هر درس خریداری شود.

دو، دو، چهار، مدرسه

بحث داغ هزینه های تحصیلی هر دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی موضوعی است که این روزها همه خانواده ها از مقاطع مختلف را درگیر خود کرده است. در واقع دغدغه ای است که با توجه به میزان درآمد خانوار به ازای هر عنصر برخورد می شود.

الناز حسینی کارشناس مسائل خانواده می گوید: متأسفانه اختلاف طبقاتی که امروزه با آن مواجه هستیم در حوزه تربیتی کودکان نیز مشهود است؛ چالشی که دانش آموزان به ویژه ساکنان پایین شهر و عمدتاً ساکنان پایین شهر را تحت تأثیر منفی قرار می دهد. مدارس دولتی را برای آموزش انتخاب کنید سه دهه اخیر ما این وضعیت را نداشتیم. همزیستی گروه های مختلف درآمدی و بی توجهی خانواده ها به تحصیل مجلل دانش آموزان باعث شد که اولین جشنواره مهر هر سال، جشنی شاد و آرام باشد. خانواده ها اما الان با این وضعیت مواجه نیستیم.

وی با اشاره به تعداد فرزندان در خانواده و شیوع تک فرزندی می گوید: عامل اصلی که تحصیل دانش آموزان را به سمت تحصیلات مجلل سوق می دهد همین تک فرزندی و قوانین و قوانینی است که خانواده ها وضع می کنند و باید مراقب باشند. تنها فرزند آنها

البته این کارشناس خانواده، وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه را نیز یکی دیگر از عواملی است که شیرینی سال تحصیلی جدید را کمتر احساس می کند، می گوید: اکثریت جامعه ما کارگر هستند؛ خانواده هایی که امروز حداکثر درآمدشان بین ۶ تا ۱۰ میلیون است. تومان حالا شما حساب کنید اگر در خانواده ای پدر یا سرپرست خانوار باشد باید هرکدام ۳ تا ۴ میلیون تومان هزینه کند، تحصیل دانش آموز در مدارس دولتی که قطعا بار سنگینی بر دوش دارد. خانواده.”

به گفته این کارشناس، تحصیل رایگان بر اساس قانون اساسی حق همه دانش آموزان کشور است و نباید شرایطی باشد که خانواده ای که از شرایط مالی مناسب محروم است فرزند خود را از تحصیل در مدرسه باز دارد. هیچ اثری جز افزایش تعداد کودکان کار در سرچشمه نخواهد داشت.