نگذارید سد اکباتان خشک شود تا آب تالوار به همدان برسد/ پروژه ای که در چند ماه به پایان رسید ۱۸ سال روی زمین ماند.


نگذارید سد اکباتان خشک شود تا آب تالوار به همدان برسد/ پروژه ای که در چند ماه به پایان رسید ۱۸ سال روی زمین ماند.

برعکس منبع مهم تامین آب چاه ها، قنات ها و منابع آب زیرزمینی است، به همین دلیل پیشنهاد می کنم اجازه ندهند آب سد کاملا خشک شود و برای تامین آب شرب از منابع آب زیرزمینی استفاده کنند. ، به طوری که آب از تلوار به حمدان می رسد.

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم همدانوضعیت فعلی آب در همدان با کاهش بارندگی آغاز شد، مخازن آب های سطحی مانند سد اکباتان در استان نیز کاهش یافت و وضعیت به جایی رسید که مسئولان مجبور به کاهش آب در ساعات خاصی از روز شدند. .

در این شرایط ضرورت تکمیل پروژه آبرسانی از تالوار که در مردادماه امسال به مدت دو ماه از سوی رئیس جمهور تعیین شده بود، بیش از پیش مشخص شد و از سوی دیگر، جمینی باهم از چند روز گذشته در حال انجام است. وزیر کشور گفت: فعالیت های شبانه روزی برای حل این مشکل انجام شود تا مشکل آب حمدان در کمترین زمان ممکن حل شود.

اگرچه گفته می شود این وضعیت و خشکسالی در ۴۵ سال اخیر همدان بی سابقه است، اما تاریخ امروز این شهر گویای چیز دیگری است، یعنی ۱۴ سال پیش در سال ۱۳۸۶ این وضعیت یک بار همدان را تحت تأثیر قرار داد. دوباره و حتی سد اکباتان تخریب شد. این امر منجر به خشکسالی کامل و در عین حال مشکل تامین و توزیع آب شد که در نهایت با استفاده از چاه های زیرزمینی این مشکل حل شد.

یکی از افرادی که در سال ۱۳۸۶ نقش اساسی در پیشگیری از کم آبی داشت، علی رحیمی فر، مدیرعامل وقت آب و فاضلاب استان همدان بود. با او گفت‌وگو کردیم تا وضعیت کنونی مشکل آب‌رسانی همدان و راه‌های مقابله با آن و نحوه پیشگیری و کنترل کم‌آبی در سال ۲۰۸۷ را توضیح دهد.

مشکل آب در همدان جدید نیست. ما باید از صبر مردم تشکر کنیم

تسنیم: آقای رحیمی فر با مرور خبر قبلی می گوید در دوره مدیریت شما وضعیت آب حمدان بار دیگر دچار بحران شد و تجربه ۱۴ سال پیش امروز نیز تکرار می شود. به من بگویید ماجرای قحطی سال ۱۳۶۶ در همدان چه بود؟

ابتدا باید از مردمی که این روزها صبوری کردند تشکر کنم که با همه مظلومیت در کنار مسئولان ایستاده اند تا از این مشکل عبور کنند. که در طول سال ها تشدید شده و در مواردی کنترل شده است، اما در سال ۱۳۶۶ و در زمان «بهروز مرادی» استاندار وقت، آبرسانی همدان مثل امروز دچار مشکل شده بود، آب برای تامین آب در شهر وجود نداشت. سد اکباتان باران از بین رفت. در فصل گرم سال بودیم و شبکه توانایی نداشت. برای تامین آب باید چاره ای برای مدیریت شرایط می یافتیم و به همین دلیل به برداشت آب از زمین روی آوردیم و با حفر چاه اوضاع را مدیریت کردیم.

تسنیم: مهم ترین مسائل توزیع آب شرب همدان در آن سال ها چه بود؟

در تامین آب شهری در سال ۱۳۶۶ مهمترین مشکل و چالش ما در بخش توزیع بود به طوری که در بسیاری از شهرها مانند پمنین، کهوند، کبودراهنگ و به ویژه تویسرکان مشکل آب وجود داشت اما با وجود این تنها شهری بود که داشتیم. مشکلات آب توزیع آب با تانکر در شهرستان تویسرکان بودیم و در جاهای دیگر با حفر چاه و استخدام چاه از ارگان های دولتی در گنج تپه، حصار امام، باغ مهو، بالادست باغ بهشت، مشکل کم آبی را حل کردیم. کشاورزان، اما خدا را شکر فعلا و شرایط، خوشبختانه استان این مشکل را ندارد و مشکل آب فقط در وسط استان است که امیدواریم با تدبیر – تلاش ساعتی هر چه زودتر این مشکل حل شود.

نگذارید سد اکباتان خشک شود تا آب از تلوار به همدان برسد

تسنیم: با توجه به آنچه اشاره کردید، آیا استفاده از منابع آب زیرزمینی مناسب است و در آینده منجر به بحران دیگری نخواهد شد؟

الان هم اگر چند ساعتی به شهر آب اضافه می شود به دلیل استفاده از این چاه ها نیست، بلکه به دلیل استفاده از آب های زیرزمینی است که می گویند فروچاله هایی به وجود می آید، واقعیتی که در آن وجود دارد. پایه چاه سنگ آهک است و در آن حفر ممنوع است. در غیر این صورت برخلاف آنچه گفته شد منبع مهم تامین آب چاه ها، قنات ها و منابع آب زیرزمینی است، به همین دلیل پیشنهاد می کنم این کار را نکنید. باید اجازه داد آب سد کاملا خشک شود و از منابع آب زیرزمینی برای تامین آب شرب استفاده شود تا آب تالوار به همدان برسد.

آبگیری صنعتی بر مشکل آب حمدان موثر نیست/ سهم آب صنایع همدان یک پنجم نرخ جهانی است

تسنیم: آیا صحت دارد که صنایع استحصال آب مانند نیروگاه شهید مفتح در مشکل فعلی تامین آب حمدان نقش دارند؟

اگرچه معتقدم برخی از عناصر مورد نیاز برای ساخت نیروگاه عملیاتی نیست، اما این نیروگاه یا صنایع مشابه در حمدان مشکل آب نیست، چرا که ۱۰ درصد آب دنیا باید صرف صنعت شود. در حالی که در حمدان حدود ۲ درصد است. بنابراین اینکه بگوییم این نیروگاه در مزارعی مانند کوبودرهنگ، فروچاله و مشکل آب ایجاد کرده است، درست نیست، اما از سوی دیگر مواردی مانند تغذیه مصنوعی وجود دارد. چاه بالای این نیروگاه مغفول مانده است که نیاز به بررسی و تعمیر دارد.

از سوی دیگر دشت کبودراهنگ دارای ۲۰۰۰ حلقه چاه است که درصد بالایی از آنها در اختیار کشاورزان است. این نیروگاه دارای ۲۲ حلقه چاه است و اخیراً بیشترین آب را از فاضلاب مصرف می کند. . سهم صنعت و آب آشامیدنی یا محدودیت آن نیست، بلکه سهم مصارف کشاورزی و احداث چاه های غیرمجاز است که حیات آبی را در همدان از بین برده و منابع آن را محدود کرده است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

آب زیرزمینی باید تا زمان موسمی استفاده شود

تسنیم: دلیل انتقال به چاه ها و منابع زیرزمینی در سال ۱۳۸۶ و همچنان اصرار بر همین روش چیست؟

ببینید تجربه نشان داده مهم ترین مسئله در توزیع آب شرب تامین آب است که به دلیل پایداری نسبی و کم بودن آب های سطحی که منابع ذخیره آن سدها یا سدها هستند، چاه ها می توانند پایداری بیشتری داشته باشند. شرایطی مانند عمق بیشتر و توزیع متنوع. به همین دلیل به نظر من و با توجه به تجربه ای که در سال ۲۰۰۷ در استفاده از این روش داشتم، به نظر می رسد استفاده از آب های زیرزمینی راحت تر از آب های سطحی باشد. در شرایط امروز تنها راه حل تامین آب تا فصل موسمی است.

تسنیم: به گفته شما چه مشکلی در توزیع آب همدان به وجود آمده و باعث قطعی گسترده برق در برخی نقاط در طول روز شده است؟

بدون صفحه نمایش اگر بخواهم صحبت کنم قطعا مشکل اصلی را در شبکه می بینم. به عبارت دیگر این توزیع در شبکه است که باعث ایجاد موانعی در مدیریت آب در همدان شده است. یعنی توزیع آب در چنین شیبی کار دشواری است زیرا توپوگرافی حمدان خاص است، فشار در یک نقطه از شهر افزایش می یابد و احتمال خرابی شبکه وجود دارد و در عین حال افت فشار در نقطه ای دیگر ممکن است به حدی باشد که وضعیتی باشد که باعث قطعی آب شود که همیشه منجر به اختلال در توزیع آب در شهر همدان می شود که متأسفانه در صورت بروز مشکلاتی از جمله کم آبی جدی تر می شود. اب

لایروبی سد حمدان در انتظار ورود بخش خصوصی / باروری خاک سد بالا

تسنیم: با توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد، به نظر شما تغییر فرهنگ مصرف تا چه اندازه می تواند به مدیریت مصرف آب در همدان کمک کند؟ بنابراین توزیع عادلانه تر و کمتر ثابت می شود؟

خب بر کسی پوشیده نیست که در قطع و وصل آب تلفات وجود دارد، این تلفات دامنگیر مردم شهر نیز می شود که می تواند منجر به خرابی شبکه و آلودگی آب نیز شود. بنابراین مهم ترین موضوعی که باید به طور جدی به آن پرداخته شود، مدیریت مصرف است، اما از آنجایی که در حال حاضر آب پایدار در همدان وجود ندارد، نمی توان از مردم خواست که در مصرف صرفه جویی کنند، زیرا پاسخ آنها واضح است. چه چیزی را باید ذخیره کنند؟ آب موجود نیست؟ وقتی آبرسانی بیش از ۱۰ ساعت در روز است از مردم می خواهیم چه صرفه جویی کنند؟ اما مدیریت مصرف همواره موضوعی مغفول بوده است، بنابراین باید علاوه بر تلاش برای رساندن آب همدان به شرایط پایدار، برنامه ای ویژه و اصولی برای مدیریت مصرف آن تهیه کنیم.

صرفه جویی در مصرف آب فقط مربوط به مردم نیست/جلوگیری از هدر رفت آب در شبکه های توزیع

تسنیم: به عنوان یک کارشناس آب و مسئول مدیریت آب شهرستان فکر می کنید پمپاژ آب از تلوار چقدر می تواند حمدان را برای تامین آب مورد نیاز شهر تثبیت کند؟

ببینید آب کالایی است که در تمام دنیا ارزش اقتصادی دارد، بنابراین تهیه آن قیمت دارد. آنچه در پروژه تلوار می گذرد این است که قرار است آب حمال به صورت فله ای تامین شود و از آنجایی که این پروژه از اهمیت ویژه ای برخوردار است، پس از رسیدن آب به حمدان کار شروع می شود، یعنی شبکه توزیع و نگهداری آب نیاز به بیشتر مراقب باشید زیرا هدر رفتن آب وجود دارد که به آب غیر درآمدی معروف است و باید با دقت و برنامه ریزی مدیریت شود. برای اتخاذ حداقل جذب این آب بدون درآمد، باید یک سیستم توزیع آب وجود داشته باشد، مثلاً سیستمی برای جداسازی سیستم آبیاری فضای سبز شهری از سیستم توزیع آب شرب در نظر گرفته شود، هرچند اقداماتی در این زمینه انجام شده است. و باید به طور کامل تری اجرا شوند.

خالی

باید در مورد کم کاری وزارت نیرو در پروژه تلوار تحقیق شود/ پروژه ای که در عرض چند ماه تکمیل شد ۱۸ سال روی زمین مانده بود.

امیدوارم وضعیت آب حمدان هر چه زودتر به ثبات برسد و مشکلات زیاد است، اما نباید فراموش کرد که امروز بسیاری از مردم برای حل مشکل آب حمدان تلاش می کنند و حتی شبانه روز نمی توانند خانواده خود را ببینند. وضعیت آب در استان باید نرمال باشد، عملکرد گذشته وزارتخانه و وزیر نیرو به عنوان پروژه ای که ۱۸ سال طول کشید و بی نتیجه ماند، تا بفهمیم چرا اینها سوال است، چگونه پروژه فعلی جربتی می تواند سال ها پیشرفت کند. فقط در چند ماه.خیلی زیاد.سالها نادیده گرفته شد.در نهایت از همه مسئولین تشکر می کنم. که این روزها در صدد رفع مشکل آب و به ویژه بیماران همدانی هستند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

میانگین امتیاز ۵ از ۵

از کل ۱ رای