نکات والدین – مقابله با مشکلات رفتاری در میان کودکان

مشکلات رفتاری یکی از رایج ترین مشکلات والدین با فرزندانشان است. مسائل رفتاری به دلیل اختلالات روانی می تواند در عادات آنها ظاهر شود و بر روابط اجتماعی تأثیر بگذارد. مادران و پدران باید دلیل مشکلات رفتاری فرزندان خود را برای کمک و تشویق آنها درک کنند.

در اینجا برخی از مشکلات رفتاری معمولی وجود دارد که مادران و پدران باید با آنها دست و پنجه نرم کنند:

اختلالات روانی

اختلالات روانی می تواند منجر به اضطراب، افسردگی، پرخاشگری شود و بر عملکرد ذهنی کودک تأثیر بگذارد. این ممکن است نتیجه یک تجربه دردناک مانند سوء استفاده یا آسیب باشد. به راحتی می تواند به لطف تغییرات ناگهانی خانواده یا مشکلاتی مانند جدایی، بیماری یا مرگ باشد.

کودکان ممکن است واکنش خود را بلافاصله به موقعیت‌های دردناک نشان ندهند، به‌ویژه زمانی که شامل جدایی یا جدایی، مرگ یا اضافه شدن به خانواده است. هنگامی که تغییراتی مانند این اتفاق می افتد، مهم است که آنها را تشویق کنید تا احساسات خود را به اشتراک بگذارند. تغییرات باید قبل از مناسبت برای آنها توضیح داده شود.

کودکان در سطوح سنی مختلف به وقایع ناراحت کننده پاسخ متفاوتی می دهند. در کودکان کوچکتر، می تواند در عادات خواب و خوردن آنها ظاهر شود. نوجوانان و بلوغ اغلب تغییراتی را در روابط اجتماعی خود با خانواده، دوستان و عملکرد مدرسه نشان می دهند.

عادات

عاداتی مانند مکیدن شست، جویدن ناخن، کشیدن مو، ضربه زدن یا گاز گرفتن خود می تواند پاسخی به شرایطی باشد که بچه ها ممکن است تحت فشار و تنش قرار گیرند. برای مقابله با اینها، مادران و پدران باید رشد مثبت جوانان را تقویت کنند. در این میان، عاداتی مانند مکیدن شست خوشبختانه بیشتر نادیده گرفته می شوند.

مشکلات خواب

به نظر می رسد هر کودکی با مشکلات خواب/شب مانند کابوس، شب ادراری یا خیس کردن رختخواب مواجه شده است. به عنوان مثال، حدود ۲۰ درصد از پنج ساله ها تخت خود را ادرار می کنند. تا زمانی که آنها به کشور ۱۰ ساله رسیدند، این درصد فقط ۵٪ است. حدود ۲ تا ۳ درصد از کودکانی که شب ادراری دارند، به دلیل شرایط و مشکلات پزشکی، تخت خود را ادرار می کنند.

خیس کردن رختخواب ممکن است اثر بیماری ها، مثانه کوچک، آلرژی غذایی، عدم تعادل هورمونی، آپنه خواب، یبوست، تغییرات اجتماعی و فشار باشد. کابوس یکی دیگر از مسائل شبانه است. چت کردن با کودکانی که مشکلات خواب را تحمل می کنند ضروری است.

برای افرادی که شب‌خواب می‌کنند، مطمئن شوید که احساس می‌کنند خیس کردن در رختخواب معمولی است. هرگز آنها را به خاطر خیس کردن پتوها تحقیر یا تنبیه بدنی نکنید. روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که مادران و پدران از استفاده از آن‌ها برای کمک به رفع خیس شدن بستر مانند زنگ هشدار، استفاده از دارو، برنامه‌ریزی‌ها و البته تشویق استفاده می‌کنند.

ترس های شبانه، کابوس های شبانه، راه رفتن در خواب و صحبت در خواب از دیگر مشکلات خواب هستند. می‌توانید با داشتن یک برنامه آرام‌بخش قبل از خواب شروع کنید تا کودکان را تثبیت کنید، ترس‌های آن‌ها را مطمئن و برطرف کنید. اگر مشکلات خواب ادامه یابد و کودک به دنبال آن باشد، اختلالات خواب و پزشکانی وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند.

مشکلات خوردن

بچه‌ها ممکن است حساس باشند و ممکن است مقدار مناسبی از مواد مغذی مورد نیاز خود را مصرف نکنند. مشکلات خوردن ممکن است امتناع از غذا خوردن، بازی کردن و نخوردن غذا در زمان شام و خوردن مواد غیر خوراکی باشد.

اگر بچه‌ها می‌خواهند توجهشان را جلب کنند، ممکن است از خوردن چیزی امتناع کنند یا در هنگام خوردن غذا دست و پا بزنند، زیرا مادران و باباها بیش از حد تحت فشار هستند، زمان غذا خوردن خوشایند نیست یا ممکن است هنوز سیر باشند. برنامه ریزی وعده های غذایی آنها بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر آنها دوست دارند میان وعده ای نزدیک به زمان ناهار بخورند، می توانید نسبت کمی از میان وعده ها را برای آنها تهیه کنید که همچنان آنها را به خوردن در زمان ناهار علاقه مند می کند. اطمینان حاصل کنید که هیچ اسباب بازی، تلویزیون، و مزاحمت های دیگر در زمان صرف شام وجود ندارد.

اگر کودکان شرایط و احساسات پیچیده را درمان کنند، ممکن است دچار اختلالات خوردن شوند. صحبت کنید و به آنها پاسخ دهید. در هر صورت، آنها هنوز بچه هستند، هنوز با چیزها و احساسات خود گیج شده اند.

یکی دیگر از مشکلات غذایی زمانی است که جوانان مواد غیر خوراکی می خورند. این اختلال به پیکا معروف است. این شکایت ممکن است نتیجه کمبودهای تغذیه ای باشد که گرسنگی خاص، مشکلات روانی، بی توجهی والدین یا محرومیت از غذا را هدف قرار می دهد.

برای بچه ها معمول است که مسائل رفتاری را نشان دهند، زیرا آنها به طور مداوم در حال یادگیری و سازگاری با دنیای خود هستند. تغییرات، ساده یا شدید، ممکن است تأثیر زیادی روی آنها بگذارد که گاهی اوقات والدین از آن غافل می شوند. صحبت کردن، تشویق، اطمینان خاطر و کمک حرفه ای (در صورت نیاز) می تواند به والدین کمک کند تا با این شکایات برخورد کنند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر