نقش فرش افغانستان در ایران – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، هیچ رد پای قالی افغانی در ایران وجود ندارد.

به نقل از روزنامه جام جم، وی با این مقدمه نوشت: اکثر افرادی که این فرش ها را می فروشند، هرگز به ایرانی نبودن و کیفیت کافی فرش ها اشاره نمی کنند؛ زیرا سود بالا جذاب است. اگر آن قسمت از فرش را رها کنیم. بازاری که فروشنده معمولی هستند مانند برخی از فروشندگان قالین مناصب قانونی مانند بازرس و رئیس اتحادیه و غیره دارند. به دلیل کیفیت متریال و سفارش مشتری این کار را انجام می دهند، برخی می گویند فرش قاچاق می آورند.

یکی از مسئولان تجارت و فروش فرش درباره این تخلف و قانون شکنی می گوید: فرش هایی که در فروشگاه هایمان داریم از ترکمن های افغانستان یا ازبک های افغانستان است، ما این فرش ها را برای نوع خود می آوریم.

وی به عنوان یک مقام مسئول در پاسخ به این سوال که چرا قاچاق قالین را تشویق می کنید، پاسخ داد: «ما قالین افغانی را مانند دیگران می فروشیم، اگر قاچاق را متوقف کنند و دیگر قالینی از افغانستان نیاید، قالی افغانستان را هم نمی فروشیم.

رایگان به عنوان سودجو

البته در این میان باید به کم کاری و شاید بی اطلاعی برخی دستگاه های متولی مانند نهادهای کیفری و ستاد پیشگیری از قاچاق کالا و ارز که فرصت را به عده ای سودجو داده اند، توجه کرد. قاچاق و فروش قالین بی کیفیت افغانستان برای تولید ملی که دغدغه اصلی رهبر است. این یک انقلاب است، یک اعتصاب.

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود و در حمایت از تولید داخلی فرمودند: «مسئله اصلی در اقتصاد، تولید ملی است که به اختصار به آن پرداخته ایم و من در سه چهار سال گذشته بحث تولید را تکرار کرده ام. سالها در اعلامیه سال و البته دولتها و مقامات با توجه به شرایط بین المللی بنا به تلاش خود بهترین کارها را در حد توان خود انجام دادند و تا جایی که توانستند تلاش کردند اما به نظر من مشکل اصلی امروز ما، مشکل اصلی مسئولان اجرایی کشور و اداره کشور به نوعی درگیر این مشکلات هستند.

روزهای بد فرش ترکمن

فرش ترکمن در آستانه فراموشی و نابودی است. زیرا قاچاق قالین بافته شده افغانستان، تولید را به شدت مختل کرده است. تولیدکنندگان فرش دستباف ترکمن که اجدادشان در قرون گذشته در استان های خراسان شمالی و گلستان دستباف های یموت، تکه، دیرنگول، بازبندی، آیین گل و مریگل می بافتند، در شرایطی قرار دارند که دیگر حاضر به تولید نیستند. یا وارد کننده قالین های قاچاق از افغانستان هستند عرصه را بر آنها تنگ کرده اند.

یکی از تولیدکنندگان فرش ترکمن که در این گزارش نخواست نامش فاش شود، درباره این موضوع می گوید: ما از هر چه در چنته داشتیم استفاده کردیم تا صدایمان را به گوش بالاترین مقامات دولتی برسانیم، زمانی که آقای رئیسی به استان ما سفر کرد. ، مشکلات خود را به او گفتیم و نامه ای دریافت کرد. پس از مدتی سازمان حراست استان با آگاهی از پرونده فرش قاچاقچیان وارد عمل شد، اما کاری از پیش نبرد!

وی می افزاید: مافیای قاچاق قالین در افغانستان بسیار تاثیرگذار است و تلاش تولیدکنندگان خرد برای بقا بیهوده به نظر می رسد.

قالی های ایرانی وضعیت خوبی ندارند و قاچاق فرش افغانستان و تداوم هجوم این فرش ها به بازار داخلی باعث کاهش تولید فرش در مناطق مختلف ایران شده است.