نشست خبری ششمین جشنواره ملی و نمایشگاه گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی؛ سیف سهندی: ۲۴۰ مجموعه در نمایشگاه امسال حضور دارند/ خام فروشی را کاهش می دهیم


رئیس ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و داروهای سنتی افزود: این شرکت ها در زمینه داروهای گیاهی و فرآورده های دارویی سنتی، اسانس ها و عرقیات گیاهی، کشاورزی، غذا، دمنوش های گیاهی و آشامیدنی فعال هستند. ماشین آلات و تجهیزات و لوازم آرایشی وجود دارد.

وی افزود: ۲۱ استان نیز توانمندی های پژوهشی، پارک های علم و فناوری و مراکز نوآوری، شرایط محیطی و پوشش گیاهان دارویی و طب سنتی را به نمایش خواهند گذاشت و همچنین ۷۰ تا ۸۰ نفر از نمایندگان بازرگانی، تجار و شرکت های خارجی حضور خواهند داشت. حضور در این نمایشگاه..

به گفته سیف سهندی، بازدیدکنندگان خارجی از کشورهای اروپایی مانند روسیه، صربستان و کشورهای همسایه مانند عراق، پاکستان، افغانستان، تاجیکستان و کشورهای دیگر مانند ونزوئلا، عمان، هند، گامبیا و غیره هستند. در این نمایشگاه ۶ کارگاه آموزشی صادرات و بازار بین المللی برگزار می شود. از دیگر بخش های بین المللی نمایشگاه، ۱۵ جلسه اعلام ظرفیت و اعلام نیاز توسط شرکت های ایرانی و خارجی برگزار شده است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی افزود: ۵ صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر و پژوهش و فناوری و ۱۰ شتاب دهنده ویژه نیز در این نمایشگاه حضور دارند. از دیگر بخش های این نمایشگاه استقرار میزهای خدمات دولتی در ۱۱ اداره است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی، معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی خدمات مرتبط ارائه می کنند. . گیاهان دارویی و حمایت ویژه از آنها.

وی از ۹ پنل ویژه به عنوان بخشی دیگر از نمایشگاه یاد کرد و گفت: در این پنل ها چالش های زنجیره ارزش به صورت مشخص بررسی شده و راهکارهای فناورانه برای پاسخ به این مشکلات ارائه می شود. در حوزه فرهنگ نیز بخش هایی مانند دانشکده طب سنتی، داروسازی و فرآورده های طبیعی، جشنواره دانشجویی و گروه کودک وجود دارد.

خالی

از بازدیدکنندگان نمایشگاه با گیاهان دارویی پذیرایی می شود

رئیس ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی با اشاره به بازدید رایگان طب سنتی در این نمایشگاه گفت: بازدیدکنندگان از این نمایشگاه توسط کارشناسان مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و درمان و آموزش پزشکی مورد بازدید قرار می گیرند. آموزش پزشکی به صورت رایگان و امکان خرید داروهای گیاهی خواهد بود ظرف ۴۸ ساعت آنلاین دریافت کنید. این کار به ارتباط عمیق جامعه با صنعت گیاهان دارویی و طب سنتی کمک می کند.

دانش آموزان هم می آیند

وی افزود: بخش دیگری که در این نمایشگاه در نظر گرفته شده بخش دانش آموزی است که در مقطع متوسطه اول و دوم برگزار می شود. در این نمایشگاه از دانش آموزان طرح ها و ایده های بدیع می گیریم و پس از داوری به بهترین طرح ها جوایزی اهدا می شود.

کودکان با صنعت گیاهان دارویی آشنا می شوند

سیف سهندی گفت: دانش آموزان مقطع ابتدایی نیز مخاطبان ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده های طبیعی و طب سنتی هستند که با طراحی بازی های کودکانه در کنار خانواده به این صنعت علاقه مند شده و هنرمندان آینده خواهند شد. اکوسیستم فناوری و نوآوری این منطقه تغییر خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰۰ شرکت دانش بنیان، خلاق و فناور در حوزه گیاهان دارویی فعالیت می کنند، گفت: ۲۵ درصد از این شرکت ها دانش بنیان و در بخش های مختلف و در زمینه تولید فرآورده های دارویی و فرآورده های دارویی فعال هستند. گیاه

خالیدبیر ستاد توسعه علم و فناوری گیاهان دارویی و داروهای سنتی خام فروشی را یکی از مشکلات عمده این صنعت دانست و گفت: متاسفانه ۷۰ درصد فرآورده های گیاهی دارویی به صورت خام در بازارهای داخلی و بین المللی به فروش می رسد که این امر نیازمند که در حال توسعه پالایشگاه های دارویی هستیم تا بتوانیم محصولات خام را فرآوری کنیم و به محصولات مختلف تبدیل کنیم.

سیف سهندی با اشاره به میزان صادرات گیاهان دارویی طی سال گذشته گفت: صادرات این محصولات در سال گذشته ۷۰۰ میلیون دلار بوده و در حال حاضر ۲۴۰ هزار هکتار گیاهان دارویی زیر کشت می رود.

خالی

وی همچنین گفت: ۸ هزار گونه گیاهی در کشور شناسایی شده است که از این تعداد ۲۵۰۰ گونه خاصیت دارویی دارند و هزار و ۸۰۰ گونه آن بومی کشور محسوب می شود. بخشی از این مقدار از کشاورزی و بخشی از برداشت از مراتع به دست می آید.

خالی

ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی و فرآورده های طبیعی و داروهای سنتی ۱۰ تا ۱۳ آبان ماه ۱۴۰۱ با حضور بیش از ۱۰۰ مهمان بین المللی و شرکت ۵۰۰ شرکت دانش بنیان و خلاق در زمینه دارو و فرآورده های طبیعی و سایر صنایع. . معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همزمان با ستاد توسعه علم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی سراسر کشور در مصلی تهران برگزار می شود.

خبر: کروش جم

خالی