مقامات ارمنستان و باکو اولین نشست پس از درگیری های مرزی اخیر را برگزار کردند


به گزارش خبرگزاری فارس، در پی دور جدید درگیری میان کشورهای همسایه ارمنستان و جمهوری آذربایجان، رسانه ها از برنامه ریزی دیدار وزرای خارجه دو کشور در نیویورک خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت امور خارجه ارمنستان اعلام کرد که به ابتکار آمریکا نشستی سه جانبه بین آرات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان، جیحون بایراموف وزیر امور خارجه آذربایجان و وزیر امور خارجه آمریکا برگزار می شود. آنتونی بلینکن در نیویورک برگزار خواهد شد.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سفر جنجالی خود به ایروان روز یکشنبه، باکو را مسئول حملات به ارمنستان دانست. پس از این سفر، وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه ای اعلام کرد: اتهامات ناعادلانه و بی اساس پلوسی علیه باکو غیرقابل قبول است، پلوسی به عنوان یک سیاستمدار طرفدار ارمنستان شناخته می شود.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان سخنان پلوسی را تهمت به ارمنستان دانست و اعلام کرد: این ضربه جدی به تلاش ها برای عادی سازی روابط ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در بیانیه ای افزود: اظهارات پلوسی تلاشی برای کسب آرای آمریکایی های ارمنی تبار در آستانه انتخابات میان دوره ای آمریکا بود.

سخنگوی کرملین در واکنش به سفر روز دوشنبه نانسی پلوسی به ارمنستان گفت که روسیه از اقداماتی برای عادی سازی اوضاع بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان استقبال می کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: هر چیزی که به عادی سازی روابط و تثبیت وضعیت در مرز کمک کند، نه در کلام، بلکه در عمل، نه با صدای بلند و توهین آمیز، بلکه در واقعیت، قابل استقبال است.

پسکوف افزود: باید دید آیا واقعاً اقدامات و اظهارات به این عادی سازی کمک می کند؟ با گذشت زمان خواهیم دید و زمان همه چیز را خواهد گفت.» (برای اطلاعات بیشتر)

بر اساس این گزارش دور جدید درگیری بین ایروان و باکو به مدت دو روز ادامه داشت. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرد که نیروهای این کشور طی روزهای ۱۲ تا ۱۴ سپتامبر (۲۱ و ۲۳ شهریور) در درگیری با ارمنستان ۷۹ نفر را کشته و ۲۸۲ نفر را زخمی کردند.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان نیز گفت که دست کم ۱۳۵ سرباز ارمنی در درگیری های مرزی با جمهوری آذربایجان کشته شدند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید