مشکلات مو – راه حل های هومیوپاتی

ریزش مو، شکستگی و کیفیت نامناسب (وز، خشک) امروزه به یکی از دغدغه‌های اصلی هر دوم یا سوم بزرگسال یا حتی نوجوان تبدیل شده است.

از قضا استرس یکی از دلایل اصلی مشکلات مو و ریزش مو حتی دلیل اصلی نگرانی است.

در اینجا برخی از لغت‌های پزشکی وجود دارد که فرد معمولاً در حین مبارزه با مشکل مو از پزشک می‌شنود یا هنگام جستجو در گوگل با آنها مواجه می‌شود.

آلوپسی به معنای ریزش مو از مکان هایی است که معمولاً باید در آنجا باشد – پوست سر، بدن.

ریزش منتشر موی سر، که معمولاً در خانم ها دیده می شود – به عنوان ریزش مو / طاسی الگوی زنانه شناخته می شود.

طاسی الگوی مردانه / آلوپسی آندروژنیک ریزش مو هستند که عمدتاً شقیقه ها را تحت تأثیر قرار می دهند و به دنبال آن راس قرار می گیرند. این شایع ترین شکل ریزش مو است که در ۳۰ تا ۴۰ درصد مردان جوان شایع است.

آلوپسی کششی – ناشی از کشیدن یا کشیدن بی رویه موها – دم اسبی سفت یا لوازم جانبی مو.

ALOPECIA TOTALIS – طاسی به طور کامل.

ALOPECIA UNIVERSALIS – ریزش موهای سر و بدن.

آلوپسی آرتا – ریزش مو به صورت تکه‌ای.

TELOGEN EFFLUVIUM یک اختلال پوست سر است که با نازک شدن یا ریزش مو مشخص می شود که ممکن است در طولانی مدت منجر به طاسی شود.

آلوپسی سیکاتریکال نوعی آلوپسی است که در آن فولیکول های مو تخریب می شود که منجر به ریزش دائمی مو می شود. ممکن است سوزش، خارش، درد و قرمزی پوست سر همراه با ریزش مو وجود داشته باشد.

ریزش مو، شکستگی و کیفیت پایین مو را می توان به دلایل مختلفی نسبت داد

 1. شرایط فیزیولوژیکی مانند بارداری، دوران پس از زایمان، یائسگی، شیردهی
 2. عفونت یا شرایط التهابی پوست سر – شوره سر، درماتیت سبوره، پسوریازیس
 3. کمبودهای تغذیه ای- آهن، ویتامین D، C، A، E، B کمپلکس، به ویژه B6، روی، منیزیم، سلنیوم.
 4. بیماری – تیفوئید، سرطان، بیماری های کبدی
 5. اختلالات غدد درون ریز / هورمونی – اختلالات غده تیروئید، اختلالات کلیوی، اختلالات هیپوفیز، سندرم تخمدان پلی کیستیک
 6. داروها – داروهای ضد فشار خون، کورتیکواستروئیدها، داروهای ضد بارداری خوراکی، داروهای ضد افسردگی و غیره
 7. استرس روانی
 8. استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی / محصولات مو، لوازم جانبی مو و مدل های مو که ممکن است باعث اصطکاک یا خشکی مو شود.
 9. استعداد ژنتیکی
 10. عوامل محیطی- سطوح آلودگی، سموم موجود در آب و هوا
 11. سالخورده

مدیریت ریزش مو

 • اصلاح شرایط زمینه‌ای مانند عفونت پوست سر، تنیا کاپیتیس، بیماری هورمونی و غیره، بهبودی از بیماری زمینه‌ای عمدتاً به دست آوردن مجدد مو را تضمین می‌کند. گاهی اوقات یک بیماری سیستمیک ممکن است منجر به ریزش موی شدید شود که ممکن است با داروهای هومیوپاتی اصلاح شود.
 • تغذیه برای مو – پروتئین ها، مواد معدنی، اسیدهای چرب ضروری. مو نیز مانند اکثر بافت های بدن از پروتئین تشکیل شده است و برای سنتز و ترمیم تعدادی از ریز مغذی ها مورد نیاز است.
 • پرهیز از عوامل مضر – داروهای خاص، الکل، نیکوتین (دخانیات، سیگار).
 • از استفاده بیش از حد از رنگ ها، لوازم آرایشی، محصولات حالت دهنده مو که ممکن است به ریشه مو آسیب برسانند، خودداری کنید. استفاده از مواد شیمیایی روی پوست سر و موها باید حداقل باشد تا پوست سر تمیز شود و منافذ بتوانند تنفس کنند.
 • ماساژ مو برای بهبود گردش خون یک روش آزمایش شده برای تقویت موهای خشک است.
 • شامپوهای ملایم برای تمیز نگه داشتن پوست سر
 • دارو درمانی – درمانی که متناسب با نیازها و تمایلات بیمار باشد، می تواند داروهای معمولی، هومیوپاتی، آیورودا و طب طبیعی باشد که سطح استرس را به حداقل برساند، بدن سالم را تضمین می کند.
 • ایجاد ایمنی قوی برای دور نگه داشتن عفونت ها.

هومیوپاتی برای ریزش مو

هومیوپاتی به درمان علل زمینه‌ای مانند عدم تعادل هورمونی، کمبودها، عفونت‌های پوست سر و حتی ریزش موی ارثی کمک می‌کند تا ریزش مو را متوقف یا کند کند و رشد جدید را در مردان و زنان افزایش دهد.

با داروهای هومیوپاتی مناسب، توصیه های تغذیه ای و مراقبت از مو، رشد، کیفیت و تراکم مو بهبود چشمگیری را نشان می دهد.

#LYCOPODIUM CLAVATUM

این یکی از رایج ترین درمان های مشخص شده در طاسی با الگوی مردانه است. ریزش مو در زنان پس از زایمان ریزش مو از ریش، ابرو و سایر قسمت ها نیز نشانه ای برای Lycopodium است. ریزش موی مرتبط با بیماری کبد با این درمان به خوبی درمان می شود

#سپیا

سپیا در ریزش مو همراه با اختلالات فیزیولوژیکی و هورمونی – بارداری، شیردهی، پس از زایمان، بی نظمی های قاعدگی نشان داده می شود. در چنین بیمارانی اغلب ممکن است رنگدانه یا کلواسمای صورت مشاهده شود.

#سیلیس

یکی دیگر از داروهای موثر برای طاسی در مردان است. آلوپسی در زنان، همراه با اختلالات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک. عفونت های پوست سر مانند کورک، تانیا کاپیتیس، درماتیت سبوریک نیز نشانه ای برای سیلیس هستند.

# CALCAREA GROUP-

کربوهیدرات کلک و آرد کلک اغلب برای مشکلات موی مرتبط با اختلالات هورمونی در مردان و زنان تجویز می شود که هر دو با انواع مواد تشکیل دهنده مربوطه تایید می کنند.

#گرافیت

این در آلوپسی آرتا، طاسی با الگوی مردانه و زنانه مشخص می شود. همچنین در عفونت های پوست سر مانند درماتیت، پسوریازیس و غیره نشان داده شده است.

# NAT RUM MUR

آلوپسی مرتبط با زایمان، شیردهی و بیماری مزمن به بهترین وجه به Natrum Mur پاسخ می دهد. که ناشی از یک رویداد عاطفی – غم و اندوه، از دست دادن یک عزیز یا ضربه روحی که منجر به افسردگی می شود، نشانه بسیار بارز این درمان است.

#اسید فسفریک

این دارو در نشانه های آن شبیه به Natrum Mur است. معمولاً در آلوپسی یونیورسالیس یا توتالیس نشان داده می شود.

#فسفر

ریزش مو به تعداد انگشتان دست، ریزش موی تکه تکه در مردان و زنان از نوع فسفر کنش. خشکی، شکنندگی و ریزش مو در سایر قسمت های بدن نیز نشانه ای از فسفر است.

#پسورینوم

این یک بینی است. در موهای خشک، شکننده، شکافنده، مرتبط با بیماری های پوست سر مانند پسوریازیس، درماتیت، عفونت های تنیا نشان داده شده است.

#اسید فلوریک

این در موهای خشک و شکننده که ممکن است حداقل در لمس بشکنند نشان داده می شود. آلوپسی یا طاسی در مردان جوان به خوبی به این درمان پاسخ می دهد.

# APIS MELLIFICA

اغلب ریزش مو در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مفید است. یک بیمار از نوع Apis Constitutional Type فوراً به این دارو پاسخ می دهد، خواه برای مشکلات مو، آلرژی یا هر شکایت دیگری تجویز شود.

#گوگرد

این دارو در تعدادی از بیماری های همراه با اختلالات مو نشان داده شده است. عفونت‌های پوست سر و پوست، بیماری‌های التهابی مانند پسوریازیس، درماتیت و تنیا کاپیتیس با سولفور به خوبی درمان و درمان می‌شوند.

سایر داروهایی که اغلب برای درمان ریزش مو مفید هستند عبارتند از: سلنیوم، استافیساگریا، کربوهیدرات باریتا، توجا، مدورینوم، ایگناتیا، کالی کربوهیدرات، توبرکولینوم یا هر داروی هومیوپاتی که با مجموع علائم و نوع ساختاری بیمار مناسب باشد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر