مردم بامیان افغانستان در اعتراض به حمله کابل شعار مرگ بر آمریکا سر دادند.


به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، بسیاری از باشندگان بامیان روز یکشنبه (۲۵ اسد) در اعتراض به حملات هوایی آمریکا به کابل در مرکز این ولایت تجمع اعتراضی برگزار کردند.

آنها با شعار “مرگ بر آمریکا متجاوز، ما می خواهیم صلح و توافق دوحه بین طرفین را تکمیل کنیم” راهپیمایی کردند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی اعلام کردند که آمریکا با انجام این حمله حریم هوایی افغانستان به ویژه معاهده دوحه را نقض کرده است.

این راهپیمایی با انتشار یک قطعنامه ۶ ماده ای به پایان رسید که در بخشی از آن آمده است: ما مردم ولایت بامیان از جامعه جهانی می خواهیم که با حکومت افغانستان گفتگوی سازنده و متقابل داشته باشد.

به گزارش فارس، این راهپیمایی اعتراضی در بحبوحه اعتراضات ضد آمریکایی روز جمعه در بخش هایی از افغانستان از جمله کابل، باغیس، خوست و چند شهر دیگر برگزار شد.

معترضان در این راهپیمایی پلاکاردهایی با مضمون «جو باید دست از دروغگویی بردارد»، «در امور داخلی افغانستان مداخله نکن»، «آمریکا دروغگو و مایه ننگ است» حمل می کردند.

در پایان راهپیمایی، معترضان بار دیگر خواستار عدم مداخله آمریکا در افغانستان شدند.

یکشنبه گذشته منابع خبری از حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به یک خانه مسکونی در کابل خبر دادند.

در پی این حمله، سخنگوی طالبان دوشنبه شب (۱۰ اوت) تایید کرد که حمله هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در ساعات اولیه یکشنبه هفته جاری یک خانه مسکونی را هدف قرار داده است.

مجاهد افزود که این حمله به هر انگیزه و بهانه ای از سوی طالبان انجام شده و این گروه آن را خلاف اصول بین المللی و نقض توافقنامه دوحه می داند.

ساعتی بعد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کرد و درباره حمله پهپادی این کشور توضیح داد و گفت: ما ایمن الظواهری، رهبر گروه تروریستی القاعده در افغانستان را کشتیم، الظواهری کشته بود. بسیاری از آمریکایی ها در حملات مختلف.

همزمان با این خبر، طالبان روز پنجشنبه (۱۳ اوت) در بیانیه ای به ایالات متحده هشدار داد که در صورت تکرار چنین حوادثی، واشنگتن مسئول عواقب آن خواهد بود.

طالبان بار دیگر تاکید کرد که هیچ کشوری به شمول ایالات متحده آمریکا از خاک افغانستان تهدیدی ندارد و این گروه خواهان اجرای توافق دوحه و توقف نقض توافق است.

در همین حال، رویترز به نقل از یک مقام طالبان گزارش داد که رهبران ارشد این گروه در حال تحقیق درباره “ادعاهای” آمریکا مبنی بر کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در کابل هستند.

سهیل شاهین، رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه، به خبرنگاران گفت که طالبان در حال بررسی “ادعای” ایالات متحده مبنی بر کشته شدن ایمن الظواهری در کابل است که نشان می دهد رهبری این گروه از حضور وی بی اطلاع بوده است. .

انتهای پیام/ ر
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید