مدل سازی استقلال از انیمیشن فوتبالیست ها/ روایت جالب آزورلو از عملیات خیبر تا شهدای استقلال


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، ظهر امروز از تفاهم نامه باشگاه استقلال و شرکت تهران هدایت برای ایجاد محتوا و ایجاد اشتغال در بین جامعه هواداران این باشگاه رونمایی شد. طرح کارآفرینی فرهنگی تهران هدایا از سال گذشته به تمامی ادارات کار کشور معرفی شد و دستورالعمل های لازم در خصوص استقرار کارجویان ارائه شد. کمیته امداد، رفاه و دانشگاه از این پروژه استقبال کردند. یکی از ویژگی های این طرح اشتغال زایی حفظ کرامت و شخصیت مردم است. اعلام مدیرعامل این شرکت باعث سهولت در کار و آزادسازی وقت افراد می شود. درآمد حاصل از این کار نسبت به زمان صرف شده توسط آنها مناسب و ایمنی آن در حد استانداردهای وزارت کار می باشد. این قرارداد حدود دو ماه پیش امضا شد و برای مدت چهار سال است. البته ادامه همکاری منوط به رضایت باشگاه خواهد بود.

طبق قرارداد، انیمیشن با استفاده از عکس های طرفداران برای خلق شخصیت ها ساخته خواهد شد. به گفته مدیران پروژه، این پروژه با هدف ساخت کاریکاتور از بازیکنان فوتبال آغاز شده است.

* قبل از انقلاب کارتون می دیدم!

مصطفی آزورلو مدیرعامل باشگاه استقلال در ابتدای نشست خبری امروز با حضور یوسف انی زاده مدیرعامل شرکت تهران هدایت گفت: فرهنگ سازی موضوع بزرگ و مهمی است. من خودم متعلق به نسلی هستم که قبل از انقلاب و در نوجوانی کارتون می دیدم. الان هم اگر فرصتی پیدا کنم نگاه می کنم مخصوصا کارهای ایرج طهماسب که کار اخیرش هم خیلی خوب است و نکات خاصی دارد.

وی ادامه داد: حدود ۱۰ سال پیش در یک بعدازظهر جمعه کارتون پخش شد که پسر بچه چند ماهه ای چهار دست و پا راه می رفت، به انبار پدربزرگش می رفت و دنبال چیزی می گشت که با چشمانش بردارد و دوربین با چشمانش حرکت می کرد. فکر میکنی چی دید؟ ۱۰ سکه به هر که حدس بزند می دهم.

آزورلو بدون اطلاع کسانی که در جلسه حضور داشتند گفت که پسر شمع اسرائیلی را دید. زنگ زدم به صداوسیما گفتم دیدی چی نشون دادند؟ دوستم که مدیر شبکه بود گفت چک می کنم. من کاری ندارم که چرا آن دستگاه را نشان دادند، گم کردند و باز هم اشتباه کردند. در آن لحظه کارگردان و هنرمند کاریکاتور پیام خود را نشان دادند. به هر حال قضیه من فرق می کند.

مدیرعامل استقلال گفت: چه هنرمندی است که بتواند فرهنگ خودش را به کودک القا کند. به کارتون هایی مثل B یا تام و جری نگاه کنید، فلسفه تام و جری چه بود؟ ما با آن بزرگ شدیم و می بینید که چگونه شخصیت فرهنگ کشور را شکل می دهد.

* ما همان کاری را انجام می دهیم که آنها با بازیکنان فوتبال در ژاپن شروع کردند

آجورلو با اشاره به دوران حضور خود در شهرداری افزود: در آزادی چوک برای بچه ها جشن گرفتیم، خانواده ها آمدند و شلوغ بود. عموپورنگ گفت شعر را بخوان؛ همه بچه ها کاملاً با او هماهنگ شده بودند. باشگاه استقلال ۷۰ ساله شد. آیا می توانیم امروز بگوییم چه آورده ایم؟ چگونه می توانیم مدارس بسازیم و کارهای بزرگ انجام دهیم؟ با اینکه کار مالی انجام داده ام اما به قول ما باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال یک کار کاملا فرهنگی است.

وی افزود: یادم هست وقتی انیمیشن «سیاشاکتی» را تماشا می کردیم، گفتیم چقدر بی همکاری است، بعد دیدیم که فرهنگ رانندگی را به بچه ها آموزش می دهد و بچه ها گفتمان ایمنی شهری ما شد تا درست رانندگی کنیم. با توجه به سخنان حضرت آقا باید به مال خود توجه کنیم. به قول شهید مطهری ما در تاریخ ایران قهرمانان زیادی داریم. باید خدمت متقابل ایران و اسلام را ببینیم که یک پسر ۱۴ ساله را به شهادت رساند.

آزورلو با اشاره به دوران حضور خود در جنگ تحمیلی ۸ ساله گفت: ۲۴ ساله بودم که در عملیات خیبر از جزیره مجنون برمی گشتیم. ساعت دوازده شب بود و چند نفری سوار قایق شدیم. اول که رفتیم بالا نفهمیدم قایقدار کیه، معمولاً شب عملیات، ۱۴ یا ۱۵ برج بود. همانطور که مهتاب به صورتش افتاد، چشمم را جلب کرد و پرسیدم می دانی؟ او پاسخ داد من شما را به ایران می برم و گفت ۱۴ ساله است. او مرا به ایران برمی گرداند و پسر چناران بود. جایی نزدیک مشهد و تقریبا هزار کیلومتر آن طرفتر. مادری پسرش را دو هزار کیلومتر فرستاد جزیره مجنون نه هتل پنج ستاره، این همه قهرمان داریم. )

مدیرعامل باشگاه استقلال افزود: الان باشگاهی هست که می خواهد با ادبیات فوتبالی نسلی را به سمت ساختمان مدرسه استقلال هدایت کند. هواداران، آکادمی، تیم بزرگسالان و گذشته او را بسازید. آزادی بازیکنان نامی دارد، باید به کسانی که در رسیدن فتح به اوج نقش داشتند، نشان دهیم. همه اعضای تیم می توانند بخشی از انیمیشن شوند و حتی قهرمان من که می خواهد یکی از این بازیکنان باشد و این آزادی را ایجاد کند.

وی افزود: باید شرایطی ایجاد کنیم که نوجوانان و جوانان استقلالی بتوانند زندگی کنند و آموزش ببینند. این چیزی است که آنها با بازیکنان فوتبال در ژاپن شروع کردند. به نظر من این کار بسیار مهم و هنری است. امید من از این مجموعه این است که به ما در ایجاد فرهنگ مورد نیاز مانند احترام متقابل یا عدم سلب حقوق دیگران کمک کنند. پوریا ولی باید وضعیت خود را درک کند.

* انتظارات مقام معظم رهبری باید مورد توجه قرار گیرد

آزورلو با اشاره به دوران حضورش در باشگاه پاس گفت: تیم دوومیدانی داشتیم که به مشهد رفتیم. در یک میدان نفر ما که قهرمان کشور بود ۱۰ متر از نفر دیگر جلوتر بود. نفر دیگر از تیم اصفهان بود. او به ورزشکار ما گفت امسال آخرین سال من است، صبر کنید تا با هم از خط پایان عبور کنیم. او هم منتظر ماند و دست در دست هم از خط پایان گذشتند. الان می بینم که ابراهیم هادی به عنوان الگو شناخته می شود. ما باید به قهرمانان خود رجوع کنیم. قهرمان من باید مودب، تحصیل کرده و ورزشکار باشد. نباید دوپینگی باشد، باید هر چیزی که می‌خواهیم یاد بدهیم باشد تا وقتی بچه آموزش ببیند، تیم بزرگسالانم ببینند. این وضعیت همچنین باید به تیم ارشد من کمک کند، از این رو انتظارات رهبران ارشد. اصلاح؛ آموزش و ورزش باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: فوتبالیست های ما باید در سطح بالایی مطالعه کنند و در بازی عملکرد خوبی داشته باشند تا مثلاً وقتی فوتبالیست پا می گذارد توپ ۱۰ متر جلو نیفتد یا وقتی پاس می دهد نتواند به دیگری برسد. شما باید یک مدرسه فوتبال به اینجا بیاورید. سبک ضربه زدن، ارتباط با هم تیمی ها و داور باید آموزش داده شود. قهرمان من نسبت به داوران تهاجمی نیست. وقتی یکی از هواداران به او می گوید بیا پیش من، رویش را برنمی گرداند. قهرمان من آرمان آزادی است. اگر بسازیم، ۲۰ سال دیگر می توانیم این راه را طی کنیم.

* مسی و رونالدو می توانند قهرمانان من باشند

مدیرعامل باشگاه استقلال با اشاره به رفتار ستارگان بزرگ فوتبال جهان گفت: مسی به شهر خودش رفت، یکی از هواداران از دست او ناراحت شد و به مسی سیلی زد اما مسی برای پول به کافه اش رفت و رفت. محل این موضوع گزارش نشده است. این قهرمان من است. یا رونالدو که با اهدای هدیه بازیکن فوتبال جهان به بچه های غزه تقدیمش کرد. ۲-۳ سال به او بی توجهی کردند، اما دوباره جایزه را به او دادند، دوباره به بچه های غزه داد. این قهرمان من است. ارزش این فرهنگ سازی بی نهایت است. این تمدن و ملت سازی است. …

وی افزود: رونالدو می گوید یک شب گرسنه بودم، چند دختر ساندویچی به من ساندویچ دادند و می خواهم دوباره آنها را ببینم. او قهرمان من است. این یک فعالیت فرهنگی است، فوتبال یک زندگی با ابعاد مختلف است. از گروه فرهنگی درگیر در توافق با ما تشکر می کنم. پیمان ما در ۱۶ ژوئن ۱۴۰۰ امضا شد. ما آن را در رسانه ها منتشر نکردیم تا دوستان محتوای خود را بسازند و توانایی انجام کارهای بزرگ را داشته باشند.

* ما یک قهرمان قلابی هالیوود یا افسانه ای مثل جومونگ نمی خواهیم

آزورلو گفت: این قهرمان من می تواند بچه ها را به باشگاه استقلال وصل کند. امیدوارم بتوانم از فرصتی که خداوند در اختیارم قرار داده استفاده کنم و خادم باشگاه استقلال هم در زمینه فنی و مالی و از همه مهمتر در حوزه فرهنگی باشم. ما هم سابقه ایرانی و هم اسلامی داریم و از همه کسانی که ما را در این مسیر پر پیچ و خم آموزش یاری کردند تشکر می کنم. ما باید بتوانیم دو مانع خود را با این باشگاه ترکیب کنیم، چرا اسطوره های جهان علی دایی، فرهاد مجیدی، علی کریمی، امیر کلانویی، مهدی مهدوی کیا و علی پروین؟ چند روز پیش علی پروین را دیدم که در درگاه نشسته بود. انسان از دیدن قهرمانان کشورمان که بر اساس دین ایستاده اند احساس غرور می کند. اگر قهرمانم را اینجا به درستی نشان دهیم می توانیم آینده آزادی را به درستی نشان دهیم و برای همه ما پر از خیر و برکت خواهد بود.

صداوسیما مدیرعامل باشگاه استقلال درباره اشتباهی که در پخش طنز یاد شده صورت گرفت، اضافه کرد: با وجود همه تجهیزات نظارتی ممکن است اشتباهی رخ دهد. حالا که این همه دستگاه نظارتی نداریم باید بیشتر مراقب باشیم و احتیاط کنیم که اشتباه نکنیم. کار شما باید به خاطر فرهنگ قهرمان من باشد، ما نمی خواهیم قهرمانان هالیوود قلابی بسازیم تا در خیابان بخوابند. ما نمی خواهیم قهرمان های داستانی و افسانه ای بسازیم. مثل کره جنوبی که افسانه جومونگ رو درست کرد و به خودشون گفتن نمیگن این تاریخ ما نیست!

* برو سراغ شهدای آزادی

وی افزود: چرا از بازیکنان فعلی مثل حسن روشن، ناصر حجازی یا مهدی پور، سید حسین حسینی و یاماگا انیمیشن ساخته نمی شود؟ چرا نباید از جانبازان این فیلم باشند؟ افراد زیادی هستند که می توانید برای آنها محتوا تولید کنید. می توانید به سراغ شهدای فوتبالیست استقلالی بروید. ببینید چه کسانی بودند و چرا فوتبال را ترک کردند. او مانند احمد امیری که ۱۷ سال سن داشت در تیم پایه استقلال بازی کرد. حتی در شیرودی هم گریه کرد اما چرا فوتبال را رها کرد؟ شما می توانید آنقدر صحنه بسازید که چشم ما بیگانه نباشد.

انتهای پیام/