محکومیت فساد به نظام اسلامی نمی چسبد/ «مرگ بر دیکتاتور» به درد آشوبگران می خورد/ این حرف ها را نزنید، پنهان می کنند. آنها اشتباه می کنند


امام موقت تهران فرمودند: تضعیف نظام اسلامی حرام است، تهمت زدن به انسان حرام است، آیا تهمت زدن به نظام حرام نیست؟

به گزارش ایسنا، آیت الله سیداحمد خاتمی در خطبه نماز جمعه این هفته تهران اظهار کرد: اینکه برخی می گویند فساد در نظام اسلامی نهادینه شده، کذب و کفر است. این نکوهش به نظام اسلامی نمی چسبد، اینکه نظام سفید چهره را به عنوان یک نظام مشکل دار بیاوریم، خلاف حق است.

امام جمعه موقت تهران، تظاهرکنندگان را بی خشونت دانست و گفت: قانون اساسی و دین ما می گوید اعتراض آزاد است و زندگی نامه علی هم همین را می گوید. اما مشکل متفاوت است. این شورش ها شامل سوزاندن قرآن، شکنجه دانش آموزان، کشتار بسیجیان، توهین به ائمه اطهار که نماد پاسداری از دین بودند، غارت اموال مردم و آتش زدن آمبولانس ها بود. اعتراض در سراسر اروپا مجاز است، نه ایران، اما پارانویا یک لحظه مجاز نیست.

وی افزود: آیا شما که اروپا و آمریکا را کعبه امید خود دارید در اعتراضات تورات و انجیل را می سوزانید و بانک ها را سرقت می کنید؟ این یک توهم سیاسی است که برخی اصرار دارند این اغتشاشات را اعتراضی بخوانند. وحشت از این سردرگمی متولد شد. آنچه در ایذه و اصفهان رخ داد کشتار بود و شما آشوبگران زمینه را برای آن آماده کردید و «مرگ بر آشوبگران» آن چیزی است که شایسته شماست. می گویند این حرف ها را نزنید، پنهان می شوند. آنها اشتباه می کنند، پس قانون کجاست که این جنایتکاران را سر جایشان بگذارند؟

خاتمی با بیان اینکه یکی از اهداف اغتشاشات تخریب است، گفت: ما این را نمی گوییم، خودشان می گویند تا نابودی مقاومت کنید. آنهایی که می توانستند به نصیحت شما گوش دهند و آنهایی که به دلیل دیکتاتوری شما نتوانستند مغازه های خود را ببندند.

خطیب جمعه تهران گفت: مرگ بر دیکتاتور نمونه ای از این آشوبگران است. مسئولان ما به دانشگاه می روند اما نمی گذارند صحبت کند. شاه چه کرد؟ دهانش را بسته بود و تو همین کار را می کنی، رضاخان می خواست به زور چادر را بردارد، اما تو همین کار را می کنی، پس دیکتاتور هستی و لیاقتت همین است.

وی افزود: البته اسلام از بدو پیدایش سابقه براندازی داشته است. آنها دائماً با شما می جنگند تا دین خود را ترک کنید و این واقعیت است. آمریکا، رژیم صهیونیستی، فرانسه و انگلیس و گروهک های ضد مردمی و منافقین و رژیم های سلطنتی نفوذ کرده اند و از دین حرف می زنند. اگر از دین صحبت نمی کنید، پس چه شد که قرآن سوزانده شد، چه بر سر مسجد آمد؟ این هدف شماست، اما شکست خورده اید. اسلام معروف است، هست و خواهد بود.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: یکی دیگر از اهداف اغتشاشات آسیب رساندن به نظام اسلامی است. انبیا حکومت تشکیل می دهند، اما حکومت های دارای اقتدار. یک دولت ناتوان نمی تواند امنیت را برقرار کند. اغتشاشگران اقتدار نظام اسلامی را هدف قرار دادند. آنها گستاخانه نگهبان کشور را می کشند و من از قوه قضاییه تشکر می کنم که به صحنه آمد و رهبران اغتشاشات را تحت تعقیب قرار داد. ما راضی به ریختن خون کسی نیستیم، اما آیا کسانی که از ریختن خون مردم لذت می برند نباید محاکمه شوند؟ باید انجام شود و به شدت مجازات شود.

خاتمی افزود: بیش از ۲۰ سال است که در حوزه علمیه قوم فقه و اصول تدریس می کنم، به قضات می گویم برخی از این اغتشاشگران دارای سه مدرک هستند. اول، “قاتل” که می گوید من دوباره و دوباره در خارج از رم خواهم کشت. دوم محراب ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی. سوم، اینها “استراحت” هستند که به تفصیل شرح داده شده است. الان قوه قضائیه عنوانی را گرفته است اما ما از آنها تشکر می کنیم و می گوییم به قانونی که گرفته اند احترام بگذارید.

امام جمعه موقت تهران گفت: هدف سوم اغتشاشگران «جدایی» است. غربی ها خوشحالند و فقط خودشان را باور دارند. برای ایران غیر ممکن است. ایرانی ها گروهی هستند که از خارجی ها متنفرند و همه اقوام از آنها متنفرند. آذری زبانان نشان داده اند که کشورشان را دوست دارند و از اول انقلاب شعارشان «آذربایجان مدافع انقلاب تا آخر» است و کردستان و سیستان بلوچستان یکی هستند. من از سخنان شما در مورد سرکوب تجزیه طلبان توسط سپاه بسیار سپاسگزارم.

خاتمی چهارمین هدف فتنه گرانی را که امنیت کشور را زیر سوال بردند دانست و افزود: آمریکا گفته است که می خواهد ناامنی عمیقی را به ایران وارد کند. آنها امنیت نظام اسلامی را هدف قرار دادند و من به شما اطمینان می دهم که افسران زبردست ما در این زمینه نیز آنها را ناکام خواهند گذاشت. هدف دیگر ناامید کردن مردم است. به خارجی ها نگو و نپرس. طوری حرف می زنند که انگار انقلاب خیلی وقت است از بین رفته است. در واقعه طبس و قیام نوژه خدا کمک کرد. الان هم خدا کمک می کند. ما خدا، رهبری بیدار و هوشیار و مردم را با خود داریم، بنابراین عناصر امید زیادی داریم.

خاتمی در پایان برای تیم ملی در جام جهانی آرزوی موفقیت کرد و گفت انشاالله نماد یک ایران پرانرژی و اسلامی باشند و با موفقیت به کشور بازگردند.