مبارکه/ شرح شور و شعف محرم در شهر گلی که حسینیه می شود.


به گزارش خبرگزاری فارس از مبارکه، هیئت های کوچک محله در عزاداری محرم الحرام هستند و حس خاصی به کوچه ها و محله ها می دهند. از کودک تا سالمند، همه لحظات معنوی سرشار از عشق به امام حسین (ع) را در کنار هم سپری می کنند.

اما در شهر مبارکه در برخی از خیابان های این شهر کوچک بودن این هیئت ها چیزی از ارزش و اهمیت آن ها نمی کاهد، بلکه نشان از شور حسینی در مردم و حتی گاهی نفوذ هیئت های کوچک دارد. بهتر و بیشتر از هیئت های بزرگ.

نوجوانان و جوانان نقش عمده ای در تشکیل این هیئت ها داشته اند و این نشان دهنده رشد شعور حسینی در بین آنهاست. کودکان و نوجوانان پذیرایی از عزاداران امام حسین (ع) و زمینه سازی و عزاداری را به بازی ترجیح می دادند و به جای توپ و ماشین اسباب بازی و… پرچم به دست می گرفتند و بر سینه می زدند.

امروز در مراسم دعا و نیایش در منزل شهید سید عبدالله موسوی در محله سررود مبارک، پیر و جوان در برپایی این نمازخانه و در این خیابان ها که اکثراً ۵ یا ۶ نفر هستند، شرکت کردند. . خانه ها، مردم در کوچه و خیابان فرش پهن می کنند و کشیش محل برای آن روضه ها دعا می کند و جمعیت این روضه ها ممکن است به ده نفر هم نرسد.

اهالی بر این باورند که ذکر نام امامان، اشک ریختن برای آنها و پذیرایی از مهمانان، برکت و نور را به خانه می آورد و دعای خیر والدین و امامان، مردم را از خانه دور می کند.

یکی از راه های زنده نگه داشتن نام و یاد امام حسین (ع) ساختن درگاه های کوچک و بزرگ است.

امام جمعه مبارکه سید مهدی موسوی امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در مبارکه با اشاره به اهمیت نماز خیابانی اظهار داشت: امام حسین (ع) بزرگترین خدمت را به اسلام یعنی اسلام انجام داد. تاریخ اسلام خدمتی مانند امام حسین (ع) در صحرای کربلا اسلام نیاورد.

وی افزود: برپایی این مجالس و مجالس به ویژه در ایام محرم بهترین راه برای ماندگاری این خدمت امام حسین (ع) است تا همیشه در دل ها و خاطره ها روشن باشد و این مایه ماندگاری است. این نور در این چند سال از دل مردم بیرون نرفته است.

موسوی با اشاره به اینکه یکی از راه های حفظ نام و یاد امام حسین (ع) اقامه این جماعت است، افزود: این جماعات باید به صورت دسته جمعی و به صورت انبوه و یا در منازل و خیابان ها برگزار شود تا در هر صورت. نام و یاد امام حسین (ع) در هر کجا و همه جا در دل ها زنده است.

امام جمعه مبارکه می‌فرماید: اینگونه مجالس دلیل بر استمرار نهضت امام حسین (ع) است و اگر چیزی نیاز داریم باید در این محافل به دست آوریم و تجربه ثابت کرده است که کسانی که نقش مهمی در تأسیس داشتند. در میان حلقه امام حسین (ع) خداوند متعال حاجات آنان را برآورده کرده است

انتهای پیام/۶۳۱۱۰/ج/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید