مبارزات والدین: مقابله با "مخرب" رفتار – اخلاق

این طبیعت انسان است که کودکان هر چند وقت یک بار بد رفتار می کنند. این نگرش نوعی کاوش در ناشناخته ها برای یادگیری خود و محیط آن است. چطور؟ از این اعمال عواقبی به همراه دارد و این پیامدها راه دیگری برای یادگیری است.

اما بین رفتار عادی و غیرعادی تمایز وجود خواهد داشت. فقط با چه سرعتی می توانید علائم را درک کنید و مشکل را حل کنید. در زیر به بحث خواهیم پرداخت:

  • انواع رفتار کودک،

  • سبک های فرزندپروری و تاثیر آن بر کودک،

  • تأثیر بین طبیعت و/یا پرورش و

  • امکان از بین بردن رفتار بد

آنچه باید در مورد رفتار کودک بدانید

چرا فرزند من “اینگونه” رفتار می کند؟ آیا این فقط یک مرحله یا نشانه جدی ناهنجاری است؟ کی متوجه می شوید که زیاد است؟ اینها چند سوالی است که والدین در طول ویزیت پزشک مطرح می کنند.

ابتدا باید تفاوت بین رفتار عادی و غیرعادی را بدانید. کودکان، به ویژه کودکان نوپا، در مرحله ای هستند که می دانند چه چیزی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند. اینجاست که آنها استقلال و توانایی ابراز وجود خود را از طریق اعمال نشان می دهند.

به طور تصادفی، کودکان نوپا نمی دانند چگونه احساسات خود را کنترل کنند. آنها هنوز یاد می گیرند که چگونه همدل و صبور باشند. اکنون، همه کودکان نوپا یکسان نیستند، برخی می توانند در اوایل احساسات خود را کنترل کنند، اما برخی دیگر به راهنمایی والدین نیاز دارند.

رفتار غیرعادی زمانی است که نگرش کودک شما بیش از حد باشد. آیا او بیش از سه بار در روز عصبانی می شود؟ یا شاید فرزند شما مرتباً همه را می زند، گاز می گیرد و فریاد می زند؟ مواردی وجود دارد که کودک شما به تنبیه پاسخ خوبی نمی دهد.

برای اینکه بدانید چه زمانی باید یک نگرش خاص را تحمل کنید، باید از سه نوع رفتار آگاه باشید:

۱. هنجاری

این نوع رفتار، هنجارها یا نگرش های قابل قبول در جامعه است. این ممکن است شامل توانایی کودک برای تمیز کردن اسباب‌بازی‌هایش، آموزش دستکاری کردن، دوست‌یابی و بسیاری موارد دیگر باشد.

۲. گاه به گاه

این رفتاری است که فقط در شرایط خاص قابل قبول است. مانند پرتاب عصبانیت در هنگام یک رویداد ناراحت کننده، بازی نکردن یا غذا خوردن در حالی که کودک بیمار است و غیره.

۳. مخرب

نگرش کودکی که برای خود و دیگران مضر است. شامل کتک زدن کودکان دیگر، بازی در ملاء عام، فریاد زدن یا فحش دادن به والدین و غیره است.

پاسخ والدین واکنش کودک را برمی انگیزد

آیا احساس می کنید فرزندتان به حرف شما گوش نمی دهد؟ یا به روشی متفاوت از آنچه انتظار داشتید واکنش نشان می دهد؟ از خود عنوان، به نوع واکنشی که به فرزندتان نشان می دهید، فکر کرده اید؟

رفتار کودک بازتاب واکنش والدین است. نوع سبک فرزندپروری که استفاده می کنید ممکن است بر فرزند شما تأثیر مثبت یا منفی بگذارد. چطور؟ زیرا نحوه واکنش شما اغلب توسط فرزند شما کپی می شود.

وقتی کودکی شاهد صحبت شما با همسر یا همسرتان است، فرزند شما نیز همین رفتار را دارد. آیا شما شک دارید؟

خوب، در مورد نوع غذایی که کودک شما مصرف می کند چطور؟ یکی از والدین همه چیز را می خورد در حالی که دیگری اهل خوردن غذا است، به خصوص در سبزیجات. کودک به زودی فکر می کند که خوب است سبزیجات را نخورد زیرا یکی از والدین این کار را نمی کند.

حال، چگونه می توانید زمانی که می بیند شما سبزیجات را نمی خورید، کودک خود را عاشق خوردن سبزیجات کنید؟ نفاق نیست؟ وقتی صحبت از نگرش به میان می‌آید، واکنش شما تأثیر منفی می‌گذارد. در زیر سه نوع پاسخ آورده شده است:

۱. نادیده گرفتن به عنوان یک روش انضباط

والدین بر این باورند که نادیده گرفتن فرزندتان بهترین نوع تربیت است. به نوعی می تواند مفید باشد اما فقط در شرایط خاصی. نادیده گرفتن فرزندتان در هنگام عصبانیت او این پیام را ارسال می کند که رفتار او را تحمل نمی کنید، یا آن را «نخواهید خرید».

روش اشتباه استفاده از این زمانی است که کودک نوپا به شدت موهای شما را می کشد یا اسباب بازی هایش را به اشتراک نمی گذارد. اگر از این نوع سبک فرزندپروری استفاده کنید، کودک نوپا شما تعبیر می کند که ادامه دادن کار اشکالی ندارد/ بد نیست.

۲. کنترل فعال

کنترل بیش از حد ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد. اگر سخت‌گیر باشید و هر بار که فرزندتان مرتکب اشتباهی می‌شود سرزنش کنید، او منفعل خواهد بود و به‌عنوان یک یاغی بزرگ می‌شود. بله، این ممکن است به طور موقت خوب باشد، زیرا فرزند شما می خواهد از هر تنبیهی اجتناب کند.

اما دیر یا زود، فرزند شما دستورات شما را اجرا نمی کند یا اسرار خود را از شما پنهان می کند. شیوه سخت‌گیرانه فرزندپروری نیز می‌تواند کودک وابسته با عزت نفس پایین را پرورش دهد.

۳. مذاکره دو طرفه

به خاطر داشته باشید که کودک نوپای شما در حال تطبیق با مرحله جدیدی است، مرحله یادگیری بیشتر از آنچه که احساس می کند و می خواهد. اگر فرزندتان بدرفتاری می‌کند، باید به جای «نه! بروید و وقت خود را بیرون بیاورید!» به او بگویید: «نه، این راه درستی نیست».

«تایم اوت» تنها زمانی ضروری است که فرزندتان یک رفتار نادرست خاص را تکرار کند. بنابراین، به عنوان راهی برای جلوگیری از هر گونه تکرار، باید مطمئن شوید که پیامی را به کودک منتقل کنید که باعث نشود کودک احساس اتهام یا سرزنش کند.

به عنوان والدین، مطمئن شوید که احساسات و عواطف خود را کنترل کنید تا بر نگرش فرزندتان تأثیر منفی نگذارید.

طبیعت یا پرورش: چه چیزی بیشترین تأثیر را دارد؟

بسیاری از مردم در مورد تأثیر محیط و ژنتیک در رفتار یک فرد بحث می کنند. طبیعت، که به عنوان ژنتیک شناخته می شود، به عنوان دلیلی تلقی می شود که یک فرد متفاوت از دیگران واکنش نشان می دهد. در حالی که Nurture به عنوان اثرات زیست محیطی نیز شناخته می شود.

به چی اعتقاد داری؟ آیا رفتار و/یا نگرش تحت تأثیر آنچه که فرد در زندگی روزمره خود تجربه می کند، می باشد؟ یا علت آن چیزی است که از اجداد خود گرفته است؟

طبیعت

مطالعاتی وجود دارد که تأثیر هر دو عامل را اندازه گیری کرده است. یک مورد در مورد دوقلوهایی است که به محض بیرون آمدن از شکم مادرشان از هم جدا شدند. سال ها بعد، آنها دوباره به هم پیوستند و شباهت های زیادی در نگرش این دوقلو وجود داشت.

الان محیطی که آنها در آن زندگی می کنند با یکدیگر متفاوت است. یکی به یک کالج معتبر با اتاقی برای خودش رفت، در حالی که دیگری تحت سرپرستی رها شد، در یک اتاق با ۵ کودک مشترک بود و در یک مدرسه دولتی تحصیل کرد. اما چرا نگرش یکسان وجود دارد؟

به خاطر ژنتیکه ژنتیک نقش مهمی در سلامتی افراد دارد. درست مانند بیماری ها و ویژگی های فیزیکی، نگرش نیز می تواند منتقل شود.

پرورش دهید

در همین حال، وقتی صحبت از محیط زیست می شود، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید:

  • تعامل با انواع مختلف افراد،

  • حلقه خانواده، و

  • نوع مکان یا خانه

فرهنگ نمونه کاملی از تأثیر محیطی است. هر گروه هنجارها و باورهای متفاوتی دارد، افراد از طریق مشاهده از این مجموعه قوانین پیروی می کنند. هنگامی که گروهی از مردم هنگام راه رفتن به بالا نگاه می کنند، دیگران نیز چنین خواهند کرد، و این همان چیزی است که ما به آن اثر تماشاگر می گوییم.

اگر به کودک آموزش داده شود که اتاقش را هر روز تمیز کند، کودک تا زمانی که بزرگ شود آن را با آن سازگار می کند. به جای کودکی که نظافت را به او یاد ندادند.

حال چگونه می توانیم این موضوع را با رفتار مخرب کودک مرتبط کنیم؟ خودتان را از یک طرف محدود نکنید، حتما مطالعه کنید و دلایل احتمالی نگرش کودک نوپا را پیدا کنید.

آیا به این دلیل است که هنگام آموزش به کودک نوپا (محیط) خود بیش از حد خشن رفتار کرده اید؟ یا شاید، فرزند شما نوعی اختلال (ژنتیک) دارد؟

آیا برای اصلاح رفتار بد دیر شده است؟

مطالعات نشان داده‌اند که وقتی فردی به ۳۰ تا ۴۰ سالگی برسد، تغییر رفتار دشوار خواهد بود. این بدان معناست که دیگر برای اصلاح خود دیر شده است زیرا به یک الگوی خاص عادت کرده اند.

به عنوان مثال زنی را ذکر کنید که یک خریدار آنی است، راهی برای “تغییر” این امر از طریق محدود کردن انتخاب های او است. حقیقت این است که او نمی تواند این رفتار را به طور کامل حذف کند، کاری که انجام داد توجه او را به چیز دیگری منحرف کرد. این در مورد کودکان نوپا متفاوت است.

کودکان نوپا بین ۱۸ ماهه تا ۳ ساله هنوز “به دنبال” هستند که چه کسی هستند. بنابراین، ممکن است مواردی پیش بیاید که کودک از روی عصبانیت ناگهان تخلیه شود، یا هر اسباب‌بازی‌ای را که دارد به بیرون پرتاب کند.

تا زمانی که شما این نوع رفتارها را تحمل نکنید، تا ابد آن مسیر ادامه نخواهد داشت. آیا امکان رفع این وجود دارد؟ البته! چگونه؟

۱. نه به “شرم کردن”

خجالت کشیدن فرزندتان در مقابل دوستان و خانواده نوعی شرمساری است. امروزه برخی از والدین “تنبیهات” فرزندان خود را به عنوان راهی برای درس آموزی به آنها ارسال می کنند.

شرمساری هیچ فایده ای برای رابطه والدین و فرزند شما ندارد، تنها کاری که انجام می دهد ایجاد تعارض است.

۲. تنبیه راه حل نیست

کمربند، رخت آویز و گاهی جارو چیزی است که برخی از والدین برای تنبیه فرزند خود استفاده می کنند. سایر اشکال تنبیه، لفظی است از فریاد زدن در حالی که با انگشت اشاره می کند. هنگامی که کودک شاهد نوعی خشونت باشد، همان کار را با چیزی/فردی دیگر انجام می دهد.

۳. پا در کفش فرزندتان بگذارید

قبل از اینکه فریاد بزنید یا کاری عجولانه انجام دهید، وارد کفش کودک خود شوید و به دیدگاه او نگاه کنید. وقتی ببینند که شما واکنش خاصی نشان می دهید چه احساسی خواهند داشت؟ مردم می گویند وقتی شما بیش از حد متهم یا اصلاح کنید، کودکان همان رفتار را تکرار می کنند.

بهترین راه این است که به فرزند خود بیاموزید که چگونه از طریق نمونه خوب بودن رفتار کند. از شما شروع می شود، شما رفتار فرزندتان را تعریف می کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر