ما هر کاری می کنیم تا فروش پهپادهای ایرانی به روسیه را متوقف کنیم


وزیر امور خارجه آمریکا پس از دیدار با همتای کانادایی خود در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک بار دیگر بر ادعای خود مبنی بر فروش هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا به کانادا سفر کرد و در نشست خبری مشترک با ملانی جولی همتای کانادایی خود که جزئیات آن در سایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، دیدار کرد. ادعای فروش هواپیماهای بدون سرنشین ایران از روسیه خواست در جنگ اوکراین از آن استفاده کند: ما قبل از حمله روسیه به اوکراین وارد شبکه هواپیماهای بدون سرنشین ایران شدیم. ما یک سال پیش آن را ممنوع کردیم. چند هفته پیش دوباره آنها را تحریم کردیم. ما سعی می کنیم این شبکه را بشکنیم. ما در حال بررسی هر کاری هستیم، نه فقط تحریم‌ها، تا این تجارت را مختل کرده و به اوکراینی‌ها کمک کنیم تا دفاع خود را تقویت کنند.

بلینکن در ادامه مدعی شد: فکر می‌کنم تمام دنیا به شدت با کاری که ایران انجام می‌دهد مخالف خواهند بود. این مورد نشان می‌دهد که تحریم‌هایی که ما علیه روسیه اعمال کرده‌ایم و اقدامات کنترل صادراتی که علیه روسیه انجام داده‌ایم تأثیر شدیدی داشته است. زیرا روسیه نمی تواند قطعاتی را برای ساخت تجهیزات خود بسازد و مجبور است به هر گوشه دنیا برود تا تدارکات مورد نیاز خود را برای ادامه آتش سوزی تهیه کند.

بنابراین ما به سختی تلاش می کنیم تا ببینیم چه کاری می توانیم انجام دهیم تا جلوی این را بگیریم، اما اولین چیز این است که این برای کل جهان است. من فکر می کنم که جهان این رابطه و این سلاح ها را به روسیه نخواهد داد.
ملانی جولی نیز با تایید ادعای بلینکن در این زمینه گفت: امیدواریم با آمریکا همکاری کنیم تا بتوانیم حقیقت دخالت ایران در اوکراین را فاش کنیم و از پاسخگویی آنها مطمئن شویم.
بر اساس گزارش وزارت امور خارجه، وزرای امور خارجه آمریکا و کانادا درباره حوادث و ناآرامی های اخیر در ایران نیز گفتگو کردند.
ادعای بلینکن مبنی بر فروختن پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، ماه‌ها پس از آن مطرح می‌شود که واشنگتن مدعی شد اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه ایران قصد دارد صدها پهپاد را برای استفاده در جنگ اوکراین به روسیه بفروشد و مقامات روسی نیز چنین بوده‌اند. آنها آموزش های لازم را در مورد نحوه استفاده از این پهپادها در ایران خواهند دید. علاوه بر این، دولت آمریکا پیش از این مدعی شده بود که پهپادهای ایرانی در یمن و اتیوپی استفاده شده است.
اخیرا اوکراین و دیگر کشورهای اروپایی نیز مدعی شده اند که روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین استفاده کرده است.

مقامات روسیه این ادعا را بی اساس خوانده و گفته اند که روسیه از پهپادهای خود ساخته در جنگ اوکراین استفاده می کند.