ما به همکاری با سعودی ها پایان می دهیم


رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا تهدید کرد که همکاری آمریکا با عربستان را قطع خواهد کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از سایت «جهنم»، باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، با اشاره به نقش عربستان سعودی در تصمیم اوپک پلاس برای کاهش ۲ میلیون بشکه ای تولید نفت در هفته گذشته، این اقدام را ناشی از همکاری و هماهنگی دانست. بین مسکو و ریاض برای حمله به منافع غرب و آمریکا تهدید کرد وی از این پس و تا زمانی که رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است، هیچ طرح و لایحه ای را در خصوص همکاری آمریکا با دولت عربستان تصویب نخواهد کرد.

طی چند روز گذشته چندین سناتور و نمایندگان دموکرات در کنگره آمریکا به شدت از تصمیم دولت عربستان برای کاهش ۲ میلیون بشکه ای نفت اوپک پلاس انتقاد کرده و خواستار پایان همکاری استراتژیک آمریکا با دولت عربستان و حتی خروج آمریکا از این کشور شده اند. نیروهایی از کشور و تحریم تسلیحاتی عربستان

ارتش عربستان که به طور کامل به واردات تسلیحات آمریکا وابسته است، بدون حمایت تداوم فنی و لجستیکی شرکت های تسلیحاتی آمریکایی تا هفته ها قادر به انجام عملیات جنگی و نظامی نخواهد بود.

در همین راستا منندز از دولت بایدن خواست تا همکاری با عربستان سعودی به ویژه همکاری نظامی و فروش تسلیحات به این کشور را متوقف کند. وی مدعی شد که اقدام اخیر عربستان در اوپک پلاس برای اقتصاد روسیه کاملاً مفید خواهد بود.

این سناتور ارشد دموکرات در توییتی نوشت: «ایالات متحده باید فوراً تمام جنبه‌های همکاری با عربستان سعودی، از جمله هرگونه فروش تسلیحات و همکاری امنیتی لازم برای حفاظت از کارکنان و منافع آمریکا را متوقف کند.

او گفت که تصمیم “وحشتناک” اخیر اوپک پلاس به تضمین جنگ ولادیمیر پوتین کمک خواهد کرد.

وی نوشت: «دوبازی در این درگیری (جنگ اوکراین) فایده ای ندارد. یا طرف جهان آزاد هستید یا طرف جنایتکار جنگی (پوتین) که می خواهد کشور (اوکراین) را به طور کامل از بین ببرد. نقشه با فعالیت های خشونت آمیز.”

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا: به همکاری با سعودی ها پایان می دهیم

به دنبال تصمیم اخیر اوپک پلاس، روحیه کنگره آمریکا علیه دولت عربستان سعودی تشدید شده و بسیاری از سناتورها و نمایندگان آمریکایی (به ویژه دموکرات ها) دولت عربستان را به تلاش برای تضعیف دولت بایدن متهم کرده اند. در آستانه انتخابات میان دوره ای کنگره، آمریکا بنزین را مقصر دانسته است.

مقامات کاخ سفید همچنین از موضع سعودی ها در اوپک پلاس انتقاد کرده و این تصمیم را نشانه همکاری و همبستگی دولت سعودی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور فدراسیون روسیه می دانند.