مالیات کارتخوان چقدر است؟ – تجارت نیوز


آیا می دانید مالیات کارتخوان چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟ همه مشاغلی که از کارتخوان استفاده می کنند نیز باید مالیات را به موقع پرداخت کنند. بر اساس قانون جدید مالیاتی مجلس، تمامی دارندگان دستگاه‌های پوز باید برای جلوگیری از جریمه‌های احتمالی یا مسدود شدن دسترسی به خدمات بانکی، در سایت مالیات کارت‌خوان ثبت‌نام کرده و مبلغ آن را پرداخت کنند.

در این مقاله کوتاه قصد داریم اطلاعات جامعی از نحوه محاسبه و پرداخت مالیات کارت خوان در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین، با مطالعه این مقاله مفید، اطلاعات خود را در مورد پرونده مالیاتی کسب و کار خود افزایش دهید و از جریمه های مالیاتی سنگین جلوگیری کنید.

مالیات دستگاه های POSE چقدر است؟ آشنایی با نحوه محاسبه مالیات کارتخوان

از همان فرمول مالیات بر درآمد کسب و کار برای محاسبه مالیات کارتخوان استفاده می شود. طبق قانون، کلیه تراکنش های انجام شده از طریق دستگاه های کارت خوان، فعالیت تجاری بوده و مشمول مالیات می باشد. بنابراین توجه داشته باشید که مالیات جداگانه ای به نام مالیات دستگاه POS وجود ندارد. در واقع اتصال کارتخوان به سامانه مالیاتی تنها برای روشن شدن موضوع انجام می شود. به طور کلی نرخ مالیات دستگاه POS به شرح زیر است:
• برای سود مازاد کسب شده توسط شما نسبت به درآمد ۳۵.۶۰۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان: ۱۵%
• برای سود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان: ۲۰%
• بیش از ۱۰۰ میلیون تومان: ۲۵%

افرادی که نمی دانند مالیات کارت خوان چقدر است، به اشتباه تصور می کنند با اعلام دستگاه خود به اداره مالیات باید مبلغ بیشتری را پرداخت کنند. داشتن دستگاه های POS به معنای مالیات مضاعف نیست. شما باید امور مالیاتی خود را سازماندهی کنید و مالیات بر درآمد خود را با استفاده از ابزارهایی مانند نرم افزار حسابداری فروشگاه یا شرکت به موقع پرداخت کنید. البته مبلغ ذکر شده برای افرادی است که در سامانه مالیاتی کارتخوان ثبت نام کرده اند.

مالیات برای افرادی که در سایت مالیات کارتخوان ثبت نام نکرده اند چگونه محاسبه می شود؟

همه افرادی که دستگاه POS خود را به سیستم مالیاتی متصل کرده اند بین ۰ تا ۲۵ درصد از درآمد سالانه خود را به عنوان مالیات پرداخت می کنند. اما برای افرادی که کارت خوان را به سایت مربوطه وصل نکرده اند، ماجرا متفاوت است! این افراد پس از بررسی قیمت کالاهای خود و پرداخت مالیات مشاغل نیز باید مبلغی را به عنوان جریمه بی توجهی به قانون پرداخت کنند. در پاسخ به سوال “قیمت تمام شده چقدر است” باید گفت که این شاخص برای سنجش عملکرد شرکت و بهبود برنامه ریزی و تصمیم گیری های آتی استفاده می شود.
برای ثبت نام یا استعلام مالیات کارتخوان با کد ملی چه باید کرد؟

کلیه دارندگان دستگاه های کارتخوان می توانند با ورود به سامانه سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس my.tax.gov.ir دستگاه کارتخوان خود را به سامانه متصل کنند. همچنین از تراکنش های دستگاه شما برای محاسبه مالیات آنلاین کارتخوان استفاده می شود. همچنین برای مشاهده دستگاه های POS متصل و استعلام مالیات کارتخوان با کد ملی باید وارد این سامانه شوید.

در این سایت امکان مشاهده تمامی درگاه های پرداخت الکترونیکی ثبت شده به نام شما وجود دارد. البته در صورتی که هنوز در سامانه مذکور ثبت نام نکرده اید، باید قبل از هر اقدامی بر روی گزینه ثبت نام کلیک کرده و مراحل ثبت نام را در سایت به صورت مرحله به مرحله انجام دهید.

ابطال مالیات کارتخوان چگونه پردازش می شود؟

اگر به هر دلیلی مایل به لغو دستگاه POS متصل به سامانه تراکنش مالیاتی هستید، به بخش «سامانه پذیرنده بانک» در سایت مراجعه کنید. در این صفحه امکان غیرفعال کردن درگاه پرداخت الکترونیکی نیز وجود دارد. با لغو دستگاه، این پورت از سایت حذف خواهد شد.

دریافت کد مالیاتی دستگاه کارتخوان؛ راهکاری برای توضیح و شناسایی درآمد افراد

مشاغلی که برای دریافت دستگاه های POS اقدام می کنند باید کد مالیاتی خود را دریافت کنند. کد مالیاتی ابزاری برای تعریف و شناسایی مالیات دهندگان است. بنابراین اگر از کارت خوان هم استفاده می کنید، ابتدا باید برای دریافت کد مالیاتی اقدام کنید. این کد پل ارتباطی بین اطلاعات مالیاتی افراد و تراکنش ها و داده های بانکی است. مشاغلی مانند مشاغل اینترنتی، گیمرها، بازاریابان، مدرسان دوره های آنلاین و فریلنسرهایی که از POSE استفاده می کنند باید کد مالیاتی را از IRS دریافت کنند.

آیا دستگاه های تلفن همراه POS نیز مشمول مالیات هستند؟

امروزه دستگاه های کارت خوان سیار و قابل حمل در مشاغل مختلف کشور به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. شاید برای دارندگان این دستگاه ها “مالیات کارتخوان چقدر است؟” یا “آیا دستگاه تلفن همراه POS نیز مشمول مالیات است؟” ممکن است سوالاتی از این دست وجود داشته باشد. بیدار شدن مهم نیست که از یک دستگاه تلفن همراه یا ثابت استفاده می کنید. در هر صورت باید کارتخوان خود را به سیستم متصل کنید. نحوه محاسبه مالیات دستگاه های POS برای هر دو نوع دستگاه یکسان است و پورت های موبایل نیز مشمول مالیات می باشند.

با توجه به اطلاعات فوق و اهمیت مالیات و حسابداری برای مشاغل مختلف، توصیه می کنیم حتما از نرم افزار حسابداری برای حسابرسی کسب و کار خود استفاده کنید. یک برنامه حسابداری پیشرفته وظایف چندین کارمند را با دقت و سرعت بالا انجام می دهد. از این رو در هزینه های حسابداری کسب و کار شما به میزان قابل توجهی صرفه جویی می شود.

امور حسابداری و مالیاتی کسب و کار خود را به نرم افزار حسابداری سپیدار بسپارید!

در این مقاله مالیات کارتخوان چقدر است؟ پاسخ به این سوال. ما آن را به طور کامل بررسی کردیم. اکنون می دانیم که اگر امور حسابداری و مالیاتی کسب و کار خود را با دقت و به موقع انجام ندهیم، با جریمه های هنگفتی مواجه خواهیم شد. ما نرم افزار حسابداری را برای افزایش سرعت و دقت حسابرسی و امور مالیاتی مشاغل و همچنین صرفه جویی در هزینه ها توصیه می کنیم. سپیدار همکاران نظام استفاده

شرکت سپیدار سیستم آسیا با بیش از ۱۴ سال سابقه، نرم افزار حسابداری سپیدار و دشت را به شرکت ها و فروشگاه های مختلف کشور عرضه می کند. مزیت اصلی خرید نرم افزار سپیدار از همکاران سیستم، ارائه خدمات پشتیبانی گسترده و نمایندگی های فروش و آموزش در سراسر کشور می باشد. برای آشنایی با نرم افزار مجموعه سپیدار هم اکنون وارد سایت sepidarsystem.com شوید. همچنین برای مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۱۰۲۲۰۰۰ تماس بگیرید. کارشناسان سپیدار با کمال میل پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.